Fot. UM w Gliwicach
Gliwicka młodzież stworzyła dodatek do dzisiejszego wydania „Nowin Gliwickich”
Опубликовано: 24.06.2026 / Раздел: Dzieje sięGrupa 12 uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, VII Liceum Ogólnokształcącego oraz IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach stworzyła autorski, 8-stronicowy dodatek do dzisiejszego wydania „Nowin Gliwickich”. To finał projektu „Gazeta z przyszłości”, realizowanego przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych oraz „Nowiny Gliwickie” z okazji 70-lecia tygodnika.
Efektem pracy młodzieży – która w ramach projektu uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich, poznając kulisy pracy redakcyjnej, ucząc się tworzenia materiałów prasowych, prowadzenia wywiadów oraz budowania angażujących opowieści – jest dodatek „Drugi początek Gazety”. Czytelnicy znajdą w nim 12 autorskich artykułów, w których nastolatki próbowały odpowiedzieć na pytanie, jak Gliwice mogą wyglądać za 70 lat.
W skład młodej redakcji, działającej pod kierownictwem dziennikarki „Nowin Gliwickich” Adriany Urgacz-Kuźniak weszli: Julia Żurawka, Ignacy Setlak, Justyna Sopala, Marcelina Szuwart, Oliwia Wolf, Dawid Wójcicki, Julia Chaber, Lidia Wiora, Hanna Olszewska, Anna Bełzowska, Yurii Ukhman oraz Eleonora Kijas.
– Ta część numeru, dostępnego od 24 czerwca, otwiera czytelnikom drzwi do roku 2096 – do Gliwic odległych o siedem dekad, wymyślonych, opisanych i zredagowanych przez uczestników projektu. Zachęcamy do zanurzenia się w świecie, który powstał w wyobraźni młodych ludzi. Powstałe teksty są nie tylko świadectwem kreatywności młodego pokolenia, ale także zapisem marzeń, obaw i refleksji dotyczących miasta, które w przyszłości będą współtworzyć – mówi Kinga Kamińska – pełnomocnik prezydent Gliwic ds. dzieci i młodzieży oraz koordynator projektu. (ml/kk)