Fot. Jadwiga Jagiełło-Stiborska/ZDM Gliwice
Zielone porządki w mieście – będzie bardziej estetycznie i bezpieczniej
Veröffentlicht: 25.06.2026 / Abschnitt: Zielone GliwiceZieleń w pasach drogowych rośnie szybko i bywa, że ogranicza kierowcom widoczność. Dlatego musi być przycinana. Trwa kolejne koszenie miejskich trawników.
Tylko w pasach drogowych znajdują się ponad 2 miliony metrów kwadratowych terenów zielonych wymagających regularnej pielęgnacji. Regularnie przycinane trawniki poprawiają estetykę poboczy, ale przede wszystkim widoczność dla kierowców, co wpływa na bezpieczeństwo na drogach.
– Tegoroczna pogoda wyjątkowo sprzyja intensywnemu wzrostowi roślinności. W praktyce oznacza to, że gdy nasi pracownicy kończą koszenie w jednej części miasta i rozpoczynają prace w kolejnej, w pierwszej trawa zdąży już ponownie wyraźnie podrosnąć. Dlatego przez cały sezon regularnie wracamy w te same miejsca, aby utrzymać tereny zielone w odpowiednim stanie. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
W pierwszej kolejności koszone są miejsca mające bezpośredni wpływ na widoczność i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego: skrzyżowania, wyjazdy z ulic podporządkowanych, łuki dróg, okolice przejść dla pieszych, ścieżki rowerowe, miejsca zgłaszane przez mieszkańców jako wymagające pilnej interwencji.
Zbyt wysoka roślinność może ograniczać widoczność znaków drogowych, pieszych, rowerzystów czy nadjeżdżających pojazdów. Dlatego właśnie te lokalizacje są objęte stałym monitoringiem i często koszone są w trybie interwencyjnym.
– Pozostałe pasy drogowe są sukcesywnie wykaszane zgodnie z harmonogramem prac. Choć nie jesteśmy w stanie prowadzić działań jednocześnie we wszystkich dzielnicach miasta, każdego dnia pracujemy nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom – dodaje rzecznik ZDM. (mf/ZDM)