Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 23-04-2018

Są już listy zadań!

201 – ta liczba robi wrażenie! Dokładnie tyle pozycji zawiera lista osiedlowych przedsięwzięć zakwalifikowanych do głosowania w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Gliwicki Budżet Obywatelski wchodzi w kolejny etap. Zakończyło się dokładne sprawdzanie wszystkich propozycji zgłoszonych przez mieszkańców, w tym gliwickich radnych oraz organizacje pozarządowe, które w tym roku – zgodnie z oczekiwaniami gliwiczan – mogły także zgłaszać swoje pomysły. Dziękujemy Państwu za aktywność!

Lista 201 zadań zakwalifikowanych do głosowania została opublikowana na www.gliwice.eu w zakładce GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI. Znalazły się na niej propozycje z wszystkich gliwickich osiedli. Są to różnorodne przedsięwzięcia, które mogą pozytywnie wpływać na jakość życia w miejskich dzielnicach, głównie zajęcia aktywizujące (sportowe, artystyczne, edukacyjne) i zadania inwestycyjne (np. budowy placów zabaw i siłowni „pod chmurką”, remonty chodników, montaże dodatkowych ławek z oparciami, wykonanie oświetlenia z wykorzystaniem lamp solarno-wiatrowych, znakowanie przejść dla pieszych znakami aktywnymi zasilanymi energią słoneczną, rekultywacje skwerów, odbudowy osiedlowych boisk).

W tej samej zakładce internetowej znajduje się „Lista wniosków złożonych w tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego”, na której zamieszczono wyniki weryfikacji wszystkich 394 zgłoszonych w tym roku propozycji wraz uzasadnieniami. Ostateczną listę inicjatyw skierowanych do czerwcowego głosowania w ramach GBO 2019 powinniśmy poznać do 28 maja, po zakończeniu procedury odwoławczej.

W tym roku głosowanie odbędzie się między 4 a 25 czerwca. W jaki sposób będzie można głosować? – warto już teraz sprawdzić w prezentacji „Krok po kroku… Głosowanie mieszkańców – Procedura na 2018 rok”, zamieszczonej na stronie internetowej www.gliwice.eu pod hasłem GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI w sekcji Przydatne narzedzia.

Harmonogram realizacji procedury Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego w 2018 r.

• 20 lipca do 28 września – kampania informacyjna dotycząca wyników głosowania;
  • IV kwartał – podsumowanie doświadczeń z 2018 r. i ustalenie założeń na rok kolejny.

Tydzień dla zdrowia

Do 29 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep!”. Z tej okazji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach zachęca do bliższego zapoznania się z tematyką szczepień.

Celem tego Tygodnia jest stałe podkreślanie znaczenia szczepień obowiązkowych i zalecanych dla ochrony przed groźnymi chorobami.

Więcej informacji na temat szczepień ochronnych można uzyskać w punkcie informacyjnym Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gliwicach (ul. Banacha 4). Osobiście każdego dnia (oprócz środy) w godz. 8.00 – 15.00 lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 32/338-05-11 lub 338-05-10.

Obronią się same

samoobrona

Podstawowe zasady obrony mogą przydać się każdej mieszkance Gliwic. Będzie można się ich nauczyć podczas bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet.

Centrum Ratownictwa Gliwice wspólnie z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej oraz Strażą Miejską w Gliwicach organizuje XXVIII bezpłatny kurs samoobrony dla kobiet. Jego celem jest wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa wśród kobiet poprzez poznanie technik samoobrony, rozwijanie sprawności fizycznej i naukę właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Kurs prowadzony będzie od 14 maja do 20 czerwca w hali sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Kozielskiej 1. Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki i środy w godzinach od 17.30 do 19.30 oraz, wyjątkowo, w dwa pierwsze piątki po rozpoczęciu kursu.

Na zainteresowane panie czeka 100 miejsc. Zapisy na kurs rozpoczną się 24 kwietnia. Uwaga! W tej edycji pierwszeństwo przy zapisach mają mieszkanki Śródmieścia.

W kursie mogą uczestniczyć gliwiczanki, które ukończyły 15. rok życia. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.crg.gliwice.pl lub dzwoniąc pod numer 32/301-97-23.

Przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach programu "Bezpieczne Gliwice" i finansowane ze środków Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. (kr)

Harcerski Rajd

W ubiegły weekend, już po raz szesnasty odbył się Rajd Świętego Jerzego zorganizowany przez Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 300 uczestników z całego powiatu gliwickiego.

Meta trzydniowego rajdu zlokalizowana była w Kuźni Raciborskiej. To tam musiały dotrzeć wyznaczonymi trasami drużyny zuchów, harcerzy i harcerzy starszych. Dla zuchów organizatorzy zaplanowali spotkanie z przybyszem z innej planety i szereg zadań pomagających porozumieć się z obcym. Pozostali uczestnicy zabawy wcielili się w rolę detektywów, biorąc udział w fabularnej, wielopoziomowej grze miejskiej. Ich zadaniem było rozwiązanie zagadki tajemniczego zaginięcia córki dziedziczki rodu Sieniawa.

Wydarzenie zakończone Mszą Świętą oraz apelem, podczas którego zwycięzcom wręczono nagrody odbyło się pod honorowym patronatem Zygmunta Frankiewicza, Prezydenta Miasta Gliwice.

Derby Śląska dla Sośnicy

Piłkarki ręczne SPR-u Sośnicy Gliwice pewnie zwyciężyły w meczu wyjazdowym z MTS-em Żory. Wygrana 28:21 to trzeci w sezonie triumf nad lokalnym rywalem, z którym Sośnica rywalizowała też w Pucharze Polski.

W pierwszych chwilach oba zespoły miały ogromny problem ze sforsowaniem defensywy przeciwnika. Dopiero po pięciu minutach padła pierwsza bramka. Odtąd aż do przerwy mecz był wyrównany, obie strony otrzymały wiele rzutów karnych.

W drugiej połowie Sośnica kontrolowała mecz i systematycznie zwiększała przewagę. O rozstrzygnięciu spotkania zdecydował okres 8 minut bez straconego gola. Zawodniczki z Żor było stać tylko na nieznaczne zmniejszenie straty.

Największą gwiazdą meczu była niewątpliwie Aleksandra Abramowicz. Liderka Sośnicy zdobyła aż 14 bramek. Bardzo dobry występ zaliczyła równiez rozgrywająca Paulina Kowalczyk i cała formacja obronna z bramkarką Patrycją Wróbel. Zwycięstwo 28:21 umacnia gliwicki zespół na pozycji wicelidera gr. B I ligi i podtrzymuje szanse na końcowe zwycięstwo ligi na kolejkę przed końcem rozgrywek.

Ostatni mecz sezonu zasadniczego SPR Sośnica rozegra 28 kwietnia w hali sportowej przy ul. Kozielskiej 1. Przeciwnikiem będzie KS Otmęt Krapkowice.

Bez goli. Kontrowersyjnie!

W meczu 32. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice bezbramkowo zremisował z Pogonią Szczecin. Trener Waldemar Fornalik na spotkaniu z dziennikarzami podkreślał zalety grania trójką obrońców i nie ukrywał rozczarowania decyzjami sędziego, podjętymi na podstawie analizy VAR.

Piast zagrał dwie różne połowy. - Pierwsze 45 minut było takie sobie w naszym wykonaniu. Po przerwie przeszliśmy jednak na grę trójką w obronie i przyniosło to efekty. Pokazaliśmy niezłą grę z dobrym przeciwnikiem. W drugiej połowie przez wiele minut dyktowaliśmy warunki na boisku. W końcówce oddaliśmy inicjatywę Pogoni i mogło się to źle skończyć. Wyciągamy jednak dużo pozytywów z drugiej połowy i ustawienia z trójką w defensywie. Daje nam to sporo możliwości - skomentował trener Piasta.

- Inny jest punkt zdobyty w wiadomych okolicznościach z Termaliką, a inny teraz z Pogonią - dodał, odnosząc się do kontrowersyjnych decyzji sędziego. W pierwszej połowie meczu piłkarze Piasta sygnalizowali zagranie ręką jednego z piłkarzy Pogonii. Arbiter - po analizie VAR - nie wskazał jednak na rzut karny. Na początku drugiej połowy sędzia główny tego spotkania również analizował zapis wideo sytuacji, w której w polu karnym upadł Konstantin Vassilje. "Wapno" znów nie zostało wskazane.

- Sędzia czy komentatorzy mówią, że nie widać pchnięcia. Kostia wygrał jednak pozycję i w tym momencie zostaje popchnięty. Mieliśmy szkolenie z VAR-u, i mówiono na nim, że jeśli arbiter nie potrafi stwierdzić przy analizie, jaką decyzję powinien podjąć, to pozostaje przy pierwszej. Jest to bardzo duża kontrowersja. Poza tym było sporo sytuacji, kiedy nie korzystaliśmy z pomocy VAR-u. Mam na myśli gol Bruk-Betu ze spalonego, rzut karny w Zabrzu, którego nie było czy teraz brak karnego w meczu z Pogonią - przyznał szkoleniowiec gliwiczan.

- Skupiamy się na tym, co przed nami. Wiemy jakie mecze nas czekają, więc musimy być jak najlepiej przygotowani - podsumował Waldemar Fornalik.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA

Sezon na "14"

Za nami koszykarskie derby województwa z udziałem  GTK Gliwice  i MKS-u Dąbrowa Górnicza. Po porażce 84:106 GTK kończy debiutancki sezon w lidze basketu na 14. pozycji.

Gliwiczanie, choć bez szans na play off, liczyli w tym meczu na wygraną, która przy porażce AZS-u Koszalin pozwoliłaby im na zakończenie rozgrywek na 13. pozycji. Początkowo wszystko wskazywało na to, że zdominują wydarzenia na parkiecie oraz wezmą srogi rewanż za pierwszy pojedynek w Gliwicach. Dąbrowianie złapali jednak swój rytm i, grając kombinacyjną koszykówkę, nie mieli problemów z rozbijaniem obrony przeciwnika.

GTK starało się zmniejszać dystans. Na koniec trzeciej kwarty traciło do rywala już tylko cztery punkty. Podrażnieni dąbrowianie od początku czwartej kwarty zaczęli więc grać z ogromnym zaangażowaniem. Agresywnie atakowali „deskę”, dzięki czemu nawet w przypadku niecelnych rzutów mieli szansę na ponowienie akcji. MKS stopniowo zaczął powiększać przewagę, a gliwiczanie zaczęli popełniać proste błędy i ostatecznie stracili szanse na końcowy sukces.

To będzie jedna z najciekawszych edycji IGRÓW!

Finałowe imprezy podczas juwenaliów to będzie HIT! Wystąpią między innymi Ørganek, Pokahontaz, Bokka, Koniec Świata i Elektryczne Gitary.

17 maja po odebraniu kluczy do miasta z rąk władz samorządowych żacy barwnym korowodem przejdą z Rynku pod IGROWĄ scenę. Tego wieczoru wystąpią: jajcarski i sarkastyczny Jan Niezbendny, punkowo-folkowa formacja Koniec Świata, siarczyście śmieszni Bracia Figo Fagot, megapopularna bluesowo-rockowa grupa Ørganek i metalowa kapela Event Urizen.

Po nocnej regeneracji 18 maja czeka nas druga porcja koncertów, zagrają:  znany miłośnikom reggae zespół The Bartenders, reprezentanci elektronicznej sceny alternatywnej – Bokka, kultowe Elektryczne Gitary i hip-hopowa formacja Pokahontaz. Dobra zabawa murowana!

Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Rozpoczęcie występów w piątek i sobotę planowane jest na godz. 18.00.

Organizatorem gliwickich juwenaliów jest Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej. Miasto Gliwice dofinansowuje imprezę.