Jak dojechać na groby bliskich?

Aktualisiert: 31.10.2019 / Bereich: / pdf
cmentarz Fot. K.Krzemiński/archiwum UM Gliwice

Już wkrótce wybierzemy się na cmentarze, by wspominać naszych bliskich. Przy nekropoliach zrobi się tłoczno. Jak co roku na czas wzmożonego ruchu na cmentarzach zmieni się organizacja ruchu. Warto zapoznać się z informacjami na ten temat.

Zmiany w organizacji ruchu w okolicach cmentarza Centralnego i cmentarza św. Wojciecha będą obowiązywać od 31 października, od godz. 17.00, do 4 listopada, do godz. 21.00.

Przy cmentarzu Centralnym odcinek ul. Kozielskiej między ul. Okulickiego i rondem im. Andersa zostanie wyłączony z ruchu. Kierowcy jadący od strony ul. Kozielskiej, poprowadzeni zostaną ul. Okulickiego w prawo do DK88 lub w lewo, w kierunku ul. Andersa. Odcinki tych ulic zostaną przekształcone w drogi jednokierunkowe.

Od strony węzła DK88 – Okulickiego będzie można dojechać do parkingu przy Parku Handlowym Arena i parkingu usytuowanego na tyłach cmentarza Centralnego. Dodatkowo umożliwione zostanie parkowanie po obu stronach ul. Andersa oraz jednostronnie na ul. Okulickiego. W trakcie obowiązywania zmienionej organizacji ruchu sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Kozielskiej z ul. Okulickiego zostanie wyłączona.

Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzu św. Wojciecha wprowadzone zostaną 31 października od godz. 17.00 i obowiązywać będą do 3 listopada do godz. 21.00.  Na ul. św. Wojciecha wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Bezpośredni wjazd w ulicę od ul. Toszeckiej będzie możliwy tylko dla kierowców poruszających się od strony centrum miasta w kierunku Pyskowic. Jadący ul. Toszecką od Pyskowic dojadą do nekropolii położonej przy ul. św. Wojciecha skręcając w ul. Myśliwską. Uwaga, na części ul. św. Wojciecha wprowadzony zostanie prawostronny zakaz zatrzymywania.  Jadący od DK88 prowadzeni będą objazdem ul.: św. Wojciecha, Jałowcową, Myśliwską oraz Bończyka. Dla samochodów ciężarowych wytyczony zostanie przejazd: DK88 przez rondo na ul. Pionierów do ul. Toszeckiej.

Dodatkowe miejsca parkingowe

Przy cmentarzu Lipowym, na parkingach GKS Piast Gliwice, zostanie udostępnionych 280 miejsc parkingowych. Będzie można z nich korzystać od środy 30 października do niedzieli 3 listopada, przez całą dobę.

Przy cmentarzu Centralnym, kierowcy jadący od węzła DK88 – ul. Okulickiego będą mogli pozostawić samochód na parkingu przy centrum handlowym Arena lub na parkingu na tyłach cmentarza Centralnego. Dodatkowo samochody pozostawić będzie można po obu stronach ul. Władysława Andersa oraz jednostronnie na ul. Leopolda Okulickiego.

Akcja Znicz

Jak co roku, w związku z dniem Wszystkich Świętych, gliwiccy policjanci i strażnicy miejscy uczestniczą w ogólnopolskiej Akcji Znicz. Mundurowi będą kierować ruchem w pobliżu nekropolii, a także dbać o nasze bezpieczeństwo. Na cmentarzach i w ich okolicy pojawią się patrole piesze.

Darmowa komunikacja miejska

Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać 1 listopada na wszystkich kursach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Ponadto, w okolicy dnia Wszystkich Świętych  Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi 15 dodatkowych, bezpłatnych  linii na terenie województwa metropolii. W Gliwicach będą to linie  C1, C3 i C4. Będą kursować w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki.

Linia C1 kursować będzie na trasie: GLIWICE Cmentarz Centralny – Kozielska – Andersa – Styczyńskiego – Daszyńskiego – Ciupków – Dolnej Wsi – Nowy Świat – Kochanowskiego – Rybnicka – Kosów – Czapli – Żurawia – Bardowskiego – Kilińskiego – Lotników – Toruńska – Piastowska – Kilińskiego – Bardowskiego – Żurawia – Czapli – Kosów – Rybnicka – Kochanowskiego – Nowy Świat – Słowackiego – Daszyńskiego – Styczyńskiego – Kozielska – GLIWICE Cmentarz Centralny

 Linia C3 kursować będzie na trasie: GLIWICE Cmentarz Centralny– Kozielska – Andersa – Styczyńskiego – Kozielska – Jasnogórska – Powstańców Warszawy – Wyszyńskiego – Strzody – Dworcowa – Kłodnicka – Częstochowska – Jagiellońska – plac Piastów – Piwna – Traugutta – Dąbrowskiego – Poniatowskiego – Cmentarz Lipowy – Poniatowskiego – Dąbrowskiego – Traugutta – Piwna – plac Piastów – Dworcowa – Wyszyńskiego – Powstańców Warszawy – Jasnogórska – Kozielska – GLIWICE Cmentarz Centralny

W kursach do  Cmentarza Lipowego linia będzie obsługiwała stanowisko nr 6 na placu Piastów oraz przystanek Gliwice Piwna przy ulicy Piwnej. W kierunku do Cmentarza Centralnego linia będzie obsługiwała przystanek Gliwice Dworcowa przy ulicy Dworcowej.

Linia C4 kursować będzie na trasie: GLIWICE Plac Piastów – Piwna – Traugutta – Dąbrowskiego – Poniatowskiego – Cmentarz Lipowy – Skowrońskiego – Tarnogórska – Olszewskiego – Strzelnicza – Paderewskiego – Obrońców Westerplatte – Strzelnicza - Myśliwska – Cmentarz Św. Wojciecha – Myśliwska – Toszecka – Bohaterów Getta Warszawskiego – GLIWICE Plac Piastów. Linia będzie obsługiwała stanowisko nr 6 na placu Piastów oraz przystanek Gliwice Piwna przy ulicy Piwnej.

Szczegółowe informacje dotyczące zmani rozkładów jazdy w nadchodzących dniach dostępne są na stronie internetowej organizatora przewozów www.rj.metropoliaztm.pl oraz pod bezpłatną i czynną przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu infolinię (800-16-30-30). (mf)

grafika

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking