Koncert pieśni legionowych

Dodano: 30.10.2018 / drukuj / pdf

fot. Biblioteka Narodowa

Czas wydarzenia: 
2018-11-11 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach
Klub Inicjatyw Kulturalnych

Koncert w wykonaniu Jana Marii Dygi, Danuty Widuch-Jagielskiej, Andrzeja Zaczkowskiego i Krystyny Stryi, który odbędzie się w Willi Caro. W zbiorze polskich pieśni patriotycznych pokaźną część stanowią utwory powstałe w okresie  I wojny światowej.

Część z nich towarzyszyła na froncie żołnierzom Legionów Polskich, które powołano do życia w 1914 roku. Pieśni legionowe mają różny charakter i nastrój – część jest bardziej radosna i żywiołowa, inne skłaniają do zadumy. Opowiadają o żołnierskiej codzienności, walce, ale też o tęsknocie za ukochaną.

Do najbardziej znanych pieśni legionowych należy z pewnością „My, Pierwsza Brygada”. Jej pierwsza wersja powstała prawdopodobnie w pociągu, którym internowani legioniści jechali do obozu w Szczypiornie. Popularność szybko zyskały też teksty pisane do melodii ludowych, takie jak „Przybyli ułani pod okienko” czy „O mój rozmarynie”.

Ta druga wraz z pieśnią „Rozkwitały pąki białych róż” podejmuje wątek miłości, tęsknoty i śmierci podczas wojny. Warto też wspomnieć o utworach żartobliwych, które żołnierze śpiewali szczególnie chętnie podczas spotkań towarzyskich. Należą do nich m.in. „Żurawiejki”, których największa liczba powstała w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Wstęp wolny.

Kategorie wydarzenia: