Aktualności | Drugie życie rzeczy

Drugie życie rzeczy

Drugie życie rzeczy

Veröffentlicht: 13.10.2021 / Section: Miasto 

Masz zbędne meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy lub inne przedmioty, które mogą się jeszcze komuś przydać? Nie wyrzucaj ich, ale przywieź na ul. Rybnicką 199B, gdzie działa punkt Drugie Życie Rzeczy. 

Uruchomienie w Gliwicach punktu Drugie Życie Rzeczy to inicjatywa Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów – miejskiej spółki odpowiedzialnej za właściwe wykorzystanie sporej części wytwarzanych przez nas śmieci, a także za przekazywanie ich firmom recyklingowym zgodnie z ekologicznymi standardami. Ponowne wykorzystywanie przedmiotów codziennego użytku dobrze wpisuje się w działania firmy i koncepcję zbliżoną do zero waste.

Usługę Drugie Życie Rzeczy wprowadziliśmy w odpowiedzi na oczekiwania gliwiczan. Z jednej strony wielu mieszkańców ma niepotrzebne rzeczy, które z powodzeniem mogą być wykorzystane przez innych, z drugiej – są gliwiczanie, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych. Chcemy uświadamiać mieszkańcom, że nie zawsze trzeba wydawać dużo pieniędzy. Można przyjechać do nas, wybrać coś dla siebie albo podzielić się z innymi gliwiczanami tym, co nam się już nie przyda i nie gromadzić nadmiaru przedmiotów. Warto wspomóc innych i równocześnie odciążyć środowisko naturalne – zachęca Monika Niemczyk z Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów.

Wytwarzamy coraz więcej odpadów, więc warto ograniczać ich ilość na różne sposoby.

Być może wymieniasz właśnie meble na nowe albo robisz generalne porządki i znajdujesz niepotrzebne książki, zabawki, szklanki, filiżanki czy wazony? Do tego okazuje się, że masz zbędny dywan, rower, hulajnogę, a może łyżwy lub narty? To wszystko jeszcze komuś się przyda! Jeśli chcesz podzielić się z innymi lub szukasz dla siebie przedmiotów, które warto ponownie wykorzystać, zajrzyj na Rybnicką 199B. Drugie Życie Rzeczy działa na terenie PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. 

Zainteresowanie Drugim Życiem Rzeczy jest spore, chociaż zależy nam, aby było jeszcze większe. Codziennie przyjeżdżają mieszkańcy z bardzo różnorodnymi przedmiotami. Mieliśmy m.in. skórzane wersalki, krzesła, tapczany, stoły, taborety, meble ogrodowe, łóżeczka i wózki dziecięce, gry planszowe, doniczki, obrazy, a nawet deskę do windsurfingu. Trudno wymienić wszystko, można znaleźć tu wiele rzeczy potrzebnych do domu. Odbierają je osoby w trudnej sytuacji materialnej, ale także amatorzy przedmiotów z recyklingu i poszukiwacze ciekawostek, bo i takie się trafiają. Wielu gliwiczan wyraża pozytywne opinie o funkcjonowaniu punktu, dlatego chcemy popularyzować naszą usługę i mamy przygotowane miejsce na kolejne przedmioty – informuje Monika Niemczyk. 

Z punktu Drugie Życie Rzeczy korzystać mogą wyłącznie mieszkańcy Gliwic. Pozostawienie przedmiotu i jego odbiór nie wymagają żadnych opłat. Na miejscu należy wypełnić stosowne oświadczenie. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie internetowej pzogliwice.pl.  
 

W punkcie Drugie Życie Rzeczy przyjmowane są m.in.:

 • meble (krzesła, wersalki, tapczany, stoły, taborety),
 • zabawki (w tym również gry planszowe),
 • książki i obrazy,
 • doniczki, wyroby ceramiczne i szklane,
 • rowery, hulajnogi, łyżwy i sprzęt sportowy.

Ze względu na bezpieczeństwo, usługa Drugie Życie Rzeczy nie obejmuje urządzeń elektrycznych, elektronicznych, RTV i AGD oraz elektronarzędzi i urządzeń zawierających nośniki danych.

Pozostawiany przedmiot musi być:

 • czysty,
 • nieuszkodzony,
 • sprawny,
 • w dobrym stanie technicznym,
 • bezpieczny,
 • niestwarzający zagrożenia dla nowych użytkowników.

Należy pamiętać, że ostateczną decyzję czy dana rzecz nadaje się do ponownego użycia podejmuje wykwalifikowany pracownik punktu.

Rzeczy przyjmowane i wydawane są nieodpłatnie w godzinach:

 • od 10.00 do 18.00 – od poniedziałku do piątku,
 • od 7.00 do 13.00 – w soboty.

W święta i dni wolne od pracy punkt jest nieczynny.

UWAGA! Na prośbę gliwiczan od listopada wydłużą się godziny otwarcia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), w tym korzystania z usługi Drugie Życie Rzeczy. 

Nowe godziny od listopada:

 • od 8.00 do 18.00 – od poniedziałku do piątku, 
 • od 8.00 do 14.00 – w soboty.