Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 maja 2021 r.

// 26-05-2021

Święto wszystkich dzieci

banner z nazwą i datą imprezy

Z okazji Dnia Dziecka Miasto Gliwice zaprasza najmłodszych do świetnej zabawy w plenerze! Ekowarsztaty na Rynku, sportowe atrakcje na pl. Krakowskim, dmuchańce w parku Chopina i pokazy naukowe na pl. Grunwaldzkim – 30 maja przygotowujemy atrakcje w kilku miejscach na terenie miasta. Świetna zabawa od godz. 12.00 do 19.00 gwarantowana!

Na Rynku będziemy bardzo ekologiczni. Recykling to codzienność, warto więc robić to dobrze. Najmłodsi nauczą się tworzyć obrazy tlenowe z roślin, skonstruują swoje łódki z drewna i poznają tajniki ogrodnictwa.

Pl. Krakowski będzie natomiast miejską strefą aktywności. Pojawi się tam sportowe miasteczko dla najmłodszych, a w nim: tory przeszkód, minitrening bokserski, wyścig taczek, szkółka szczudlarska, wyścigi na rowerkach biegowych. Będzie także akademia rowerowa, pokazy trialu (czyli jazdy rowerem po przeszkodach), freestyle football i skimboard, czyli deska do ślizgania się po... wodzie!

W parku Chopina też emocji nie zabraknie. Oprócz uwielbianych przez dzieci dmuchańców będzie dużo innych atrakcji: eurobungee, karuzela łańcuchowa, kolejka na torach i elektryczne samochodziki.

Na pl. Grunwaldzkim trzeba będzie wytężyć szare komórki – w strefie nauki nie zabraknie pokazów i warsztatów naukowych. Czy wiecie, co to jest refleksomierz? Albo precyzjometr? Te urządzenia będzie można wypróbować na własnej skórze podczas Dnia Dziecka. Na śmiałków będzie czekał także symulator lotu VR, megagry i minipark naukowy.

Na wszystkie atrakcje wstęp będzie wolny. Impreza z okazji Dnia Dziecka zostanie zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dotacje na wymianę pieców. Konsultacje regulaminu

baner

Trwają konsultacje społeczne dotyczące regulaminu naboru wniosków i realizacji projektu  "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych". Uwagi można zgłaszać do 4 czerwca.

Miasto Gliwice planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych" w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego naborze nr.: RPSL.04.06.01-IZ.01-24-403/21 Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6 Czyste powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze - konkurs (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

Zgodnie z założeniami i wymaganiami tego konkursu, realizacja zaplanowanego zadania będzie polegała na udzielaniu grantów mieszkańcom Gliwic, będących właścicielami budynków jednorodzinnych, na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wsparciem zostaną objęte zadania polegające na podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie) na wymianie starego źródła ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

Opis sposobu aplikowania o granty, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Projekt regulaminu wrazz załącznikami można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W celu poznania opinii mieszkańców Gliwic na temat projektu tego Regulaminu, w terminie od 20 maja do 4 czerwca br. odbywają się konsultacje społeczne, które obejmują swoim zasięgiem obszar Gliwic. Uwagi lub opinie można zgłaszać mailowo na adres: brm@um.gliwice.pl lub składać w Biurze Podawczym Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A w godzinach urzędowania.

 

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do godz. 4.00 27 maja.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.

 

Chopin stanie przed Palmiarnią

odlew głowy Chopina

Odlew głowy Fryderyka Chopina wykonany przez Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych ozdobi wejście do Palmiarni w parku Chopina w Gliwicach. 30 maja w gliwickich tropikach zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Miasto Gliwice zaprasza na Dobry wieczór z Fryderykiem!

Park im. Fryderyka Chopina w Gliwicach zyska kolejny akcent nawiązujący do osoby jego patrona. Odlew głowy Fryderyka Chopina został wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych przy okazji wykonania pomnika Fryderyka Chopina dla japońskiego miasta Hamamatsu, słynącego z produkcji fortepianów marek Kawai i Yamaha. Była to replika słynnego pomnika Chopina z warszawskich Łazienek i niejedyny Chopin z Gliwic. Warto wiedzieć, że GZUT odlał już najwyższy pomnik Fryderyka Chopina na świecie, który znajduje się w Szanghaju.

Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych przez niektórych są nazywane fabryką pomników. Największy z nich miał ponad 600 m kw. powierzchni i ważył ponad 70 ton.

To w Gliwicach powstały najważniejsze dzieła sztuki rzeźbiarskiej, które oglądać możemy w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m.in.: Pomnik Powstań Śląskich w Katowicach, Nike w Warszawie, Grunwaldzki w Krakowie, Drzewa Pawiackiego w Warszawie, F. Chopina w Szanghaju i wiele innych. Pracowali tu najwybitniejsi artyści rzeźbiarze, m.in.: Gustaw Zemła, Marian Konieczny, Krzysztof Nitsch, Andrzej Pityński – mówi Tomasz Beler, pomysłodawca i organizator Dobrego wieczoru z Fryderykiem.

Solistą „Dobrego wieczoru z Fryderykiem” będzie Tymoteusz Bies. Pianista jest artystą rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w sezonie 2020/2021 i najlepszym absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 2019 roku. Ma na koncie laury w konkursach, występy z wieloma orkiestrami, udział w kursach mistrzowskich i nagrania płytowe.

Słowo wprowadzające do koncertu wygłosi Jan Popis, muzykolog i krytyk muzyczny. W programie występu są mazurki F. Chopina oraz I.J. Paderewskiego, a także Preludium h-moll op. 28 nr 6 Chopina i Preludium h-moll op. 1 nr 1 K. Szymanowskiego. Wisienką na koncertowym torcie będzie II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Przy wykonaniu tego utworu Biesowi będzie akompaniować Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert będzie transmitowany na telebimie na Rynku.