Zaczną od Bacha

Обновлено: 12.07.2019 / Раздел: / print / pdf
Elżbieta Stefańska Elżbieta Stefańska (fot. materiały organizatora)

Johann Sebastian Bach to jeden z najważniejszych twórców barokowych w muzyce. Jego bogata twórczość i projekty inspirowane jego muzyką zostaną zaprezentowane podczas XX Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. Wystąpią m.in. Elżbieta Stefańska, Krzysztof Firlus i Rinaldo Alessandrini.

Jak co roku w naszym mieście odbędą się koncerty z najwyższej muzycznej półki. Gliwicki Festiwal Bachowski jest świętem melomanów. Koncert inauguracyjny rozpocznie się 13 lipca o godz. 18.00. W ewangelicko-augsburskim kościele Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 18) wystąpią Sirkka-Liisa Kakkinen i Elżbieta Stefańska. Fińska skrzypaczka i znakomita klawesynistka obok utworów Bacha wykonają między innymi kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta.

17 lipca  o godz. 19.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2) wystąpią: Krzysztof Firlus (viola da gamba), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela barokowa) i Anna Firlus (klawesyn). W programie koncertu są między innymi utwory Karla Friedricha Abela, niemieckiego wirtuoza gry na violi da gamba.

20 lipca o godz. 19.30 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpocznie się koncert „Two for Bach”. Laura Pontecorvo i Rinaldo Alessandrini wystąpią w klawesynowym duecie. Włoscy instrumentaliści skupią się na muzyce Bacha, a Calmus Ensemble 23 lipca zafunduje publiczności prawdziwą mieszankę stylów i kompozytorów. Kluczem doboru utworów będzie Lipsk, miasto pracy i śmierci Bacha. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4).

Na zakończenie festiwalu, 24 lipca, w kościele pw. Wszystkich Świętych odbędzie się koncert kantatowo-oratoryjny. Estravaganza Consort & Players pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Zawiszy wykonają „Oratorium na Wielkanoc” Bacha. Początek o godz. 19.30.

Organizatorem XX Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)

Calmus Ensemble
Calmus Ensemble
Sirkka-Liisa Kaakinen
Sirkka-Liis Kaakinen
Helena Poczykowska
Helena Poczykowska
Krzysztof Firlus
Krzysztof Firlus

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking