Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Dodano: 25.08.2017

fot. archiwum Muzeum w Gliwicach

Czas wydarzenia: 
2017-09-15 08:00 do 2017-09-17 20:00
Miejsce wydarzenia: 
Łabędy
Tematyka wydarzenia: 
zwiedzanie, warsztaty
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Początki Łabęd sięgają czasów zamierzchłych. Przeszłość obecnej dzielnicy Gliwic jawi się jako mozaika wielu kultur zasiedlających te tereny na przestrzeni epok. Przybliżyć ją - oto zadanie, jakie w tym roku postawiło przed sobą Muzeum w Gliwicach - organizator Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego przygotowywanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Od paleolitu, przez średniowiecze, kiedy to po raz pierwszy pojawia się o Łabędach pisemna wzmianka, aż po czasy XIX-wiecznej prosperity, gdy Łabędy stają się ważnym punktem na przemysłowej mapie Śląska - pomiędzy 15 a 17 września czeka nas podróż szlakami czasu i historii. Niektóre będziemy nie tylko  przemierzać, ale i po nich płynąć - wśród atrakcji, jakie czekają na uczestników XV GDDK znajdzie się bowiem rejs po Kanale Gliwickim. Oprócz tego zobaczyć będzie można wystawę Łabędy. Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic, zwiedzić niedostępną na co dzień Hutę Łabędy, wybrać się na spacer po Starych Łabędach, posłuchać wykładu ks. Piotra Góreckiego Dzieje Łabęd w zarysie (nie tylko kościelnie), wziąć udział w grze miejskiej z nagrodami. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty, podczas których poznają historię kanałów Kłodnickiego i Gliwickiego i - wykorzystując specjalnie na ten cel zaprojektowane kartonowe klocki - zbudują potężną makietę śluzy wodnej i statku wycieczkowego. Zapraszamy do odkrywania wielowątkowych dziejów Łabęd, które choć bliskie, niejednym mogą nas nie tylko zaskoczyć, ale i zafascynować.
 
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach XV edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest  bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu, warstatch oraz rejsie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Uwaga:
 
1) W przypadku zwiedzania Huty Łabędy 15 września 2017 obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie 05-09 września w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Kino Amok - Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00, przerwa 13.00-14.00,  tel. (32) 231 38 55, e-mail: gddkrezerwacje@gmail.com ).
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety. Zgłoszenia wysłane przed 5 września nie będą brane pod uwagę.
 
2) W przypadku warsztatów dla dzieci Historia Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego - 16 września 2017 -  połączonych z budowaniem makiety śluzy wodnej i statku wycieczkowego ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-16.00.
 
3) W przypadku rejsów statkiem - 17 września 2017 - ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy na bezpłatny bilet. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w rejsie tylko z rodzicami bądź opiekunami.
Rezerwacja i odbiór biletów: 05-14 września w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Kino Amok - Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00, przerwa 13.00-14.00, tel. (32) 231 38 55, e-mail: gddkrezerwacje@gmail.com). Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety. Zgłoszenia wysłane przed 5 września nie będą brane pod uwagę.

Kategorie wydarzenia: