Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach
Prezydent Gliwic spotkała się z mieszkańcami Zatorza
Veröffentlicht: 18.06.2026 / Abschnitt: Dzieje się MiastoRemont ul. Chorzowskiej i możliwość jej powrotu do granic dzielnicy, plany miasta dotyczące wieży ciśnień przy stadionie miejskim, rewitalizacja terenu wokół tężni solankowej, budowa laboratorium przy ul. Leśnej czy kwestia wybiegu dla psów wybudowanego przy ul. Dąbrowskiego w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. To tylko niektóre z tematów, jakie mieszkańcy Zatorza poruszyli podczas zorganizowanego 12 czerwca spotkania z prezydent Gliwic Katarzyną Kuczyńską-Budką.
W udzieleniu odpowiedzi na pytania mieszkańców prezydent wsparli przedstawiciele kierownictwa miasta, dyrektorzy wybranych jednostek miejskich oraz wydziałów Urzędu Miejskiego. Rozmowy tradycyjnie przebiegały w formule pytanie – odpowiedź.
Mieszkańcy pytali m.in. o to, kiedy rozpocznie się remont ul. Chorzowskiej. Wnioskowali również o powrót tej ulicy do granic Zatorza.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące remontu dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Dawid Ochód odpowiedział. Podpisana została już umowa na realizację inwestycji, a wykonawca ma 26 miesięcy na realizację zadania.
Z kolei w kwestii powrotu ulicy Chorzowskiej do granic dzielnicy sekretarz miasta Katarzyna Chwastek przyznała, że trwa analiza petycji mieszkańców w tej sprawie, m.in. pod kątem ewentualnych przesłanek z 2014 roku, które zadecydowały o zmianie przebiegu granicy Zatorza i utworzeniu dzielnicy Baildona. Wyjaśniła również, jaki wpływ na wysokość budżetu Rad Dzielnic oraz środków w ramach GBO na projekty w tych dzielnicach będzie miała ewentualna zmiana granic.
Pojawiło się również pytanie o plany miasta dotyczące wieży ciśnień przy stadionie miejskim.
Odpowiadając na nie prezydent Gliwic przedstawiła mieszkańcom informacje na temat trwających rozmów z dzierżawcą wieży i planów dotyczących jej rewitalizacji. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie sprzeda wieży, dlatego zaproponowało wydłużenie okresu dzierżawy pod pewnymi warunkami. Obecny na spotkaniu prezes gliwickiego PWiK-u Tomasz Brągiel potwierdził, że inwestor zgodził się na propozycję dotyczącą wydłużenia warunków dzierżawy.
Tematem interesującym Gliwiczan z Zatorza była także rewitalizacja terenu wokół tężni solankowej w ramach GBO.
W odpowiedzi dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych Justyna Małek zapewniła, że prace związane z modernizacją terenu wokół sceny i dawnej fontanny w lesie przy ul. Chorzowskiej w rozpoczną się na początku lipca bieżącego roku. Wykonawca ma 7 miesięcy od podpisania umowy na realizację zadania.
Mieszkańcy wyrazili również wątpliwości związane z budową laboratorium przy ul. Leśnej, sugerując że prowadzone prace mogą nie być zgodne z projektem.
Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Tatiana Marcinów stwierdziła, że w miejscu, w którym ma działać laboratorium funkcjonowały już wcześniej inne przedsiębiorstwa. Zapewniła także, że wszystkie działania podejmowane na tym terenie są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jednak w związku z przekazanymi przez mieszkańców informacjami o budowie na dachu nieuwzględnionych w planie ekranów akustycznych miasto skieruje pismo do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o kontrolę zgodności wykonania z projektem.
Pojawiły się też głosy niezadowolenia mieszkańców w związku z budową wybiegu dla psów przy ul. Dąbrowskiego w ramach GBO. Projekt – choć uzyskał niezbędną liczbę głosów mieszkańców dzielnicy – nie zyskał akceptacji mieszkańców sąsiadującego z działką podwórka.
Zastępczyni prezydent Gliwic Marzena Szuba wyjaśniła, że projekt powstał w ramach GBO, co oznacza, że uzyskał wymagane poparcie mieszkańców, ale miasto przyjrzy się zadaniu i oceni, czy możliwe jest wprowadzenie jakichś zmian. Z kolei prezydent Gliwic dodała, że wiele wniosków o powstanie w Gliwicach kolejnych wybiegów dla psów napływa m.in. właśnie od mieszkańców Zatorza. Zapewniła jednak, że miasto przeanalizuje także możliwość wprowadzenia zmian do samej procedury GBO, np. obowiązku konsultowania zgłaszanych projektów ze wspólnotami i Radą Dzielnicy.
Jedna z mieszkanek zawnioskowała, aby ul. Wróblewskiego była jednokierunkowa.
Prezydent Gliwic zapewniła, że wniosek mieszkańców w tej sprawie jest obecnie konsultowany z Radą Dzielnicy, a miasto nie otrzymało jeszcze informacji zwrotnej. Poprosiła radę o przedstawienie takiej rekomendacji. Ustalono, że Rada Dzielnicy przeprowadzi w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami tej części dzielnicy.
Z kolei dyrektor ZDM-u przyznał, że propozycje takich rozwiązań przedstawiane są każdorazowo Radzie Dzielnicy. Obecnie czeka na opinię rady w tej sprawie, a mieszkańcy mogą zgłaszać do niej swoje uwagi. Zaproponował również możliwość zorganizowania wizji w terenie z udziałem pracowników ZDM-u, Policji oraz przedstawicieli Rady Dzielnicy i wspólnot.
Jeden z mieszkańców zwrócił także uwagę na kwestie dotyczące zieleni na Alei Wandy – zbyt mocno przycięte gałęzie drzew, uschnięte sadzonki i niedostatecznie wykoszoną trawę wzdłuż alejek.
Dyrektor MZUK-u poinformowała, że starodrzew jest przycinany m.in. ze względów bezpieczeństwa. Drzewa przycinane są przez wykwalifikowanych pracowników jedynie do 30% swojej objętości. Zapewniła też, że MZUK weryfikuje kwestię konieczności przeprowadzenia koszenia. Natomiast dyrektor ZDM zapewnił, że stan nasadzonych drzew zostanie sprawdzony, podobnie jak kwestia ich podlewania.
Wśród pytań wybrzmiała również kwestia schronów dostępnych na terenie dzielnicy.
Prezydent Gliwic przyznała, że miasto sukcesywnie zleca sprawdzenie istniejących na terenie miasta schronów i ukryć. Kontrole prowadzą inspektorzy nadzoru budowlanego oraz strażacy. Natomiast sekretarz miasta poinformowała, że na terenie Gliwic jest 256 takich miejsc, w tym 10 w dzielnicy Zatorze. Są to miejsca ukrycia z lat 40., 50. i 60., które od lat nie były modernizowane. W pierwszej kolejności konieczne jest zatem wykonanie ekspertyz, a następnie – jeśli ekspertyzy potwierdzą taką możliwość – modernizacja tych obiektów. Już dziś mieszkańcy mogą sprawdzić, gdzie w ich okolicy znajdują się miejsca zapewniające schronienie. Służy do tego bezpłatna aplikacja „Gdzie się ukryć”. W tym roku miasto opracuje także strategię rozwoju obiektów zbiorowej ochrony w Gliwicach
Pojawiły się także wnioski o powstanie kolejnych siłowni plenerowych – w okolicach ul. Witkiewicza oraz Sikory.
Prezydent Gliwic odpowiedziała, że miasto sprawdzi czy w okolicy nie ma już takich obiektów i czy istnieje możliwość kolejnej tego typu inwestycji. Propozycja ta zostanie również skonsultowana z Radą Dzielnicy.
Nie zabrakło też próśb mieszkańców o wzmożone patrole Policji i Straży Miejskiej – zwłaszcza w okolicy ul. Okrzei i skweru przy ul. Brzozowej.
Prezydent Gliwic przyznała, że jest to kolejne spotkanie, na którym mieszkańcy wnioskują o zwiększenie patroli w miejscach publicznych, takich jak skwery. Komendant Straży Miejskiej Bożena Frej zachęcała do każdorazowego zgłaszania potrzeb interwencji pod bezpłatnym numerem 986. Przedstawiła także statystyki dotyczące interwencji podejmowanych przez funkcjonariuszy SM na terenie dzielnicy w ostatnim roku i zapewniła, że zwiększy liczbę patroli na wskazanym terenie.
Przed nami ostatnie z 21 spotkań prezydent Gliwic z mieszkańcami dzielnic. Odbędzie się ono 19 czerwca w Żernikach (w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Józefa Elsnera 25). Rozpocznie się o godz. 17.00. Miejsce dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. (ml)