Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 11 marca 2021 r.

// 11-03-2021

Zarejestruj się!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa warto zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 12 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Szobiszowice, Zatorze i Baildona - od godz. 17:00 do 19:00.
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ
  • 16 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka, Stare Gliwice, Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś oraz Bojków - od godz. 17:00 do 19:00
  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Nowy kierunek kształcenia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym!

Podpisanie umowy Patronackiej

Technik spawalnictwa – w takim zawodzie, już od 1 września 2021 roku, będą mogli kształcić się uczniowie Technikum nr 2 Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach.

10 marca 2021 r. przy ulicy Okrzei 20 w Gliwicach, podpisana została umowa patronacka między Górnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach, reprezentowanym przez Dyrektor Bogumiłę Kluszczyńską, a przedstawicielami Firmy Mostostal Zabrze Konstrukcje Przemysłowe S.A.: Prezesem Zarządu Pawłem Starżykiem oraz Wiceprezesem Zarządu Markiem Babiczem. Wydarzeniu, które wzbogaca ofertę edukacyjną miasta Gliwice,  towarzyszyli ponadto Aleksandra Brzoza - Dyrektor Biura Zarządzania Personelem Grupy Kapitałowej Mostostal oraz reprezentująca Prezydenta miasta Adama Neumanna - Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji  - Krystyna Błasiak.

Dzięki wspólnej rekrutacji MZKP i GCE, uczniowie klas patronackich technikum będą kształcić się w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym i odbywać praktyki zawodowe na terenie Mostostalu pod opieką specjalistów.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie Edukacja.gliwice.eu.

 

Dzień otwarty dla osób po udarze

baner

Ośrodek X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji zaprasza na Dzień Otwarty osoby po przebytym udarze. Podczas spotkania, które odbędzie się 20 marca, zaprezentowana zostanie rehabilitacja z wykorzystaniem robotów edukacji chodu i platform z wirtualną rzeczywistością. Będzie też możliwość zakwalifikowania się na bezpłatną, 3-miesięczną terapię.

Podczas Dnia Otwartego zostaną zaprezentowane możliwości rehabilitacyjne z wykorzystaniem robotów do edukacji chodu takich jak Egzoszkielet, Lokomat czy GEO-S oraz platform z wirtualną rzeczywistością, urządzeń do rehabilitacji kończyn górnych wykorzystujących biologiczne sprzężenie zwrotne i funkcjonalnej elektrostymulacji.

Ponadto, podczas Dnia Otwartego pacjenci po udarze będą mieli szansę zakwalifikować się do projektu współfinansowanego z funduszy unijnych, który pozwala na bezpłatną, 3-miesięczną terapię.

Z powodu bezpieczeństwa i ograniczeń związanych z COVID-19, konieczne jest umówienie się na wizytę na konkretną godzinę. Przyjmowani będą wyłącznie zarejestrowani pacjenci.

Więcej informacji na temat Dnia Otwartego i rejestracji można uzyskać pod nr. tel.: 32/338-91-09 oraz na stronach internetowych: https://drogadosprawnosci.pl/smudar/ i https://x-rehab.pl/dzien-otwarty-dla-osob-po-udarze-marzec/. (mf)

Zbadaj się i zyskaj spokój

baner

14 kwietnia nadarzy się kolejna okazja do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnych pracowniach. Mammobus LUX MED będzie czekał na placu Krakowskim na panie w wieku 50-69 lat.

Badania prowadzone w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi potrwają od godz. 10.00 do 17.10. Mogą w nich wziąć udział ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone z powodu raka piersi i nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Badania są bezpłatne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można w nich wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

W 2021 roku po raz pierwszy z badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać Panie z rocznika 1971. Zachęcamy, aby nie zwlekały z decyzją o realizacji badań. Systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, pozwalając rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia – mówi Anna Niemirska z LUX MED Diagnostyka.

Aby skorzystać z badania, należy się zarejestrować pod nr. tel. 58/666-24-44 (należy przygotować dowód osobisty) lub na stronie internetowej: http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie trzeba stawić się w wyznaczonym czasie, w maseczce ochronnej lub przyłbicy i zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań oraz personelu medycznego badania będą wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta. W pracowni będą mogły jednocześnie przebywać tylko trzy panie, co zapewni możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą paniom temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji będą także środki do dezynfekcji rąk. Panie na badanie powinny stawić się w maseczce ochronnej, o czasie wyznaczonym podczas rejestracji. (mf)

 

 

26 milionów. Cieplej i piękniej!

kamienica przy Lipowej 11

Wielomilionowe dotacje z programów unijnych i wojewódzkich oraz z funduszy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to potężny oręż walki z niską emisją w mieście. Dla Gliwic dysponujących ponad 11 tys. mieszkań komunalnych pozyskuje je z sukcesem Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Pula sięga już 26 mln zł! Efekt prac realizowanych w komunalnej „mieszkaniówce” widać gołym okiem – miejska zabudowa pięknieje i odżywa.

9,3 mln zł

To środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, które gliwicki ZGM pozyskał z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 na dwa duże projekty wartości ponad 12 mln zł, umożliwiające kompleksowe termomodernizacje i zmiany sposobu ogrzewania w łącznie 36 budynkach komunalnych. Inwestycje zakończono już przy ul. Lipowej 11, 13, 15 i 49, Ligockiej 78a, Jana Śliwki 22, Wita Stwosza 20, 22, 36 i 52, Wróblewskiego 27, 31 i 33, Towarowej 17, Opolskiej 21, 23, 25, Sokoła 6, Jana Pawła II 11 oraz Pocztowej 6, 56 i 60. Jest tam piękniej i cieplej – energooszczędnie i ekologicznie.

Obecnie trwają prace w budynkach przy ul. Beskidzkiej 3, Rybnickiej 6, a także Sikorskiego 60 i 70. W nadchodzących miesiącach zostaną podjęte prace w kolejnych obiektach – przy ul. Łokietka 3, Bojkowskiej 5, Wincentego Pola 10, Jagiellońskiej 29 i 44, Błogosławionego Czesława 14a, Słowackiego 35, 37 oraz Sikorskiego 75 i 81.

8,9 mln zł

Tej wysokości wsparcie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozyskało miasto i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej na dwa projekty przewidujące termomodernizacje i zmiany systemu ogrzewania w łącznie 28 budynkach komunalnych. Efekty (zrealizowane z Programu „Metropolitalny Fundusz Solidarności” na kwotę ok. 3,2 mln zł) widać już przy ul. Lotników 25–31 i 33–37, Kozielskiej 54, Kopalnianej 12, Kozielskiej 68, Jana Śliwki 72 oraz Kossaka 15 i 27. Z kolei w ramach Programu Działań na Rzecz Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) w wytypowanych budynkach komunalnych przy ul. Daszyńskiego 6 i 8, Królewskiej Tamy 9-15, 17-23, 25-31, 57-63, 65-71, Pocztowej 48, Lotników 2-4, 59 i 75, Głowackiego 6, Olchowej 26a, Szobiszowickiej 6, Jana Śliwki 31b, Różanej 1 i 3, Kossaka 21, Łukasiewicza 19 i Opolskiej 4 wykonano kompleksowe termomodernizacje wraz ze zmianą systemu ogrzewania (podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub instalacja gazowa). Kwota dofinansowania wyniosła 5,7 mln zł.

6 mln zł

To środki pozyskane w ubiegłym roku z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowanie to przeznaczono na podwyższenie standardu lokali komunalnych będących w 100% własnością Miasta Gliwice. Z pieniędzy dobudowano przewody kominowe, docieplono elewacje, stropy i dachy, wykonano łazienki, zmodernizowano klatki schodowe, zmieniono system ogrzewania oraz zagospodarowano teren wokół wybranych nieruchomości.

686 tys. zł

Walka z niską emisją to nie tylko podłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej czy wykonanie w mieszkaniach ogrzewania gazowego. To również montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Takich inwestycji miejskich, współfinansowanych ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, należy spodziewać się w Gliwicach w budynkach komunalnych przy Sopockiej 2, Portowej 23–25 i 27–29. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi ponad 1,3 mln zł, a wysokość dofinansowania to 686 tys. zł.

1,6 mln zł

Dodatkową formą dofinansowania przy termomodernizacjach budynków miejskich jest pozyskiwanie przez zarządców zasobu komunalnego – ZBM I TBS i ZBM II TBS – tzw. białych certyfikatów Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, potwierdzających oszczędność energii w wyremontowanych budynkach. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie zwrotu części nakładów (5–10%) przeznaczonych np. na ocieplenie ścian, fundamentów i stropodachów w budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy likwidację mostków cieplnych. W 2018 roku ZBM I TBS pozyskał dla miasta z „białych certyfikatów” 546 tys. zł. W obecnym roku to już 49 tys. zł. Generalnie szacuje się, że w latach 2021–2022 obydwa TBS-y uzyskają z tego tytułu 1 mln zł.

Przypominamy, że dane pokazujące, ile zmniejszyła się emisja szkodliwych pyłów do atmosfery w związku z przejściem na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, w których rejonach Gliwic budynki są w trakcie przyłączania do PEC-u, gdzie przebiega sieć ciepłownicza oraz jaka jest możliwość przyłączenia budynku istniejącego lub projektowanego do miejskiej cieci ciepłowniczej, a także, w których obszarach miasta zostały wykonane analizy koncepcyjne sprawdzające możliwość przyłączenia kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej – można znaleźć w geoportalu Ciepło Systemowe w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej, pod adresem msip.gliwice.eu/geoportale.

Złote Pantery z Gliwic

mażoretki na ul. Górnych Wałów

Znane z estradowych pokazów i ulicznych parad mażoretki Pantery wywalczyły trzy złote medale w I Online Majorettes International Grand Prixe 2021 MIA. Duże brawa dla wychowanek Młodzieżowego Kultury w Gliwicach!

Duo Wiktoria i Mają Wójcik w kategorii „duo baton dzieci”, Julia Zawisza oraz Yasmine Chihab w kategorii „solo baton junior młodszy” – trzy złote medale wywalczyły nasze Pantery. Dodatkowo Chibab zdobyła najwyższą punktację w swojej kategorii w gronie wszystkich zawodniczek z Polski. Zawody online zorganizowała federacja Majorettes International Association. Dziewczyny pokazały klasę!

Mażoretki Pantery prezentują choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych. Łatwo je wypatrzeć w paradnych strojach podczas świąt państwowych, gdy na ulicach Gliwic żonglują i podrzucają pałeczki mażoretkowe (tak zwane batony).