Aktualności | Nowe autobusy elektryczne trafiły do Gliwic

Nowe autobusy elektryczne

Fot. M. Baranowski/PKM Gliwice

Nowe autobusy elektryczne trafiły do Gliwic

Опубликовано: 26.06.2026 / Раздел: Inwestycje  Miasto 

7 nowoczesnych, w pełni elektrycznych autobusów marki Irizar zasiliło flotę gliwickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. To debiut hiszpańskiego producenta w naszej komunikacji miejskiej – pojazdy tej marki nigdy wcześniej nie kursowały po Gliwicach. Pierwsze z nich wyjadą na nasze ulice już w lipcu tego roku.

Nowe autobusy są ciche, bezemisyjne i zaprojektowane z myślą o komforcie podróżnych oraz kierowców. Na ich pokładzie znajdują się m.in. klimatyzacja oraz jasne, przestronne wnętrze, dostęp do Wi-Fi i porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, zaawansowane systemy bezpieczeństwa wspierające pracę kierowcy. 

Pojazdy posiadają również udogodnienia dla pasażerów o ograniczonej mobilności oraz z niepełnosprawnościami, takie jak rampa najazdowa oraz wydzielone miejsca na wózki, oznaczenia w alfabecie Braille’a i elementy kontrastowe oraz systemy czytelnych zapowiedzi głosowych oraz wizualnych.

Projekt realizowany jest w ramach programu „Zielony Transport GZM”, którego celem jest konsekwentny rozwój ekologicznej i nowoczesnej komunikacji publicznej na terenie Metropolii. (ml/PKM Gliwice)