Aktualności | Idą święta

Idą święta

Veröffentlicht: 15.12.2010 / Section: Miasto 

Choinki, aniołki, gwiazdki, dzwonki i aż trzy Mikołaje – Gliwice stroją się na święta.

Z roku na rok przybywa bożonarodzeniowych ozdób. Tym razem można je znaleźć w kilkunastu miejscach – zarówno w śródmieściu, jak i w innych dzielnicach miasta.
Przy ul. Dworcowej (na skrzyżowaniu z ulicami Marcina Strzody i Prymasa Stefana Wyszyńskiego), podobnie jak w minionych latach, stanęła najwyższa, bo prawie 20-metrowa, choinka. Sztuczną konstrukcję ozdabiają kolorowe gwiazdki i światełka. Zielone, żywe i udekorowane bombkami, lampkami oraz łańcuchami drzewka można zobaczyć także na Placu Krakowskim, w Parku Chopina, u zbiegu ulic Bohaterów Getta Warszawskiego i Zwycięstwa oraz w Łabędach – na Placu Niepodległości, a także przy ul. Wolności (w pobliżu dawnego Domu Kultury). Choinki ustawiono też na tarasie Urzędu Miejskiego i na balkonie Ratusza. Dodatkowo gmach magistratu zdobią dwie kule świetlne i kurtyna. Natomiast anioły błyszczą na Ratuszu i na balkonie Palmiarni.
Podczas dekorowania miasta na święta nie mogło zabraknąć św. Mikołaja. Jego zaprzęg z dwoma świetlnymi reniferami czeka na skwerze Doncaster (za Urzędem Miejskim). Drugą – identyczną – dekorację można podziwiać pod Radiostacją. Trzeci Mikołaj stoi na zieleńcu vis-á-vis dworca PKP, obok przystrojonego świerka. Jak informuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który zajął się ozdabianiem miasta, koszt nowych ozdób wyniósł 80 tys. zł (wykorzystano także ubiegłoroczne ornamenty).
O bożonarodzeniowe akcenty zadbał również Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego. Nad ulicą Zwycięstwa zawieszono świecące dzwonki i gwiazdki z tzw. soplami na fali oraz ozdoby w kształcie stożka. Podobne iluminacje można spotkać przy dworcu PKP. Świąteczne dzwoneczki i „klucze wiolinowe” upiększają ulice: Dworcową, Jana Pawła II, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Marcina Strzody oraz rejon skrzyżowania ulic Toszeckiej, Ziemięcickiej i Nad Łąkami w Czechowicach. Barwne elementy w kształcie choinek pojawiły się z kolei w Sośnicy (przy ul. Korczoka) i w Łabędach (przy ul. Wolności). Zawieszono je na przydrożnych latarniach. Nowe dekoracje ozdabiają ul. Wieczorka, Dolnych Wałów oraz Rynek. Na głównym miejskim placu pojawi się też szopka, kramy i 12 udekorowanych choinek.
Koszt tegorocznego świątecznego oświetlenia gliwickich ulic wyniósł ponad 64 tys. zł (wynajem części ozdób, ich zainstalowanie i demontaż). Bożonarodzeniowe wzory będą cieszyły oczy mieszkańców do 8 stycznia przyszłego roku, a udekorowane choinki – nieco dłużej, bo do połowy przyszłego miesiąca. (bom)
Informacje: Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, tel. 32/335-04-24, Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM, tel. 32/238-54-21