Aktualności | Psi zaprzęg z Gliwic najlepszy!

Psi zaprzęg z Gliwic najlepszy!

Veröffentlicht: 09.02.2017 / Abschnitt: Sport

Mieszkający w Gliwicach Mikołaj Waśkowski zajął I miejsce w Mistrzostwach Europy w Wyścigach Psich Zaprzęgów na Śniegu w Niemczech. Reprezentacja Polski zdobyła drużynowe złoto.

W Mistrzostwach Europy WSA (World Sleddog Association) w Wyścigach Psich Zaprzęgów na Śniegu w Sprincie i Średnim Dystansie wzięło udział 200 drużyn z 16 krajów. Turniej odbył się w bawarskim miasteczku Inzell. – Wystartowałem w klasie 4dogs–2 z czterema swoimi najlepszymi psami grenlandzkimi: Yukonem, Nuką, Legiem i Buckiem – mówi Mikołaj Waśkowski. – W wyścigach psich zaprzęgów biorą udział wyłącznie psy ras północnych. Oprócz grenlandzkich były też takie rasy jak: syberian huski, alaskan malamut i samojed – dodaje.

Gliwiczanin na siedmiokilometrowej trasie dość szybko uplasował się na pierwszym miejscu i przez następne 2 dni zawodów umacniał już tylko swoją pozycję. W końcówce zawodów wygrał pewnie zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Europy WSA 2017 w swojej kategorii. Warto dodać, że tata Mikołaja – pan Mirosław startował w tej samej klasie. Zajął 5. miejsce. – Zdobyty tytuł mistrzowski jest ukoronowaniem mojej pasji trwającej już prawie 14 lat, ale zaprzęgi to pasja całej rodziny. Razem trenujemy i startujemy. Pomaga nam też mama, która zajmuje się dokumentowaniem naszych dokonań – mówi Mikołaj Waśkowski.

Tegoroczne zwycięstwo nie jest jedynym osiągnięciem Mikołaja. W 2009 roku zdobył tytuł Wicemistrza Europy Juniorów, a w 2015 r. Wicemistrza Świata w klasie 6dogs–2. Ma zamiar startować w kolejnych turniejach. Jak mówi, wyścigi psich zaprzęgów dają mu mnóstwo satysfakcji. – Psy są wyjątkowo wiernymi i oddanymi przyjaciółmi. Niezwykła więź łącząca je z maszerem powoduje, że razem mogą osiągać wspaniałe sukcesy i przeżywać niezwykłe momenty radości i triumfu – podsumowuje tegoroczny Mistrz Europy.

Reprezentacja Polski licząca 12 zawodników zdobyła 4 złote medale i 1 srebrny. Liczba krążków pozwoliła jej, po trzech latach przerwy, po raz kolejny zdobyć drużynowe złoto. (pm)