Gliwickie święto organów

Обновлено: 24.05.2019 / Раздел: / print / pdf
koncert fot. G. Łańcucki

Do naszego miasta przyjadą najlepsi organiści z całej Europy. 26 maja rozpocznie się XXX Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Organowej. W programie są między innymi dwa wyjątkowe koncerty kantatowo-oratoryjne. Miasto Gliwice zaprasza!

Nasz festiwal to jedna z najważniejszych tego typu imprez w Polsce. W ciągu 30 lat gościliśmy w Gliwicach praktycznie wszystkich najwybitniejszych organistów – mówi Wojciech Różak, organista i dyrektor festiwalu.

W tegorocznej edycji zabrzmią utwory między innymi Johanna Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Händla, wielkich niemieckich wirtuozów organów, ponadczasowe kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, a także utwory Piotra z Grudziądza, głównego reprezentanta kultury muzycznej naszej części Europy w epoce średniowiecza. Będzie z czego wybierać i będzie kogo posłuchać, do miasta przyjedzie bowiem aż sześciu fantastycznych instrumentalistów. Recitale organowe zagrają: Józef Serafin, Wojciech Różak, Wolfgang Capek, Ulrik Spang-Hanssen, Felix Pachlatko i István Ella.

W Gliwicach mamy naprawdę wspaniałe organy. Publiczności zaprezentujemy instrumenty w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła i kościele pw. św. Bartłomieja – mówi Wojciech Różak.

Oprócz recitali mistrzowskich zaplanowano także dwa koncerty promocyjne – studentów klasy organów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach i uczniów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej.

Koncert inaugurujący festiwal rozpocznie się 26 maja o godz. 20.15 w kościele pw. Wszystkich Świętych. Wystąpi znakomity zespół Ars Cantus pod kierownictwem Piotra Karpety. W murach średniowiecznej świątyni zabrzmi muzyka dawna autorstwa Piotra z Grudziądza. Także koncert zakończenia festiwalu będzie nie lada gratką dla melomanów. 2 czerwca utwory Mozarta wykona Chór Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego oraz Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Jarosława Wolanina. Wystąpią także soliści: Bożena Harasimowicz (sopran), Tomasz Dziwisz (tenor) i Patryk Wyborski (baryton). Na organach zagra Wojciech Różak. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Tegoroczny jubileusz festiwalu łączy się także z 30-leciem pracy artystycznej Wojciecha Różaka, gliwiczanina, który od wielu lat pracuje jako organista  w kościele pielgrzymkowo-sanktuaryjnym Matki Bożej z Lourdes w Zurychu.

Praca organisty w Szwajcarii jest bardzo wymagająca i różni się od pracy organisty w Polsce. Trzeba współpracować z wieloma solistami, chórami. Wiąże się to z koniecznością posiadania dobrego muzycznego wykształcenia, zwłaszcza w tak zwanych kościołach o szczególnym znaczeniu, jak katedry czy sanktuaria w głównych miastach Szwajcarii – tłumaczy Wojciech Różak.

Muzyk połknął organowego bakcyla już jako mały chłopiec, słuchając gry swojego ojca, wieloletniego organisty w gliwickiej katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Poza koncertami w ramach festiwalu zaplanowano także wycieczkę szlakiem organów Górnego Śląska. 8 czerwca prof. Julian Gembalski, wirtuoz organów, zabierze uczestników do czterech śląskich kościołów, w których znajdują się wspaniałe instrumenty. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.dmo.gliwice.pl.

Dni Muzyki Organowej są dofinansowane z budżetu Miasta Gliwice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Gliwic, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa śląskiego i biskupa gliwickiego. (mm)

нет

koncert
fot. G. Łańcucki
koncert
fot. G. Łańcucki
koncert
Przy organach – Wojciech Różak (fot. G. Łańcucki)
koncert
fot. G. Łańcucki

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking