Gitara w roli głównej

Aktualisiert: 02.11.2018 / Bereich: / pdf

Goran Krivokapić (fot. materiały organizatora)

Za sprawą XX Gliwickiego Festiwalu Gitarowego cztery listopadowe niedziele zamienią się w prawdziwe muzyczne uczty. W Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II wystąpią znakomici muzycy, między innymi Zoran Dukić, Goran Krivokapić i orkiestra AUKSO. Dla miłośników nylonowych strun – obecność obowiązkowa!

Pierwszego festiwalowego wieczoru, 4 listopada, spotkamy się z Kupiński Guitar Duo. Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński tworzą jeden z najbardziej elektryzujących duetów gitarowych na świecie, finezyjnie łącząc nienaganną technikę gry z porywającymi aranżacjami. W ich repertuarze są między innymi utwory Fryderyka Chopina, Astora Piazzolli i George’a Gershwina.

11 listopada zaplanowano dwuczęściowy koncert gitarowy. W pierwszej części wystąpi grecki wirtuoz Thanos Mitsalas. Gitarowy perfekcjonista zjednuje sobie uznanie fanów i krytyków na całym świecie, wykonując obok klasycznych utworów Antonia Vivaldiego czy Franza Schuberta, także dzieła napisane specjalnie dla siebie przez uznanych współczesnych kompozytorów, takich jak Sergio Assad czy Gerard Drozd. W drugiej części wieczoru usłyszymy jednego z najwybitniejszych gitarzystów naszych czasów – Zorana Dukića. Chorwat zagra solo oraz w towarzystwie błyskotliwej gitarzystki Helen Sanderson.

Trzeci festiwalowy koncert będzie należał do orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia. Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w kraju to gwarancja muzycznych poszukiwań na najwyższym poziomie. W drugiej części pełnego wrażeń wieczoru muzycy AUKSO wrócą na scenę w powiększonym składzie – dołączy do nich pięciu muzyków z sekcji instrumentów dętych oraz rewelacyjny gitarzysta Goran Krivokapić. Muzyk z Czarnogóry po roku wraca na gliwicki festiwal, tym razem wspólnie z orkiestrą wykona „Concierto de Gliwice” Gerarda Drozda. Prawykonanie poświęconego naszemu miastu koncertu będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń całego festiwalu!

Podczas ostatniego wydarzenia Gliwickiego Festiwalu Gitarowego, 25 listopada, także spotkamy się z artystą, który występował w naszym mieście rok temu. Gabriel Bianco tym razem zamieni kwartet na duet i zagra z interesującą czeską oboistką Michaelą Hrabánkovą. To będzie porcja muzycznego liryzmu!

Wszystkie koncerty będą rozpoczynać się o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a). Na XX Gliwicki Festiwal Gitarowy zapraszają Miasto Gliwice oraz Gerard Drozd, ceniony kompozytor, gitarzysta i pomysłodawca imprezy. Bilety można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3) i przed koncertem.

(mm)

Kupiński Guitar Duo (fot. J. Warwas)
Gabriel Bianco (fot. materiały promocyjne)

Kupiński Guitar Duo (fot. J. Warwas)

Gabriel Bianco (fot. materiały promocyjne)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking