Gliwice na podium!

Hinzugefügt: 29.10.2020 / Bereich:
gliwice na podium

Gliwice zajęły I miejsce wśród miast na prawach powiatu w Rankingu Samorządów 2020 przeprowadzonym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Wyniki ogłoszono 29 października podczas gali online. W zestawieniu doceniono m.in. umiejętności miasta w pozyskiwaniu dochodów (w tym ze środków unijnych) przy jednoczesnym utrzymywaniu wysokiej dyscypliny budżetowej oraz działania mające wpływ na jakość życia mieszkańców. Gliwice wyprzedziły w tym roku Opole (2. miejsce) i Sopot (3. miejsce).

– Od lat konsekwentnie stawiamy na zrównoważony rozwój miasta. Dbamy o lokalną gospodarkę, zależy nam na rozwoju różnych branż i wzroście jakości życia. Za sprawą fabryki Opla Gliwice kojarzone są z motoryzacją. Z racji położenia na skrzyżowaniu autostrad świetnie rozwija się u nas logistyka. Siedziba Politechniki Śląskiej oraz wieloletnie starania samorządu sprawiły, że dzisiaj w naszym mieście działają dziesiątki firm IT. Ostatnia duża inwestycja rozwojowa, to Arena Gliwice, jedna z największych hal widowiskowo sportowych w Polsce i tej części Europy – komentuje zwycięstwo Gliwic w rankingu prezydent miasta Adam Neumann. – Mocną stroną naszego miasta jest stabilność, racjonalność i nieuleganie populizmowi. W Gliwicach chcemy podnosić jakość życia mieszkańców, ale mamy pełną świadomość, że potrzebne są do tego duże środki finansowe. Zadaniem samorządu jest tak wpływać na lokalną gospodarkę, aby te środki zasilały miejski budżet oraz wydawać je w sposób racjonalny, generujący dalszy rozwój miasta – dodaje prezydent Gliwic.

– Rok 2019 był bardzo pomyślny dla Gliwic. Korzystając z dobrej koniunktury, podjęliśmy wtedy decyzje o realizacji dwóch strategicznych inwestycji – budowy nowej siedziby szpitala miejskiego oraz gruntownej przebudowie ścisłego centrum miasta. Sądzę, że obecny rok ubiegający w cieniu epidemii będzie weryfikacją dla wielu samorządów. Od decyzji podjętych dzisiaj będzie zależeć przyszłość naszych miast i gmin. Wszyscy odczujemy dotkliwy spadek dochodów. Planując przyszłoroczne budżety, musimy jednak pamiętać, że samorząd to największy publiczny inwestor i od jego aktywności zależy stan lokalnej gospodarki oraz, nierozerwalnie z nią związane, dobro mieszkańców – komentuje Adam Neumann.

Przypomnijmy, że zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP, europosła i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a zarazem Honorowego Mieszkańca Gliwic – prof. Jerzego Buzka, który w tym roku został laureatem nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. prof. Michała Kuleszy. W 2020 r. członkami Kapituły są także: dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Cezary Trutkowski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP Paweł Tomczak, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

W zestawieniu klasyfikowane są wszystkie miasta i gminy w Polsce z wyjątkiem Warszawy (m.in. ze względu na jej odmienny ustrój administracyjno-prawny). Podstawą oceny są dane z publicznie dostępnych źródeł, czyli Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. Dodatkowe informacje pochodzą też z e-ankiet kierowanych do wszystkich miast i gmin. W sumie podczas oceny pod uwagę branych jest ok. 50 różnych wskaźników.

