Budują nowe TBS-y

Hinzugefügt: 03.02.2011 / Bereich:

TBS-y od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem gliwiczan, a oferowane lokale czynszowe szybko znajdują chętnych. W ciągu dekady oddano w Gliwicach do użytku 1249 takich mieszkań.

Realizacją inwestycji zajmują się dwie miejskie spółki – ZBM I TBS i ZBM II TBS. W kwietniu 25 rodzin wprowadzi się do nowych mieszkań w Łabędach. Przy ul. Strzelców Bytomskich dobiega końca budowa 4-kondygnacyjnego domu, którego inwestorem jest Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego. „Dwójka” kontynuuje również budowę kompleksu mieszkalno-usługowego w rejonie ulic Strzelniczej i Granicznej. Realizacja drugiego etapu przedsięwzięcia jest zaawansowana w 50%. W czterech budynkach powstaje 107 mieszkań TBS o zróżnicowanej powierzchni oraz 2 lokale użytkowe. Prace powinny się zakończyć w listopadzie tego roku.
Z początkiem tego roku ruszyła zaś budowa sześciokondygnacyjnej „plomby” pomiędzy ulicami Jana Pawła II i Mikołowską. W ciągu dwóch lat powstanie tam 56 mieszkań oraz 9 lokali użytkowych. W tym wypadku mieszkania przeznaczono zarówno na wynajem, jak i na sprzedaż. Do dyspozycji będzie dwupoziomowy parking podziemny oraz teren zieleni i miniplac zabaw na tarasie wewnętrznym.
Wartość tegorocznych inwestycji „dwójki” wyniesie łącznie około 45 mln zł. Budowy mieszkań czynszowych w Łabędach i Żernikach są finansowane dzięki preferencyjnym kredytom, które ZBM uzyskał z Banku Gospodarstwa Krajowego. W kosztach budowy partycypują również przyszli mieszkańcy. Ich wkład sięga nawet 30% wartości lokalu.
– Z kolei przedsięwzięcie w śródmieściu jest w 100% finansowane przez naszą spółkę i przyszłych mieszkańców. Dlatego około 2/3 lokali przeznaczyliśmy na sprzedaż. To pierwszy etap większego zadania – w przyszłym roku u zbiegu ulic Jana Pawła II i Mikołowskiej rozpoczniemy budowę kolejnych 24 mieszkań i lokali użytkowych na parterze – mówi Bożena Orłowska, prezes ZBM II TBS.
Co robi „jedynka”? We wrześniu powinien być gotowy pięciokondygnacyjny dom z mieszkaniami na wynajem przy ul. Mikołowskiej. Prace są już bardzo zaawansowane. Jesienią zamieszka tam 20 rodzin, na które będą czekać jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 37 do 90 m2. W budynku znajdą się również 4 lokale użytkowe. Inwestycja będzie kosztowała prawie 6 mln zł. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w najnowszym wydaniu „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice” (nr 5/2011 z 3 lutego 2011 r.), dostępnym w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.gliwice.eu. (bom)
Informacje: ZBM I TBS, tel. 32/339-29-00, ZBM II TBS, tel. 32/231-03-95

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking