Przesyłka z Chin z „dziwnymi” nasionami? Zgłoś to Policji!

Aktualisiert: 10.08.2020 / Bereich: / pdf
nasiona fot. Freepik

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała kilka dni temu na swojej stronie internetowej o tym, że w ostatnim czasie pojawiają się informacje dotyczące przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona. Osoby które otrzymają taką paczkę, powinny zgłosić tę sprawę na policję (albo do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy wojewodzie).

Według zaleceń inspekcji, w przypadku otrzymania paczki zawierającej nieoznakowane nasiona i jej otwarcia, należy nasiona zniszczyć, najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku.

Absolutnie nie należy takich nasion „wysiewać na próbę”. Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym statusie fitosanitarnym, mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe – podkreślono w komunikacie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking