Aktualności | Podsumowanie tygodnia 15–20 czerwca

Prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka

Podsumowanie tygodnia 15–20 czerwca

Опубликовано: 21.06.2026 / Раздел: Podsumowanie tygodnia 

•    Czwartkowa sesja absolutoryjna Rady Miasta Gliwice przyniosła dwa różne rozstrzygnięcia. Rada nie poparła projektu uchwały o nieudzielenie mi absolutorium, jednocześnie nie udzielając wotum zaufania. Szczegóły na: gliwice.eu

•    W Gliwicach chcemy zwiększać dostępność usług edukacyjnych dla uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami. Odpowiedzią na tę potrzebę są dwa nowopowstałe w naszym mieście Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą. Jedno z nich – pomagające w tym zakresie szkołom podstawowym – działa od stycznia w Zespole Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7. W konferencji inaugurującej działalność placówki, na której pracę miasto pozyskało niemal 600 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej, uczestniczył mój zastępca Łukasz Gorczyński. Więcej o centrach przeczytacie na stronie gliwice.eu

•    Park Południowy, znany również jako Aleja Noworybnicka, wchodzi w etap realizacji. Na terenie inwestycji pojawił się już sprzęt budowlany, a wykonawca rozpoczął pierwsze prace przygotowawcze i porządkowe. Szczegóły na: gliwice.eu

•    Dzieci i młodzież trenujące piłkę nożną w Gliwicach są coraz bliżej korzystania z dwóch nowoczesnych, pełnowymiarowych boisk ze sztuczną nawierzchnią. Obiekty powstające w Czechowicach będą przystosowane do intensywnych treningów i organizacji rozgrywek. Przypomnijmy, że na ich budowę miasto pozyskało 4,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki. To pełna kwota, o którą wnioskowały Gliwice, i najwyższe dofinansowanie przyznane w województwie śląskim w ramach Programu budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich – Edycja 2025. Zdjęcia inwestycji zobaczycie na stronie gliwice.eu

•    Za mną ostatnie dwa z 21 spotkań z mieszkańcami gliwickich dzielnic. 12 i 19 czerwca z okazji do zadawania pytań i zgłaszania wniosków skorzystali Gliwiczanie z Zatorza i Żernik. Dziękuję Państwu za liczną obecność na wszystkich spotkaniach. To były bardzo cenne i potrzebne rozmowy.

•    Pozyskanie 4,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę boisk sportowych przy ul. Jagodowej, podpisanie umowy na remont ulicy Chorzowskiej czy umowy z wykonawcą węzła przesiadkowego „Gliwice-Arena” przy ul. Pszczyńskiej – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez miasto w ostatnim czasie. Informacja o mojej pracy od 22 maja do 18 czerwca, w formie prezentacji, dostępna jest na stronie gliwice.eu

•    Mniej lokalnych podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze otoczenie w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty wdrażania kolejnej części dużego gliwickiego programu gospodarowania wodą opadową. Miasto Gliwice podpisało w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Wszystkie zaplanowane prace mają zostać zakończone do 30 czerwca 2029 roku. Szczegóły na: gliwice.eu

•    Przebudowana jezdnia i skrzyżowania, niemal 3 kilometry wydzielonej drogi rowerowej, nowe chodniki, przystanki i oświetlenie – tak po zakończeniu inwestycji zmieni się ulica Chorzowska. 17 czerwca Gliwice podpisały umowę na realizację jednej z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w mieście. Prace mają zakończyć się do sierpnia 2028 roku. Więcej na: gliwice.eu

•    Szukasz żłobka dla swojego malucha? Weź udział w Dniu Otwartym nowego, jednego z najnowocześniejszych w regionie żłobko-przedszkola, przy ul. Zbożowej 7. Dla rodziców będzie to doskonała okazja do zwiedzenia placówki, na której budowę miasto przeznaczyło tylko w ubiegłym roku prawie 24 mln zł, porozmawiania z opiekunami oraz poznania zasad rekrutacji, a dla najmłodszych do świetnej zabawy i skorzystania z przygotowanych atrakcji. Wstęp wolny! Szczegóły na: gliwice.eu

•    1 września wraz ze żłobko-przedszkolem przy ul. Zbożowej swoją działalność rozpocznie także Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy nr 2. Nowa placówka zapewni dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim kompleksowe wsparcie terapeutyczne, rehabilitacyjne i wychowawcze. Odciąży w tym zakresie istniejący Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy nr 1, który ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie jest w stanie odpowiedzieć na rosnące potrzeby mieszkańców. Więcej o ośrodku przeczytacie na stronie gliwice.eu

•    Mieszkańcy Gliwic po raz kolejny pokazali, że chcą mieć realny wpływ na rozwój swojego miasta. Do tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 360 projektów, a na realizację zadań, które zostaną wybrane w głosowaniu, przeznaczono rekordową kwotę ponad 10 mln zł. Szczegóły na: gliwice.eu

•    Wzdłuż ul. Strzelców Bytomskich, od ul. Narutowicza do ul. Jachtowej, powstaje blisko 2-kilometrowy ciąg pieszo-rowerowy. Komfort i bezpieczeństwo spacerów oraz jazdy na rowerze zapewni na nim m.in. nowe oświetlenie trasy i przejść dla pieszych. Prace postępują. Prawdopodobnie skrócony zostanie odcinek ruchu wahadłowego. Więcej na: gliwice.eu

•    Aż trzynaście firm chce zrealizować budowę drogi dla rowerzystów i pieszych wzdłuż ul. Nadrzecznej. To ważny krok w stronę kolejnego połączenia, które ułatwi mieszkańcom codzienne przemieszczanie się po mieście – zarówno rowerem, jak i pieszo. Szczegóły na: gliwice.eu

•    Sprawniejszy przejazd przez Bojków, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, nowe połączenia rowerowe i wygodniejsze przystanki – takie będą efekty przebudowy skrzyżowania ulic Bojkowskiej, Rolników i Żytniej. 17 czerwca miasto podpisało umowę z wykonawcą. Prace potrwają do lipca 2027 roku. Więcej na: gliwice.eu

•    Tłum rowerzystów w każdym wieku wyruszył 14 czerwca z Placu Krakowskiego, a następnie przejechał w barwnym peletonie ulicami Gliwic do Parku Chopina, gdzie odbył się Piknik Rowerowy. Wszystko za sprawą Śląskiego Święta Rowerzysty – największej niesportowej imprezy rowerowej w naszym województwie, zorganizowanej przez stowarzyszenie Rowerowe Gliwice. Mimo zmiennej aury był to dzień pełen kolorów, uśmiechu i wspólnej aktywności, podczas którego Gliwiczanie pokazali, że rower to nie tylko środek transportu, ale i stały element ich codzienności.

•    13 czerwca swoje okrągłe, 10. urodziny świętował Uczniowski Klub Sportowy Gliwice – pierwszy w naszym mieście klub gimnastyki artystycznej. Okazją do świętowania były zawody „KIDS CHALLENGE”, zorganizowane w hali sportowej przy ul. Chorzowskiej. Miałam przyjemność wręczać młodym gimnastyczkom puchary i medale. To było prawdziwe święto gimnastyki artystycznej – pełne emocji, gracji i sportowej pasji.

•    Chciałbyś zacząć jeździć na rowerze, ale wciąż brak Ci motywacji? Pobierz aplikację Aktywne Miasta i zacznij kręcić kilometry dla zdrowia i dobrego samopoczucia, przy okazji wspierając Gliwice w drodze po tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Przejedź 50, 350, a nawet 550 km i zgarnij unikatowe przypinki za każdy z pokonanych dystansów oraz miejskie gadżety dla najlepszych 10 kolarzy. Rywalizacja trwa tylko do końca czerwca! Szczegóły na: gliwice.eu

•    725 kilometrów, 6 dni, setki spotkanych ludzi, tysiące chwil, które zostaną w pamięci. 13 czerwca ekipa Szkolnego Klubu 80 Rowerów z SP 21 dotarła do Gdańska, kończąc tym samym swoją wyprawę. Charytatywna eskapada odbyła się pod moim patronatem. Przypominam, że nadal trwa zbiórka na zakup WytchnienioBusa dla podopiecznych Fundacji NieOdkładalni: zrzutka.pl. Klub 80 Rowerów bierze też udział w akcji Rowerowa Stolica Polski i kręci kilometry dla Gliwic.

•    Od 29 czerwca do 17 lipca Palmiarnia Miejska nie będzie dostępna dla odwiedzających. Tradycyjnie w ciepłych tygodniach roku gliwickie tropiki mają przerwę technologiczną, dzięki której po zakończeniu koniecznych prac przestrzeń będzie jeszcze bardziej przyjazna roślinom i odwiedzającym. Ze względu na dobro roślin, prace muszą być wykonywane latem.

•    To był występ, który potwierdza jedno – Damian Michalak należy do europejskiej czołówki szpady! Zawodnik Piasta Gliwice po raz kolejny pokazał klasę, kończąc Mistrzostwa Europy seniorów w szermierce we francuskim Antony na znakomitym 9. miejscu. Tym sposobem podopieczny fechtmistrza Marka Julczewskiego znów znalazł się w elitarnym gronie najlepszych zawodników Starego Kontynentu. Gratuluję!

•    Barbara Kołtun i Anna Krzak ze Stowarzyszenia Sportowego MIG Gliwice wywalczyły złoto podczas Mistrzostw Polski Niesłyszących w Siatkówce Plażowej w Lublinie. Świetnie poradzili sobie także męscy reprezentanci gliwickiego klubu – Jacek Patoła i Grzegorz Łuszczewski – którzy zdobyli srebrne medale. Dodatkowo Barbara Kołtun została najlepszą zawodniczką turnieju. Brawo nasi!

•    Blisko 350 lekkoatletów i lekkoatletek z całego kraju przyjechało do Gliwic, aby rywalizować w 51. Memoriale Zenona Sęka. W rozegranym 13 czerwca na arenie lekkoatletycznej im. Eugeniusza Bieniasza mityngu klasy mistrzowskiej, kibice mogli podziwiać starty zawodników i zawodniczek z czołówki polskiej lekkoatletyki. Medale dla Piasta wywalczyli Maja Barteczko, Hanna Zdanowicz i Bartosz Ostrowski. Gratuluję!

•    Złota passa szpadzistów i szablistki z Gliwic. W miniony weekend drużyna Piasta wywalczyła tytuł mistrzów Polski młodzików. Indywidualną wicemistrzynią kraju została Aleksandra Kowalska z Muszkietera, a brązowy medal zdobył Aleksander Królikowski z Piasta. Dodatkowo na podium Akademickich Mistrzostw Polski stanęli reprezentanci Politechniki Śląskiej w Gliwicach – na 1. miejscu w szabli Gabriela Wójcik, a na 2. miejscu w szpadzie Błażej Kurowski. Gratulacje!

•    Mikołaj Szymczak – uczeń klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 6 w Gliwicach – zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Puchacz Piotr” pod patronatem Ministerstwa Edukacji. W tegorocznej edycji rywalizowało blisko 200 dzieci z klas 1–3. W samym finale Mikołaj walczył w gronie 62 pierwszoklasistów z całego kraju. Brawo!

•    Dobra wiadomość dla pasażerów linii M100 – zakończyły się prace związane z rozbudową kanalizacji sanitarnej przy ul. Ceramików. W związku z tym, jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, od 20 czerwca przywrócona została stała trasa M100, z obsługą przystanków Wilcze Gardło Ceramików 01 i Ostropa Kolonia Leśna 02.

•    Już w przyszłym tygodniu (24–28 czerwca) w PreZero Arenie Gliwice wystartuje jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń 2026 roku – Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn. Impreza przyciągnie do naszego miasta światową czołówkę siatkówki. Oprócz reprezentacji Polski kibice zobaczą mecze w wykonaniu drużyn z Chin, Turcji, Argentyny, Niemiec oraz Belgii. Bilety są jeszcze w sprzedaży! Szczegóły na: gliwice.eu

•    Podaruj dziecku bezpieczny dom. Trwają szkolenia dla osób chcących stworzyć rodzinę zastępczą. Dołącz: gliwice.eu

•    Za nami kolejna wspaniała uroczystość w gliwickim Ratuszu. 15 czerwca dekady wspólnego życia świętowały małżeństwa z 50- i 60-letnim stażem. Miałam przyjemność uczestniczyć w uroczystości Diamentowych i Złotych Godów i życzyć jubilatom wielu wspólnych lat życia w zdrowiu, wzajemnym zrozumieniu i radości.  

•    Nie każda działalność biblioteki zaczyna się od półki z książkami. Czasem punktem wyjścia staje się pytanie o to, jak chronić relacje dziecka z rodzicem w sytuacji przymusowej rozłąki. „Opowieści pod kluczem”, projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach we współpracy z Aresztem Śledczym w Gliwicach, pokazuje, że literatura może być nie tylko narzędziem edukacji, ale także wsparciem w budowaniu i podtrzymywaniu więzi. Szczegóły na: gliwice.eu

•    Koc, leżak, ekran pod gołym niebem – wakacyjne niedziele w Gliwicach tradycyjnie upłyną pod znakiem Letniego Kina Plenerowego. Uwielbiany przez mieszkańców cykl wraca i ponownie zawita do zielonych przestrzeni miasta, zabierając widzów w filmową podróż pełną śmiechu, emocji i niezapomnianych wrażeń. Sprawdźcie harmonogram tegorocznych seansów: gliwice.eu

•    Trwają zapisy na letnią edycję Treningu z Piłkarzami Piasta Gliwice dla najmłodszych. Wydarzenie, skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat, odbędzie się w czwartek, 25 czerwca, na murawie gliwickiego stadionu przy ul. Okrzei 20. Udział jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Pierwszeństwo mają posiadacze karnetów na sezon 2026/2027. Szczegóły na: gliwice.eu.  

•    Czy wiesz, że możesz odbierać i wysyłać pisma urzędowe całkowicie online, bez wizyty na poczcie czy w urzędzie? Od 1 stycznia e-Doręczenia pozwalają załatwiać sprawy urzędowe z dowolnego miejsca na świecie. Tak – nawet jeśli jesteś na Karaibach, masz pełny dostęp do swojej korespondencji i możesz szybko reagować na wszystkie urzędowe sprawy. Co ważne, e-Doręczenia mają taką samą moc prawną jak tradycyjny list polecony za potwierdzeniem odbioru. Więcej na: gliwice.eu

•    Mieszkańcy Gliwic oraz osoby z innych miejscowości, które rozliczają lokalne podatki i opłaty w gliwickim magistracie, zyskają nowy sposób regulowania należności. Od 19 do 25 czerwca kolejne zobowiązania będą sukcesywnie udostępniane w usłudze ePłatności w aplikacji mObywatel. Szczegóły: gliwice.eu.

•    O tym, że warto dojeżdżać „Rowerem do szkoły” doskonale wiedzą uczestnicy akcji o tym samym tytule, organizowanej rokrocznie przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17 w Gliwicach. W maju uczniowie placówki – dla zdrowia i dobrego samopoczucia – zamiast podróżować autobusem lub samochodem z rodzicami, docierali na lekcje jednośladami. Podsumowaniu tegorocznej akcji towarzyszył przejazd rowerowy ulicami Brzezinki oraz otwarcie nowego, szkolnego Miasteczka Ruchu Drogowego. Nagrody oraz podziękowania uczestnikom wręczył mój zastępca Łukasz Gorczyński.

•    Co zrobić, gdy zawyją syreny alarmowe? Jak przygotować swój dom na sytuacje kryzysowe i jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej? Co spakować do plecaka ewakuacyjnego? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy bezpłatnego szkolenia Centrum Ratownictwa Gliwice, zorganizowanego 15 czerwca w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź" przy ul. Partyzantów.

•    Najkrótsza noc w roku ma w sobie coś wyjątkowego. To czas ognia i wody, dawnych zwyczajów, muzyki pod gołym niebem i spotkań, które zostają w pamięci na długo. 19 czerwca Gliwice rozkwitły świętojańskimi wiankami, zapraszając mieszkańców do wspólnego świętowania wypełnionego teatrem, warsztatami, nastrojowymi dźwiękami, światłem i magią letniego przesilenia. Było wspólne plecenie i puszczanie wianków do rzeki, spektakl na Alei Przyjaźni, koncert w Ruinach Teatru Victoria oraz pokaz ognia.

•    20 czerwca w Cechowni odbyła się druga edycja Festiwalu Literatury Dziecięcej PSTRYK! – wyjątkowego wydarzenia, które zamienia czytanie w pełną emocji, wyobraźni i dobrej zabawy podróż dla całych rodzin. Industrialna przestrzeń gliwickiej Cechowni wypełniła się opowieściami, spotkaniami z autorami, kreatywnymi warsztatami, animacjami i atrakcjami, które zachęcą najmłodszych do odkrywania świata książek. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach festiwal po raz kolejny pokazał, że literatura potrafi łączyć pokolenia i inspirować niezależnie od wieku.

•    Co można robić jeszcze dzisiaj w Gliwicach? Sprawdźcie na: gliwice.eu.