Bardzo jazzowy festiwal

Aktualisiert: 02.08.2019 / Bereich: / print / pdf
O.N.E. Quintet O.N.E. Quintet (fot. materiały promocyjne)

Świetne koncerty, wystawa grafik i plakatów z całego świata i muzyczne warsztaty – Jazz w Ruinach startuje 2 sierpnia. Festiwalowe serce w tym roku będzie biło w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

To już 15 edycja imprezy, podczas której gliwicka publiczność poznaje nowe zjawiska w muzyce i sztukach wizualnych. W hali GZUT-u przy ul. Wincentego Pola 7 wystąpią wschodzące gwiazdy szeroko pojętej muzyki jazzowej. Oprócz koncertów, które są głównym punktem festiwalowego programu, zaprezentowane zostaną także grafiki i plakaty młodych plastyków z całego świata. W tym roku motywem przewodnim prac jest zdanie „Jazz is a man’s thing”.

Festiwal rozpocznie się w piątek 2 sierpnia koncertem zespołu jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka (godz. 18.00). O godz. 19.00 we wnętrzu hali otwarta zostanie wystawa plastyczna i rozpocznie się prawdziwa, koncertowa uczta dla miłośników improwizowanych dźwięków. Na pierwszy ogień pójdzie intrygujący zespół O.N.E. Quintet.

Koncerty zaplanowano na 2, 3, 9 i 10 sierpnia. Każdego wieczoru odbędą się dwa występy. Wśród zaproszonych artystów są przede wszystkim młodzi wykonawcy, ale nie tylko – Aga Derlak Trio to projekt, który świeci triumfy na rodzimej scenie jazzowej już od 2012 roku. Warto także zarezerwować sobie czas na koncert Tomasz Chyła Quintet, jednego z najbardziej energetycznych zespołów tak zwanego młodego pokolenia. Z ciekawym projektem przyjadą także Zbigniew Chojnacki, Łukasz Czekała i Marcin Albert Steczkowski, czyli grupa Backspace [augmented]. Muzycy połączą brzmienie akustycznego akordeonu, elektrycznych skrzypiec i elektronikę. W Gliwicach zagrają także Month of Sundays z Austrii, MÓW i Gniewomir Tomczyk / Project. Wielbiciele jazzu w wydaniu etnicznym powinni koniecznie przyjść na koncert Klara Cloud & The Vultures.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie kultura.gliwice.eu. Na wszystkie wydarzenia w ramach Jazzu w Ruinach wstęp jest wolny. Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice.

(mm)

- keine -

Month of Sundays
Month of Sundays
Aga Derlak Trio
Aga Derlak Trio
Backspace
Backspace [augmented]
Gniewomir Tomczyk
Gniewomir Tomczyk
Klara Cloud
Klara Cloud & The Vultures
MÓW
MÓW
Tomasz Chyła Quintet
Tomasz Chyła Quintet
plakat

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking