Aktualności | Lekkoatleci opanowali Gliwice

Lekkoatleci opanowali Gliwice

Published: 14.05.2024 / Section: Miasto  Sport

Niemal 400 młodych zawodników i zawodniczek z 15 śląskich klubów, ocenianych przez 35 sędziów i dopingowanych przez około 400 kibiców zgromadzonych na trybunach, rywalizowało w Gliwicach podczas Drużynowych Mistrzostw Śląska Młodzików w lekkiej atletyce. Reprezentacja Piasta – podobnie jak w ubiegłym roku – zajęła 5. miejsce w klasyfikacji końcowej.

W sobotę, 11 maja, rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa Śląska Młodzików w kategorii wiekowej U16. Zawody odbywały się równolegle w dwóch miastach – w Gliwicach rywalizowała połowa klubów z grupy A, a w Bielsku-Białej zawodnicy z grupy B.

Organizatorem i gospodarzem gliwickiej części imprezy była sekcja lekkoatletyczna GKS Piast, która wystawiła liczną reprezentację, obsadzając prawie wszystkie konkurencje. Największym zainteresowaniem cieszyły się biegi na krótkich i średnich dystansach.
Najwięcej punktów dla drużyny Piasta zdobyła męska sztafeta 4 × 100 m w składzie: Adam Opala, Mikołaj Rolecki, Maksymilian Chłond i Maksymilian Karkus. Gliwiczanie zakończyli konkurencję z czasem 48,20 s, za który otrzymali łącznie 151 pkt. W konkurencjach indywidualnych najlepszy wynik osiągnął Mikołaj Rolecki, który przebiegł dystans 300 m w czasie 38,14 s i zdobył 148 pkt. Bardzo dobrze poradzili sobie również Maks Karkus, który w sprincie na 100 m uzyskał czas 12,14 s i 141 pkt, Franciszek Mazik, który przebiegł dystans 600 m w czasie 1,34,26 s, co zapewniło mu 2. miejsce i 126 pkt, a także Monika Różankowska, która dystans 300 m pokonała w czasie 44,59 s, co przełożyło się na 125 pkt. Cała czwórka ustanowiła swoje nowe rekordy życiowe.

W konkurencjach technicznych najlepiej wypadł Adam Opała, który rzucił oszczepem na odległość 41,59 m, zdobywając 1. miejsce i 117 pkt dla drużyny. Z kolei w skoku wzwyż Anna Gajda pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 140 cm i zdobyła 113 pkt, a Kacper Kampe przeskoczył 155 cm i zgarnął 111 pkt.

Podczas sobotnich zawodów drużyna Piasta Gliwice zgromadziła łącznie 1750 pkt, co zapewniło jej 5. miejsce w klasyfikacji końcowej.
Szansę na start poza punktacją i poprawienie swoich wyników wykorzystali także Hanna Zdanowicz, która w skoku w dal na otartym stadionie ustanowiła swój rekord życiowy – 4,98 s oraz Oliwier Czernel, który bieg na 300 m zakończył z najlepszym rezultatem w tym sezonie – 36,69 s.

Pierwsze zawody w sezonie zawsze są obarczone pewnym ryzykiem, że coś pójdzie nie tak. W przypadku tych mistrzostw wszystko odbyło się jednak zgodnie z planem i bez przeszkód. Nie mieliśmy żadnych skarg, zarówno ze strony trenerów, jak i sędziów. Żadna konkurencja się nie opóźniła. Z myślą o kibicach zdecydowaliśmy się też podzielić konkurencje w taki sposób, aby cały czas na stadionie coś się działo, co również okazało się strzałem w 10. Teraz przed nami jeszcze większe wyzwanie – V Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce, a to już mityng klasy mistrzowskiej. Odbędą się one 21 czerwca w Gliwicach i już dzisiaj na nie zapraszam – podsumował Wojciech Rutyna, wiceprezes GKS Piast. (ml/piast.gliwice.pl)

Zawodniczka pchająca kulą Zawodnik rzucający dyskiem Zawodnik biegnący sprintem Wyścig dziewcząt Wyścig chłopców Zawodnik skaczący o tyczce Zdjęcie grupowe reprezentacji sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice