Film o Różewiczu nagrodzony

Добавлено: 11.10.2011 / Раздел:

Krzysztof Korwin Piotrowski, kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, znalazł się w gronie wyróżnionych na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011” w Częstochowie (4 – 7 października).

Otrzymał II nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych za reżyserię „Gliwickich lat Tadeusza Różewicza”. Głównymi organizatorami festiwalu były: Akademia Polonijna w Częstochowie oraz Fundacja Polska-Europa-Polonia. Jurorom przewodniczył Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser ponad 60. filmów dokumentalnych, były student Krzysztofa Kieślowskiego.
Przypomnijmy, że dokument „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” został wyprodukowany przez Gliwicki Teatr Muzyczny, a sfinansowany przez miejski samorząd. Jego premiera odbyła się w Gliwicach w Kinie Amok w listopadzie 2009 r., a pierwsza telewizyjna prezentacja – na antenie TVP 2 w lutym 2010 r. Film był także emitowany w TVP Kultura i TVP Polonia. Za granicą odbyły się pokazy specjalne: w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, na University of Alberta w Edmonton (Kanada) i w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu. Współscenarzystką dokumentu jest Maria Dębicz, zajmująca się międzynarodową recepcją twórczości Różewicza od ponad 40 lat. Film prezentowano m.in. na festiwalach: „Camera Silesia” w Gliwicach, „Różewicz rozrzucony” we Wrocławiu i „Różewicz Open Festiwal” w Radomsku, a 19 października można będzie oglądać ten dokument w Teatrze Ziemi Rybnickiej w ramach „Rybnickich Dni Literatury”.
Krzysztof Korwin Piotrowski od 2001 r. pełni funkcję kierownika artystycznego GTM. Od 1992 r., jako redaktor i reżyser, jest związany z TVP Katowice. Jest twórcą takich filmów telewizyjnych, jak: „Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego” (prod. Agencja Filmowa dla TVP 1) i „Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak” (prod. miasto Gliwice i Gliwicki Teatr Muzyczny dla TVP 2). Obecnie pracuje z red. Ewą Niewiadomską nad dokumentem „Oskarowe kostiumy Barbary Ptak” (prod. miasto Katowice, Instytucja Filmowa „Silesia-Film” i TVP SA), którego premiera kinowa odbędzie się 19 listopada w katowickim Kinoteatrze Rialto, a w lutym 2012 r. wyemituje go Program 2 TVP. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking