Bardzo jazzowy festiwal

Aktualisiert: 02.08.2019 / Bereich: / pdf
O.N.E. Quintet O.N.E. Quintet (fot. materiały promocyjne)

Świetne koncerty, wystawa grafik i plakatów z całego świata i muzyczne warsztaty – Jazz w Ruinach startuje 2 sierpnia. Festiwalowe serce w tym roku będzie biło w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

To już 15 edycja imprezy, podczas której gliwicka publiczność poznaje nowe zjawiska w muzyce i sztukach wizualnych. W hali GZUT-u przy ul. Wincentego Pola 7 wystąpią wschodzące gwiazdy szeroko pojętej muzyki jazzowej. Oprócz koncertów, które są głównym punktem festiwalowego programu, zaprezentowane zostaną także grafiki i plakaty młodych plastyków z całego świata. W tym roku motywem przewodnim prac jest zdanie „Jazz is a man’s thing”.

Festiwal rozpocznie się w piątek 2 sierpnia koncertem zespołu jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka (godz. 18.00). O godz. 19.00 we wnętrzu hali otwarta zostanie wystawa plastyczna i rozpocznie się prawdziwa, koncertowa uczta dla miłośników improwizowanych dźwięków. Na pierwszy ogień pójdzie intrygujący zespół O.N.E. Quintet.

Koncerty zaplanowano na 2, 3, 9 i 10 sierpnia. Każdego wieczoru odbędą się dwa występy. Wśród zaproszonych artystów są przede wszystkim młodzi wykonawcy, ale nie tylko – Aga Derlak Trio to projekt, który świeci triumfy na rodzimej scenie jazzowej już od 2012 roku. Warto także zarezerwować sobie czas na koncert Tomasz Chyła Quintet, jednego z najbardziej energetycznych zespołów tak zwanego młodego pokolenia. Z ciekawym projektem przyjadą także Zbigniew Chojnacki, Łukasz Czekała i Marcin Albert Steczkowski, czyli grupa Backspace [augmented]. Muzycy połączą brzmienie akustycznego akordeonu, elektrycznych skrzypiec i elektronikę. W Gliwicach zagrają także Month of Sundays z Austrii, MÓW i Gniewomir Tomczyk / Project. Wielbiciele jazzu w wydaniu etnicznym powinni koniecznie przyjść na koncert Klara Cloud & The Vultures.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie kultura.gliwice.eu. Na wszystkie wydarzenia w ramach Jazzu w Ruinach wstęp jest wolny. Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice.

(mm)

Month of Sundays
Month of Sundays
Aga Derlak Trio
Aga Derlak Trio
Backspace
Backspace [augmented]
Gniewomir Tomczyk
Gniewomir Tomczyk
Klara Cloud
Klara Cloud & The Vultures
MÓW
MÓW
Tomasz Chyła Quintet
Tomasz Chyła Quintet
plakat
Month of Sundays Month of Sundays
Aga Derlak Trio Aga Derlak Trio
Backspace Backspace [augmented]
Gniewomir Tomczyk Gniewomir Tomczyk
Klara Cloud Klara Cloud & The Vultures
MÓW MÓW
Tomasz Chyła Quintet Tomasz Chyła Quintet
plakat

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking