Sztuka na ulice!

Hinzugefügt: 20.07.2010 / Bereich:

Trwa IV Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY. Co znalazło się w tegorocznym festiwalowym „rozkładzie jazdy”? W zarysie – w każdy czwartek lipca i sierpnia będą organizowane projekcje filmowe. Soboty i niedziele to czas na występy żonglerów i bębniarzy, widowiska teatralne, koncerty oraz inne atrakcje. Organizatorem wakacyjnej imprezy jest gliwicki samorząd. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.ulicznicy.pl.

W ubiegłym tygodniu oglądaliśmy argentyńsko-hiszpański film „Metoda” i wysłuchaliśmy góralskiego grania w wykonaniu Torki i Transkapeli. Przed nami kolejny pokaz latynoskiego kina, II Gliwicki Photowalk oraz muzyczne spotkania z gwiazdami popkultury, a także z egzotycznym brzmieniem tabli i dumbaku. Będzie się działo!

22 lipca na skwerze przy Zamku Piastowskim szykuje się pokaz filmu „Zbrodnia ferpekcyjna”. Jego bohater Rafael to ambitny uwodziciel. Podobają mu się piękne kobiety, eleganckie ubiory i doborowe towarzystwo. Pracuje w domu towarowym i marzy o stanowisku kierownika piętra. Jego główny rywal do tej pracy to Don Antonio, który ginie przypadkowo podczas burzliwej dyskusji z Rafaelem. Świadkiem zdarzenia jest ekspedientka Lourdes, która szantażuje Rafaela, chcąc w ten sposób zmusić go do małżeństwa. Bohater wpada w rozpacz i opracowuje plan pozbycia się kobiety. Czy mu się uda? Zobaczcie sami! Początek seansu – godz. 21.00.

24 lipca amatorzy fotografii wezmą udział w II Gliwickim Photowalku. Tego dnia w 1026 miastach na całym świecie w ramach międzynarodowej akcji Worldwide Photowalk Amerykanina Scotta Kelby’ego ponad 51 tys. osób z aparatami w rękach wyruszy na wspólny spacer po mieście i powalczy o atrakcyjne nagrody. Organizatorem imprezy w Gliwicach jest magazyn PokochajFotografie.pl. O co chodzi? Formuła Photowalku zakłada udział 50 fotografów rywalizujących między sobą o najlepsze zdjęcie. Gliwicka fotografia będzie konkurować z kadrami z pozostałych miast. Zapisy chętnych ruszyły na stronie internetowej http://worldwidephotowalk.com/walk/gliwice-slaskie-polska. – Do naszej drużyny fotograficznych zapaleńców dołączyć może każdy. Niezależnie od tego, jaki jest twój poziom zaawansowania oraz jaki sprzęt posiadasz – to nasza wspólna szansa na największy w historii plener fotograficzny w Gliwicach! Startujemy o godzinie 10.00 z Rynku – zachęcają organizatorzy.

24 lipca o godzinie 20.00 pod Zamkiem pojawią się znane na całym świecie gwiazdy muzyki rozrywkowej: Elvis Presley, Michael Jackson, Tina Turner, Celine Dion, Elton John, Phil Collins, Carlos Santana oraz Kenny Garrett. To bohaterowie FALKOSHOW – unikatowej, ruchomej ekspozycji marionetek. Lalki do złudzenia przypominają swoje ludzkie pierwowzory, mistrzowsko animowane przez Krzysztofa Falkowskiego – absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie i Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz aktora krakowskiego Teatru Groteska. Na zachętę warto dodać, że marionetkowy show Falkowskiego gościł m.in. na rozdaniu nagród brytyjskiego przemysłu fonograficznego Brit Awards 2009 w Londynie.

25 lipca w tym samym miejscu i o tej samej porze wystąpi EMAM. Irańczyk z pochodzenia jest wirtuozem tabli, dumbaku oraz innych egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Jego kompozycje to mieszanka wielu kultur i trendów muzycznych, w szczególności z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Emam występuje od 20 lat. Wśród muzyków, z którymi grał pojawiają się takie nazwiska, jak: Mickey Hart, Zakir Hussain, Habib Khan, Michael Shrieve, Sikiru Adepoju, Deepak Ram czy Artur Dutkiewicz i Piotr Baron. Zapraszamy! (bom)

Informacje : Piotr Chlipalski, dyrektor festiwalu, tel. 609-883-994 20 lipca 2010

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking