150 drzew i 1300 krzewów przy Radiostacji

Aktualisiert: 24.07.2019 / Bereich: / pdf
radiostacja Fot. R.Neumann/UM Gliwice

Zielony teren wokół Radiostacji, z fontanną i parkiem sensorycznym, to jedno z ulubionych miejsc spacerowych gliwiczan. Wkrótce pojawią się na nim wiśnie, szczególnie piękne wiosną, gdy obsypane są kwiatami, oraz zimozielone cisy, które utworzą z czasem zwarty żywopłot.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych ogłosił przetarg na zakup wraz z nasadzeniem i pielęgnacją drzew i krzewów wokół Radiostacji. Jeśli zostanie rozstrzygnięty pozytywnie, pod koniec wakacji  wzdłuż ogrodzenia gliwickiego Pomnika Historii zostanie posadzonych 150 ozdobnych wiśni i 1300 zimozielonych cisów.

Wiśnia osobliwa „Umbraculifera” jest mieszańcem wiśni pospolitej i karłowatej. To niewielkie, dorastające do 5 metrów drzewo liściaste o regularnej, gęstej i kulistej koronie. Ma drobne, ciemnozielone, błyszczące liście i małe, białe kwiaty. Kwietnie od kwietnia do maja i dobrze znosi miejskie warunki.

Cis pośredni „Hillii” to krzew, który rozrasta się na boki i ku górze. W górnej warstwie ma igły niedługie, ciemnozielone i błyszczące, w dolnej – matowe i jasnozielone. To odmiana odporna na mrozy, dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i w miejscach nasłonecznionych. Sprawdza się w warunkach miejskich, jest odporna na zanieczyszczenie powietrza i dobrze znosi częste strzyżenie. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking