Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 23 lipca 2021 r.

// 23-07-2021

#Gliwice2040. Czekamy na Was przy kąpielisku w Czechowicach!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic! W piątek 23 lipca staną przy kąpielisku w Czechowicach.

Okazja do rozmów nadarzy się popołudniem przy wejściu na teren kąpieliska, między 16.00 a 18.00. Czekamy na Was z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Spisowa sobota w Urzędzie Miejskim

baner

Gminne Biuro Spisowe zaprasza na „Spisową Sobotę” w Urzędzie Miejskim w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21, wejście od strony skweru Doncaster). 24 lipca br., w godzinach 8:00 – 13:00, będą czekali na Państwa pracownicy, którzy pomogą się spisać.

To doskonała okazja, aby wybrać się na spacer, a jednocześnie dopełnić obowiązek spisowy. Dla pierwszych - kilkunastu osób, przewidziano drobne upominki.

Spisem objęte są wszystkie osoby mieszkające w Polsce – także obcokrajowcy. Więcej informacji na temat spisu i metod spisowych, znajduje się na stronie internetowej spis.gov.pl.

 

Kulturalny rozkład jazdy: 23–25 lipca

kolaż ze zdjęć w fioletowych barwach z napisem Kulturalny rozkład jazdy

Nowa wystawa w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich i weekend z linorytem w Willi Caro, a także: Summer Arena, Kino Plenerowe i festiwal „Ulicznicy” – zapraszamy na kolejny kulturalny weekend w Gliwicach.

  • Dobry początek weekendu, to muzyczny początek weekendu – wiadomo! W piątek 23 lipca „zagra” Rynek – o godz. 19.00 z okien Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) zagra organista i pianista Jakub Gawrysiak.
  • W weekend warto zainteresować się ofertą warsztatów linorytniczych na terenie Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). W piątek 23 lipa i sobotę 24 lipca poprowadzi je artystka graficzka Ewelina Szostakiewicz. Informacje o zapisach są dostępne na stronie muzeum.gliwice.pl.
  • Podczas czwartego weekendu z Summer Areną na terenie Areny Gliwice w sobotę 24 lipca wystąpią Prywaciarze, a w niedzielę 25 lipca o godz. 16.00 z czytelnikami spotka się Tomasz Duszyński. Przez dwa weekendowe dni, między godz. 15.00 a 19.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza także do strefy warsztatów FunZone i EduZone. Dodatkowo warto zajrzeć na kiermasz płyt winylowych.
  • W sobotę i niedzielę w parku Chopina odbędą się kolejne spektakle w ramach 14. międzynarodowego festiwalu artystów ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. 24 lipca o godz. 16.00 rozpocznie się przedstawienie „Razor Sharp Bananas” w wykonaniu Barnaby, bear with me. A na godz. 18.00 w sobotę oraz 16.00 i 18.00 w niedzielę zaplanowano coś specjalnego: interaktywny spektakl „Romantic Botanic” Miraculous Theatre Company.
  • W sobotę o godz. 18.00 rozpocznie się słowiańska impreza w SAR-ze. Koncert da folkowy zespół Wejlar, a wcześniej Tarja z grupy rekonstrukcyjnej Utgard opowie trochę o starosłowiańskich obrzędach związanych ze śmiercią.
  • Muzeum w Gliwicach otwiera wystawę za wystawą. W Willi Caro i znajdującej się w niej Czytelni Sztuki warto obejrzeć „Młodą Polskę” i „Początki (Gliwice) i nie tylko”. Natomiast w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) do 30 września można obejrzeć ekspozycję „Miniatury o Żydach z Górnego Śląska. Arthur Kochmann”.
  • Na zakończenie pełnego wrażeń weekendu mamy dla was Kino Plenerowe. 25 lipca spotkamy się przy Arenie Gliwice. O godz. 18.00 rozpocznie się projekcja „Corgi, psiak królowej”, a o godz. 20.00 na plenerowym ekranie zostanie wyświetlony film „Kod Dedala”.

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz. (mm)

Gliwicki Rajd Przygodowy – zapisy czas start!

rodizny na starcie

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, czyli prawdopodobnie najfajniejsze tego typu wydarzenie w Polsce, wraca w tym roku do naszego kalendarza imprez. Mamy dla was supergry rodzinne i oczywiście – na finał – sportową rywalizację pełną niespodzianek. Jakich? Na razie nie zdradzamy, ale gwarantujemy – można się zapisywać w ciemno! Miasto Gliwice zaprasza!

Z dużą przyjemnością rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami kolejnych już gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk głównie na to, żeby uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze zapewnienie interesującej rywalizacji, oraz atrakcyjnych zadań specjalnych – choćby takich, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut.

Igor Błachut jest dziennikarzem telewizji Eurosport. Pochodzi z Gliwic, a z naszym Rajdem jest związany od samego początku.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowujemy dla was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda będzie się odbywać się pod innym hasłem przewodnim i rozpoczynać się w innym miejscu. Pierwsza gra wystartowała 3 lipca z parku Chopina, a następna odsłona zaplanowana jest na 14 sierpnia.

Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy. Obecnie trwają zapisy na Gliwicki Rajd Przygodowy (12 września).

Pospieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni odbędzie się 12 września. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba trochę się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochęczasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy dociera w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Kolejne Gliwickie Gry Rodzinne odbędą się 14 sierpnia i 11 września. O rozpoczęciu zapisów będziemy was informować na bieżąco na stronie Gliwice.eu. (mm)

Odkryj kulturalną stronę miasta

napis kultura.gliwice.eu, w tle koncert operowy w ruinach teatru

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez organizatorów wydarzeń, na przykład (ale nie tylko!) – instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje.

Strona Kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć Dodaj wydarzenie na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw (w zakładkach Konkursy i Małe granty).

Uwaga! W przyszłym tygodniu zmiany na pl. Piastów!

plac Piastów

Prowadzona w związku z budową Centrum Przesiadkowego przebudowa układu drogowego po południowej stronie dworca PKP wchodzi w kolejny etap. W przyszłym tygodniu kierowcy, a także pasażerowie komunikacji miejskiej, zmierzą się ze znacznymi zmianami w rejonie pl. Piastów.  Rozmiar i zakres prac są powodem zmiany w lokalizacji przystanków autobusowych i organizacji ruchu - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

29 lipca 2021 r.  wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie:

  • stanowiska 01, 05 i 06 przystanku Gliwice Plac Piastów ulegną likwidacji;
  • stanowisko 07 przystanku Gliwice Plac Piastów zmieni charakter na stanowisko do wysiadania;
  • utworzone zostanie stanowisko 31 przystanku Gliwice Plac Piastów, zlokalizowane w rejonie posesji Piwna 1 – stanowisko będzie miało charakter do wysiadania;
  • utworzone zostanie stanowisko 32 przystanku Gliwice Plac Piastów, zlokalizowane w rejonie łącznika równoległego do ul. Dworcowej, między ul. Jagiellońską a zjazdem na DTŚ;
  • stanowisko 09 przystanku Gliwice Plac Piastów nadal będzie pełnić rolę przystanku do wysiadania.

Schemat rozlokowania przystanków z przypisanymi do nich liniami zamieszczamy poniżej,  szczegółowe informacje na ten temat i aktualne rozkłady jazdy autobusów można znaleźć na stronie rj.metropoliaztm.pl.

Zmiany dotyczyć będą także organizacji ruchu dla pojazdów. Ruch na ul. Piwnej, na odcinku od ul. ks.Hlubka, dopuszczony będzie tylko w kierunku pl. Piastów.  Kierowcy wyjeżdżający z tunelu DTŚ do ul. Dworcowej nie będą mieli możliwości skrętu w lewo. Objazd dla nich wyznaczony zostanie w prawo w ul. Dworcową, dalej do M.Strzody, stąd do Wrocławskiej, Częstochowskiej i do ul. Jagiellońskiej.

Przypominamy, że trwają końcowe prace związane z nowym zagospodarowaniem ul. Na Piasku. Prowadzone są też roboty w zakresie przebudowy sieci uzbrojenia podziemnego w ciągu ul. Okopowej (na odcinku od dworca PKP do placu Piastów) i budowy miejsc parkingowych w obszarze pomiędzy pętlą objazdową przy dworcu, ulicami Okopową i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r.

Zabrska otwarta. Można jechać

samochód jedzie ul. Zabrską

Ulica Zabrska otwarta dla ruchu. Przywrócona została możliwość przejazdu z ul. Jagiellońskiej do ul. Chorzowskiej przez wiadukt nad torami PKP i w kierunku przeciwnym - informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. Kierowcy proszeni są o wyrozumiałość i zachowanie ostrożności, ponieważ w tym rejonie nadal prowadzone są prace na wlotach ulic: Błogosławionego Czesława i Hutniczej.

Od 24 lipca autobusy linii A4 i A4N powrócą na stałe trasy - informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Jednocześnie zawieszone zostaną tymczasowe dodatkowe kursy linii 197 w relacji: Gliwice Dworzec - Gliwice Sportowa, przywrócony zostanie natomiast kurs tej linii w dni roboczew relacji Sośnica Osiedle Żeromskiego (18.36) - Gliwice pl. Piastów (18.56). Uwaga - autobusy linii 6 i 197 nadal będą jeździć objazdem, z uwagi na utrzymanie zamknięcia dla ruchu na wlotach ulic Błogosławionego Czesława i Hutniczej na ul. Zabrską.

Przebudowa skrzyżowania ulic: Zabrskiej, Bł. Czesława i Hutniczej zwiększy bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na skrzyżowaniu powstała sygnalizacja świetlna, która usprawni możliwość włączenia się do ruchu, do ul. Zabrskiej. Wraz z przebudową skrzyżowania pojawił się także kolejny ok. 250 m odcinek drogi dla rowerów, który prowadzi aż do wiaduktu kolejowego nad torami.

Głowa do góry!

rozgwieżdżone niebo

Lato to wymarzony czas na obserwacje nocnego nieba. Tym bardziej, że sierpień to miesiąc meteorów! Bez specjalistycznego sprzętu „spadające gwiazdy” można obserwować także w Gliwicach.

Za „spełnianie życzeń” w nadchodzącym czasie będą odpowiadać dwa najaktywniejsze roje meteorów: Akwarydy i Perseidy. Nie trzeba być astronomem, te „spadające gwiazdy” widać gołym okiem. Warto prowadzić obserwacje w miejscu możliwie najciemniejszym, w którym nie ma wielu źródeł sztucznego oświetlenia.

Akwarydy i Perseidy to meteory: krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Nie są to jednak gwiazdy, a drobinki materii lub pyłu.

Maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów przypada na 28 lipca, natomiast sierpień będzie miesiącem Perseidów. Ten właśnie rój jest uważany przez astronomów za najaktywniejszy. Na półkuli północnej przy dobrych warunkach w ciągu godziny można zauważyć nawet sto spadających gwiazd!

Prawdziwy deszcz meteorów – jeżeli niebo nie będzie zachmurzone – będzie można obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. Zwykle najwięcej meteorów można wypatrzeć w drugiej połowie nocy i nad ranem. W związku z tą datą niektórzy na określenie Perseidów używają także nazwy „łzy św. Wawrzyńca”. To pamiątka męczeńskiej śmierci rzymskiego diakona, obchodzona 10 sierpnia. (mm)

Ludzie kultury – dajcie się poznać!

banner - symbol Radiostacji i napis Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury

Świat gliwickiej kultury jest bardzo zróżnicowany – tworzą go między innymi pisarze, plastycy, muzycy, animatorzy kultury. Jak co roku Prezydent Miasta Gliwice nagrodzi osoby, które w roku ubiegłym – dla kultury pełnym wyzwań – miały na koncie szczególne osiągnięcia artystyczne lub współtworzyły życie kulturalne naszego miasta. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 sierpnia.

Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury przyznawane są w trzech kategoriach: twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Laureatami mogą zostać osoby fizyczne zamieszkałe w Gliwicach lub osoby prawne i inne podmioty, których siedziba mieści się w naszym mieście. Nagrody są przyznawane zarówno za całokształt osiągnięć, jak i szczególne zasługi dla gliwickiej kultury w 2020 roku. Zgłaszać można zarówno uznanych artystów, jak i początkujących twórców.

Wnioski konkursowe mogą składać instytucje kultury, placówki oświatowe, szkoły wyższe, związki twórcze, stowarzyszenia kulturalne i społeczne oraz członkowie Rady Miasta Gliwice. Zgłoszenia są przyjmowane w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21). Termin zgłoszeń upływa 13 sierpnia. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Kultury i Sportu pod nr. tel. 32/239-12-84.

W ubiegłym roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał dwie nagrody za osiągnięcia twórcze w 2019 r. Otrzymali je fotograf Michał Patycki i architektka Katarzyna Rosłon. Nagroda w kategorii upowszechniania kultury powędrowała do Marka Niewiarowskiego, organizatora takich imprez jak Winter Reggae czy Punk Generation. Historyk dr Bogusław Tracz otrzymał nagrodę za ochronę kultury.

W gronie nagrodzonych przez prezydenta Gliwic ludzi kultury na przestrzeni lat było wielu artystów, których twórczość jest obecna w Polsce i na świecie. Wśród nich są między innymi kompozytorzy, muzycy, poeci, plastycy, fotograficy, etc. W gronie nagrodzonych znaleźli się także animatorzy i menażerowie kultury. Lista laureatów jest długa i chcemy ją stale poszerzać o kolejne nazwiska osób, które tworzą gliwicką kulturę. Zapraszamy do zgłaszania kandydatów w tegorocznym konkursie – mówi Stella Zaborowska-Nawrath, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu UM w Gliwicach.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie kultura.gliwice.eu w zakładce „Nagrody w dziedzinie kultury”. (mm)