Pamiętamy o bohaterze

Aktualisiert: 13.12.2019 / Bereich: / pdf
uczennice składają kwiaty fot. materiały organizatora

13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczczono Władysława Suleckiego – niezłomnego obrońcę robotników w czasach PRL-u. Uroczystości odbyły się przy tablicy upamiętniającej tę niezwykłą postać w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.

Władysław Sulecki był górnikiem w kopalni Gliwice, który aktywnie zwalczał system polityczny PRL-u. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników, a następnie Komitetem Samoobrony Robotników KOR. Współredagował pismo „Robotnik”, był także zaangażowany w tworzenie Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska w 1978 roku – pierwszych w powojennej Polsce. Sulecki był stale na celowniku Służby Bezpieczeństwa, wielokrotnie aresztowany i bity, najbardziej cierpiał z powodu prześladowań wymierzonych w jego rodzinę. Zmuszony do emigracji, zamieszkał w Niemczech Zachodnich. Tam zmarł w 2004 roku.

Pod tablicą upamiętniającą Suleckiego zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.  W siedzibie Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju odbył się wykład historyczny dla młodzieży. Wygłosił go dr Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej.

Informacje na temat innych gliwickich opozycjonistów z lat 1945–1990 można znaleźć na portalu Gliwicka Opozycja, prowadzonym przez Muzeum w Gliwicach, które było także organizatorem uroczystości rocznicowych 13 grudnia. (mm)

Grzegorz Krawczyk
Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum Gliwicach
dyrektor i uczniowie w Nowych Gliwicach
tablica
Grzegorz Krawczyk Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum Gliwicach
dyrektor i uczniowie w Nowych Gliwicach
tablica

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking