Kresowianie na ekranie

Hinzugefügt: 09.11.2010 / Bereich:

13 listopada rusza VII Międzynarodowy Festiwal Filmowy CAMERA SILESIA.

Pomysłodawcy imprezy – Muzeum w Gliwicach, Kino AMOK i Gliwicki Teatr Muzyczny – zaprezentują materiały filmowe i telewizyjne o tematyce kresowej. Cykl spotkań z X muzą potrwa do 18 listopada.
Tegoroczna CAMERA SILESIA jest częścią projektu „Gliwiccy Kresowianie” realizowanego przez gliwickie Muzeum. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano już wykłady, wystawę, konferencję naukową oraz wydano książkę poświęconą mieszkańcom Gliwic, wywodzącym się z dawnych Kresów.
Wydarzeniem festiwalu będzie premiera filmu „Z Gliwic Do Paryża – Wojtek Pszoniak”, którego reżyserem i scenarzystą jest Krzysztof Korwin Piotrowski. Film prezentuje dotychczasowe życie słynnego aktora filmowego i teatralnego: od wyjazdu z rodzinnego Lwowa do Gliwic (gdzie mieszkał kilkanaście lat), poprzez studia w PWST i pracę w Starym Teatrze w Krakowie, pobyt w Warszawie i wreszcie wyjazd do Paryża. Oprócz Wojciecha Pszoniaka na ekranie pojawiają się m.in.: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Anna Polony, Andrzej Wajda, Barbara Ptak, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Krystyna Zachwatowicz, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Jasiński.
Festiwalowe projekcje przybliżą także postać Wojciecha Kilara – Kresowianina, którego drugą miłością stał się Śląsk. Oprócz filmu o nim samym, zostanie zaprezentowanych kilka produkcji, zrealizowanych przez największych polskich reżyserów, do których Kilar skomponował muzykę. Będzie także blok poświęcony twórczości Jerzego Janickiego – pisarza, dramaturga oraz scenarzysty (m.in. „Polskie drogi”, „Dom”). W swych filmach dokumentalnych twórca podejmował wątki Kresów, zwłaszcza swojego rodzinnego miasta – Lwowa.
Oprócz tego zobaczymy materiały archiwalne – migawki ze zbiorów Filmoteki Narodowej, pokazujące akcję przesiedlania ludności na tereny Górnego Śląska, oraz kilku gliwickich Kresowian: Franciszka Maurera, Andrzeja Ziemilskiego, Jana Longschamps de Berier, Władysława Fischera, Jana Darlewskiego, Tadeusza Teodorowicza Todorowskiego, Jerzego Moskala, którzy pojawią się w filmach Janickiego oraz programach Haliny Szymury i Krzysztofa Piotrowskiego.
Festiwal zwieńczy pokaz filmu „Cień radiostacji”, w którym wypowiadają się zarówno Kresowianie, jak i dawni niemieccy mieszkańcy Gliwic. Będzie to zapowiedź przyszłorocznej CAMERY SILESII, której bohaterami będą „Wypędzeni”. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.amok.gliwice.pl. Bilety na projekcje w cenie 7 zł, a w karnetach – 5 zł (na co najmniej 3 filmy) i 3 zł (na co najmniej 6 filmów). Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.amok.gliwice.pl. Projekt wspiera gliwicki samorząd. (bom)
Informacje: Kino AMOK, tel. 32/238-25-01
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking