Aktualności | Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko

Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko

Zapraszamy na wystawę

Wystawa fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko

Опубликовано: 27.09.2011 / Раздел: Kultura 



Galeria ZAKAMAREK Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprasza na
wystawę profesora Grzegorza W. Kołodko pt. „SĄSIEDZI”





Termin wystawy: 03.10. – 31.10.2011r. w godzinach otwarcia Biblioteki




Wystawa „Sąsiedzi” związana jest z planowaną wizytą Grzegorza W. Kołodko na Politechnice Śląskiej. 17 października profesor Kołodko wygłosi wykład pt. "Klęska neoliberalizmu - i co dalej?" oraz osobiście zaprezentuje swoje fotografie w galerii "Zakamarek". Wystawa to opowieść o ludziach żyjących pod różnymi szerokościami geograficznymi, opowieścią w fotografii - bez zabiegów formalnych i upiększania. Świat przedstawiony na zdjęciach prof. Kołodko jest prawdziwy; najczęściej biedny, ale fascynujący. Autor dotarł w te miejsca podróżując lokalnymi środkami transportu, czasem pieszo - dzięki temu miał okazję poznać prawdziwe życie i je nam przedstawić. Wystawa nie tylko zaciekawia, ale także uczy. Jest świadectwem wielkiej wrażliwości autora i taką wrażliwość wywołuje w odbiorcy.



Grzegorz W. Kołodko (www.kolodko.net, www.facebook.com/kolodko) – intelektualista i polityk, profesor nauk ekonomicznych i wykładowca akademicki, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych. W interdyscyplinarnych pracach naukowych zajmuje się polityką rozwoju, długofalowymi zmianami systemowymi oraz teoretycznymi i praktycznymi problemami globalizacji i transformacji postsocjalistycznej. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury.



Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER (www.tiger.edu.pl) w Akademii Leona Koźmińskiego (www.alk.edu.pl) oraz wykładowca wielu zagranicznych uniwersytetów, w tym amerykańskich Yale, UCLA i Rochester, New York oraz moskiewskiego Uniwersytetu im. Łomonosowa. Ekspert organizacji międzynarodowych, honorowy profesor i doktor Honoris Causa ośmiu zagranicznych uniwersytetów.



W 1989 roku uczestniczył w historycznych obradach "Okrągłego Stołu". W latach 1989-91 członek Rady Ekonomicznej Rady Ministrów. Jako wicepremier i minister finansów w latach 1994-97 doprowadził do rekordowego tempa rozwoju Polski w Europie oraz do jej członkostwa w OECD. Pełniąc to stanowisko powtórnie w latach 2002-03 odegrał ważną rolę w procesie integracji z Unią Europejską. Autor i redaktor naukowy 40 książek oraz ponad 400 artykułów i referatów naukowych opublikowanych w 25 językach, z czego ponad 160 po angielsku. Maratończyk i podróżnik; zwiedził ponad 140 krajów.