Dobre miejsce do życia

Działająca w Gliwicach od ponad dwóch dekad specjalna strefa ekonomiczna oraz stały rozwój inwestycji z branży automotive, logistycznej, biurowej i z sektora innowacyjnych technologii sprawiają, że bezrobocie w mieście jest rekordowo niskie. Gliwice to również miejsce, w którym godnie się żyje, a wydatki budżetu miasta na 1 mieszkańca sięgają 6,9 tys. zł. Miasto stale inwestuje w poprawę komunikacji publicznej i bezpieczeństwa (ważnego zwłaszcza w czasach COVID), rozwój infrastruktury, zaplecza sportowo-rekreacyjnego i jednych z największych w regionie obszarów terenów zielonych. Z myślą o przyjaznym otoczeniu budowane są nowe osiedla mieszkaniowe, w tym wygodne kompleksy komunalne, a także obiekty użyteczności publicznej. Pieczołowicie odnawiana jest zabytkowa tkanka miasta – jedna z najpiękniejszych na Górnym Śląsku.

Ostatnia duża inwestycja rozwojowa to Arena Gliwice, jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce i tej części Europy. Widownia na ponad 17 tys. osób oraz 10 hektarów terenu wokół do wykorzystania na imprezy, konferencje i zawody sportowe przyciągają do Gliwic tłumy gości z Polski i zagranicy. Tu rozgrywano już mistrzostwa w jiu-jitsu i wspinaczce na czas, dopingowano Biało-Czerwonych w piłce ręcznej czy śpiewano z Viki Gabor wygrywającą Eurowizję Junior. Arena to symbol pozytywnych zmian, które dokonały się w Gliwicach w ostatnich latach i sprawiają, że miasto wyróżnia się na tle regionu. Dzięki nim hasło „Gliwice. Przyszłość jest tu!” ma bardzo realny wymiar.

Lider innowacyjności

Na codzienne funkcjonowanie miasta przekłada się doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu nowych technologii. Kapitał ludzki na wysokim poziomie zapewnia obecna w Gliwicach od 75 lat Politechnika Śląska, która jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce i kuźnią specjalistycznych kadr. Jej absolwenci pracują w najlepszych firmach. Współpraca miasta z Politechniką Śląską i specjalną strefą ekonomiczną zaowocowała utworzeniem w 2004 roku Technoparku GLIWICE, który jest nowoczesnym centrum wsparcia biznesu akademickiego. O promocję przedsiębiorczości dba m.in. działająca w Gliwicach Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju. Wizytówką miasta są zaś firmy z kompleksu Nowych Gliwic, które podbijają krajowy i zagraniczny rynek w dziedzinie zaawansowanych technologii informatycznych.

Nie zwalniamy tempa

Dynamiczny rozwój miasta to zasługa jego nowoczesnej infrastruktury drogowej i komunikacyjnej. Dzięki położeniu na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 oraz przy Drogowej Trasie Średnicowej Gliwice należą dziś do najlepiej skomunikowanych miast Polski. Powstają tu kolejne odcinki miejskiej obwodnicy biegnącej przez południową i zachodnią część miasta, skracającej dystanse między dzielnicami i odciążającej śródmiejskie ulice. Od 2013 roku działa też tutaj jeden z pierwszych w kraju inteligentny system sterowania ruchem. Dumą miasta jest wyremontowany i zmodernizowany dworzec kolejowy PKP, a wizytówką komunikacji publicznej nowoczesne, coraz bardziej „zielone”, autobusy Solaris. Już wkrótce na gliwickim Trynku na zmodernizowanej płycie lotniska zacznie działać baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę), turystycznego i cargo, sportów lotniczych i edukacji lotniczej.

W najbliższych latach tutejsza sieć komunikacyjna wzbogaci się o Centrum Przesiadkowe z komunikacją przyjazną mieszkańcom. Realizowana już inwestycja po północnej stronie dworca PKP zintegruje go z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z miejscami postojowymi dla samochodów i infrastrukturą rowerową oraz zapleczem komercyjnym. Będzie stanowić impuls do zwiększenia roli kolei w komunikacji w mieście i metropolii oraz przyczyni się do rewitalizacji ścisłego centrum Gliwic Duże zmiany obejmą bowiem również południową stronę dworca PKP. Nowe oblicze zyska m.in. plac przed dworcem oraz plac Piastów. Zostaną one kompleksowo przebudowane i zyskają nowe atrakcyjne i funkcjonalne zagospodarowanie.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking