Szejkowie dostrzegli tu bramę do europejskich rynków

W Warszawie rozpoczyna się druga edycja Europe & Emirates Economic Forum. Prezentowane będą nowe projekty łączące Polskę i Zjednoczone Emiraty Arabskie, szczególnie w kontekście atrakcyjności finansowej i możliwości rozwoju sektorów bankowych w Polsce.

Udział w spotkaniu wezmą m.in. przedstawiciele rządów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Gruzji i Polski. Jednym z honorowych patronów EEEF jest prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Wydarzenie jest odpowiedzią na aktualne stosunki gospodarcze i handlowe pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Aarabskimi. Stwarza solidne ramy dla budowania długotrwałych relacji biznesowych, dostarczając również sprawdzoną formułę i odpowiednie narzędzia dla handlu i inwestycji oraz promocji i rozwoju innowacji.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Europe & Emirates Economic Forum - Innowacja szansą na rozwój gospodarczy. Tematyką spotkań mają być innowacyjne technologie, start-upy, inwestycje oraz inteligentne rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na szeroko pojętą możliwość rozwoju gospodarczego.

Organizatorami drugiej edycji Forum są Europe & Emirates Business Development Cluster (EEBD), European Green Technology Alliance oraz Investment Service Center S.A.

Futsaliści wrócili na tarczy

W czwartej kolejce Futsal Ekstraklasy Piast Gliwice musiał uznać wyższość trzeciej drużyny minionego sezonu – FC Toruń, ulegając 0:4. Do przerwy było to wyrównane spotkanie, ale po zmianie stron dominowali już gospodarze, zasłużenie wygrywając .

- W pierwszej, wyrównanej połowie kibice bramek nie zobaczyli, choć oba zespoły stworzyły sobie po kilka okazji. Lepsze jednak mieli torunianie, ale świetnie w bramce Piasta spisywał się Michał Widuch, dla którego był to pierwszy w tym sezonie występ - relacjonuje Grzegorz Muzia, rzecznik prasowy futsalistów Piasta.

Po zmianie stron inicjatywa należał już jednak do torunian. Padły trzy gole. W 22. minucie Kriezel strzałem z dystansu w samo okienko otworzył wynik tego spotkania. Nie upłynęły dwie minuty, a już FC Toruń prowadził 2:0. Tym razem Mikołajewicz strzałem z trzech metrów pokonał Michała Widucha. To podcięło nieco skrzydła gliwiczanom, ale do końca tego spotkania było jeszcze dużo czasu.

Gospodarze zmienili jednak taktykę. Cofnęli się, pozwalając zawodnikom Piasta rozgrywać piłkę i czekając na okazję do przejęcia futsalówki i wyprowadzenia kontrataku. Szybko też miejscowi złapali cztery przewinienia, ale nie przełożyło się to na jakąś nerwową grę torunian. W 40. minucie Mikołajewicz skompletował hat-tricka. Gliwicki zespół jeszcze próbował strzelić kontaktowego gola, ale Nicola Neagu nie dał się pokonać i FC Toruń zasłużenie pokonał Piasta 4:0.

Sensacyjne zwycięstwo siatkarek

Akademiczki AZS-u Politechniki Śląskiej mają za sobą wielki triumf w I lidze siatkarskiej. W ostatnim swoim meczu po dwuipółgodzinnej grze pokonały przeciwniczki z E. Leclerc Radomki Radom w stosunku 3:2 (21:25, 21:25, 25:23, 25:19, 15:11).

Radomka Radom to zespół aspirujący do gry w Orlen Lidze, dlatego gliwicka drużyna przystąpiła do gry z wielkim szacunkiem dla przeciwnika. Mimo to przegrała dwa pierwsze sety stosunkiem 21:25. Trzy następne partie to popis skutecznej gry naszych zawodniczek, które zdecydowanie (szczególnie w dwóch ostatnich setach -  25:19, 15:11) pokonały przeciwniczki, sprawiając ogromną niespodziankę sympatykom gliwickiej siatkówki. Gratulacje!

Kolejny mecz gliwiczanek odbędzie się 28 października w Nowej Hali Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej przy ul. Kaszubskiej 28. Akademiczki podejmą u siebie Jokera Mekro Energoremont Świecie. Początek spotkania - godz. 18.00. Wstęp wolny!

Miażdżąca przewaga gliwickich szczypiornistek

Starcie piłkarek ręcznych SPR Sośnica Gliwice z akademiczkami AZS UMCS Lublin, ubiegłorocznym sąsiadem w tabeli, ułożyło się dla gliwiczanek lepiej niż spodziewali się ultraentuzjaści!

- Rekordowy procent obron naszych bramkarek w połączeniu z bardzo wysoką skutecznością w kontrze i w ataku dała jeszcze wyższe niż przed tygodniem zwycięstwo 34-19 (20-9) -  najwyższe w najnowszej historii występów Sośnicy w I lidze - podkreśla walory ostatniego meczu gliwickich szczypiornistek Krzysztof Zieliński z SPR Sośnica Gliwice.

Lubelski zespół znany jest z dobrej defensywy i bardzo nieregularnego ataku, toteż kluczem do wygranej okazała się szczelna defensywa gliwiczanek, zmuszająca do błędów i rzutów z trudnych pozycji. W I połowie Sośnica zrobiła to perfekcyjnie, rzucając aż 10 bramek w kontrataku. Wynik 20-9, choć przechodził najśmielsze oczekiwania, nie był przypadkowy.

Druga część zaczęła się od odrobienia małej części strat przez lublinianki, lecz późniejszy 10-minutowy okres bez gola przekreślił
resztki nadziei na zmniejszenie dystansu. W szczytowym momencie przewaga gliwiczanek osiągnęła aż 18 bramek. W końcowym fragmencie zagrały zawodniczki spoza pierwszego składu. Rywalki wykorzystały nieregularność pewnych zwycięstwa gliwiczanek, by nieco zmniejszyć rozmiary porażki, ale to kapitan Sośnicy Aleksandra Abramowicz dobiła rywalki w ostatnich sekundach, rzucając swoją 11 bramkę w meczu i ustalając rezultat na 34-19. W barwach gliwickiej drużyny udany występ oraz pierwszą bramkę zaliczyła pierwsza nowa obrotowa Aleksandra Olejarczyk.

Jak podróżujesz? Weź udział w badaniu

Trwają badania ankietowe w celu zbudowania modelu ruchu, który posłuży do usprawnienia działania systemu komunikacji zbiorowej.

Badania są prowadzone w ponad 16 tys. gospodarstw domowych z obszaru centralnej części województwa śląskiego, ale także w kilku gminach województwa opolskiego i małopolskiego. Ankieterów można spotkać również w centrach handlowych, na parkingach wielkopowierzchniowych oraz na przystankach komunikacji miejskiej i kolejowej. Każdy ankieter posiada imienny identyfikator, a w razie wątpliwości jego tożsamość można potwierdzić pod numerem bezpłatnej infolinii KZK GOP: 800 16 30 30.

Zebrane wyniki zostaną wykorzystane do zbudowania modelu ruchu, który posłuży do usprawnienia działania systemu komunikacji zbiorowej w tym: efektywniejszego wykorzystania istniejącej infrastruktury, planowania przebiegu nowych dróg samochodowych, kolejowych i rowerowych oraz rozbudowy stref mieszkaniowych i gospodarczych. Ponadto wspomogą one tworzenie nowych połączeń komunikacyjnych i punktów obsługi pasażerów a także przyczynią się do zminimalizowania negatywnego wpływu systemu transportowego na środowisko.

Efektem finalnym Studium Transportowego będzie stworzenie wizji rozwoju wspólnej dla całego naszego subregionu wizji rozwoju, przede wszystkim w zakresie transportu, infrastruktury drogowej i zrównoważonej mobilności miejskiej. Oczekujemy, że Studium pozwoli skoordynować i wzmocnić podejmowane już działania w obszarze usprawniania i integracji komunikacji, poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy też zmniejszania emisji zanieczyszczeń, mających istotne znaczenie dla wzmocnienia funkcji metropolitalnych tego obszaru.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej projektu studiumtransportowe.pl.

Przedsięwzięcie jest realizowane na zlecenie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, który wspólnie z KZK GOP oraz Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym finansuje niniejsze przedsięwzięcie. Ponadto projekt ten jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Studium realizowane jest przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz pozostałych organizatorów publicznego transportu zbiorowego (MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry, MZDiM Jaworzno, ZKM Zawiercie, Koleje Śląskie S.A., PKP PLK S.A.).

Lubisz ćwiczyć? To coś dla Ciebie!

Fundacja „Aktywni” zaprasza na pierwszy Gliwicki Maraton Fitness! 28 października w Hali Widowisko-Sportowej przy ulicy Górnych Wałów 29 każdy będzie mógł sprawdzić swoją kondycję.

Maraton rozpocznie się o 12:00. Organizatorzy przewidują serię następujących zajęć: