Aktualności | Wytrwałość i pasja uhonorowane!

Wytrwałość i pasja uhonorowane!

Veröffentlicht: 25.10.2021 / Abschnitt: Oświata

Miło nam poinformować, że Władysław Mańka - uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 w Gliwicach - wraz z trzema kolegami z Gliwickiej Grupy Kolarskiej, zdobył tytuł Wicemistrza Polski w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym, w jeździe drużynowej na czas. To wielki sukces, tym bardziej, że startowało aż 40 drużyn z całej Polski! Gliwice mogą być dumne!

Władek regularnie od trzech lat trenuje kolarstwo, odkąd wstąpił do Grupy Kolarskiej Gliwice. Jednak już wcześniej bardzo dużo jeździł na rowerze, głównie przełajowym. Na rowerze szosowym zaczął jeździć z tatą, który zaraził go miłością do tego sportu. Dwa lata temu po raz pierwszy wyruszył z nim w dwudniową trasę rowerową z Gliwic do Przemyśla, pokonując 400km w dwa dni. W bieżącym roku Władek z tatą powtórzył ten rajd.
Warto jednak wymienić również inne sportowe sukcesy, które osiągnął w 2021 roku.
Władysław zajął 15. miejsce w Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym oraz 3. miejsce w wyścigu przełajowym województwa opolskiego. W lipcu Władek zdobył złoty medal w Mistrzostwach Podkarpacia w Kolarstwie Górskim. W sierpniu brał udział w czteroetapowym (Rzeszów, Bielsko-Biała, Katowice, Kraków) Tour de Pologne Junior, który ukończył na 23. pozycji spośród 98 zawodników w swojej kategorii wiekowej.
Również w sierpniu Władek i jego trzech kolegów z Grupy Kolarskiej Gliwice, zajęli trzecie miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Kolarstwie Torowym w wyścigu grupowym w Łodzi. Indywidualnie zajął 5. miejsce.
Na początku września Władysław zdobył srebrny medal w Pucharze Zabrza w MTB. Kolejnym sukcesem był brązowy medal w IV Kryterium Kolarskim w Kobielicach oraz 3. miejsce w Bike Atelier MTB Maraton w Psarach.
W klasyfikacji generalnej 2021 Śląskiego Związku Kolarskiego Władysław zajmuje 4. miejsce z sumą 70 pkt. Warto również wspomnieć, że Władek wygrał wyścig rowerowy z okazji otwarcia naszej gliwickiej obwodnicy w 2020r. i odebrał nagrodę z rąk mistrza olimpijskiego - Tomasza Sikory.

Na pytanie, co doradziłby osobom rozpoczynającym przygodę z kolarstwem, Władek odpowiedział, że dobrze, aby zapisały się do klubu, by móc regularnie trenować, bo tylko wtedy osiągną jakiś sukces. Dodał, że należy skupić się na technice, a potem starać się przekraczać własne możliwości.

Uzdolniony ósmoklasista przyznaje, że w wolnym czasie lubi grać w koszykówkę oraz skakać na BMX w skateparku. Jego ulubionymi przedmiotami szkolnymi są wychowanie fizyczne oraz historia, zwłaszcza okres II Wojny Światowej.
Marzeniem młodego kolarza jest zwycięstwo w Mistrzostwach Polski, a potem Europy w kolarstwie szosowym. W przyszłości chciałby pracować jako trener oraz zostać legendą kolarstwa lub koszykówki.

Władku, jesteś inspiracją dla wielu koleżanek i kolegów! Życzymy Ci, aby Twoja wytrwałość i pasja nie słabły, a na co dzień sprzyjało zdrowie i pogoda ducha!

Małgorzata Bryda
trofea Grupa Kolarska Gliwice ceremonia medalowa Władysław Mańka Władysław Mańka