Miasto Gliwice - Hala widowiskowo-sportowa

Sonda

Który z gliwickich zabytków podoba Ci się najbardziej?


Hala widowiskowo-sportowaKontakt

fot.A.Witwicki

Adres

ul. Akademicka
44-100
Gliwice

Dane kontaktowe

http://www.hala.gliwice.eu

Prace przy budowie hali widowiskowo-sportowej w rejonie ul. Akademickiej i Kujawskiej są coraz bardziej zaawansowane. Patrząc na wykonane już elementy, łatwiej przychodzi nam objąć rozmach tej inwestycji i wyobrazić sobie efekt końcowy.

Ten będzie imponujący. Przypomnijmy bowiem, że Hala Gliwice powstająca na 9-hektarowej działce w miejscu dawnego stadionu XX-lecia (w bliskim sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej) pomieści w części głównej aż 15 tys. gości, a więc więcej niż katowicki Spodek czy trójmiejska Ergo Arena. Będzie jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Wewnątrz obok hali głównej przewidziano m.in. mniejszą halę treningową mogącą pomieścić nawet 3 tys. widzów, pomieszczenia centrum fitness i odnowy biologicznej oraz lokale gastronomiczne. Na zewnątrz powstanie wielopoziomowy parking dla aut osobowych i autokarów, wybudowane zostaną też nowe zjazdy na ul. Akademicką i Kujawską.
W hali będzie można organizować zawody rangi międzynarodowej, m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej czy boksie. Obiekt będzie przystosowany do organizacji wydarzeń kulturalnych i estradowych, imprez wystawienniczych i targowych, a także komercyjnej rekreacji sportowej.

Hala ma być otwarta jesienią 2015 roku

Co słychać na placu budowy? Roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem. Każdego dnia pracuje tam obecnie 200 osób. Widoczna jest już druga kondygnacja hali treningowej i centrum fitness. Rośnie konstrukcja trybun hali głównej. Ich betonowe belki (charakterystyczne „grzebienie”) wznoszą się coraz wyżej. W budynku wielopoziomowego parkingu wykonano m.in. fundamenty pod konstrukcję ścian zewnętrznych i niemal wszystkie słupy estakady.
Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu skierniewicka firma Mirbud SA. Umowę z nią podpisano w kwietniu ubiegłego roku.

Nazwa „Hala Gliwice” ma charakter roboczy

Przypomnijmy, że budowana kosztem ponad 320 mln zł hala była dotąd znana pod nazwą „PODIUM”. Od czasu listopadowej telewizyjnej kampanii promocyjnej używana jest jednak robocza nazwa „Hala Gliwice”. Ma ona przyczynić się do pozyskania przez miasto sponsora tytularnego dla obiektu, co pomogłoby w jego utrzymaniu. Roczny koszt utrzymania hali to bowiem ok. 8 mln zł. Wymaga to wedle szacunków organizowania w tym miejscu ok. 50 – 60 imprez rocznie.
Budowa jest finansowana przez miasto m.in. z kredytu pozyskanego na korzystnych warunkach w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Opiewa on na ponad 180 milionów złotych. Do otrzymania środków z EBI przyczyniły się dobre noty ratingowe Gliwic. Więcej informacji o powstającym obiekcie, w tym zdjęcia, wizualizacje, doniesienia z placu budowy oraz widok z kamer śledzących na żywo jej postępy, można znaleźć na stronie internetowej www.hala.gliwice.eu. Serwis prowadzi manager projektu, miejska spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, która z racji sprawowania nadzoru nad inwestycją posiada informacje z pierwszej ręki.

Informacje dotyczące przetargów na realizację inwestycji.

Dla udzielenia zamówienia przeprowadzono 2 postępowania:

 • I postępowanie
  • Termin składania ofert: 29.04.2011 r, oferty złożyło 11 wykonawców. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez POLIMEX MOSTOSTAL S.A. w Warszawie z kwotą – 294 285 566,19 zł.
  • Wykonawca ostatecznie przedłużył okres związania ofertą i wadium do dnia 30.06.2012 r.
  • W dniu 14.09.2012 r. przesłał pismo (datowane 07.09.2012 r.) w którym oświadczył, że „w związku z upływem terminu związania ofertą w przyszłości nie będzie się domagał zawarcia umowy w oparciu o ofertę złożoną w ramach przedmiotowego postępowania”.
 • II postępowanie
  • Ponieważ wykonawca, którego oferta w poprzednim postępowaniu wybrana została jako najkorzystniejsza (POLIMEX MOSTOSTAL Spółka Akcyjna siedzibą w Warszawie), nie przedłużył terminu związania ofertą oraz odmówił zawarcia umowy na roboty budowlane, Miasto Gliwice w dniu 03.08.2012 r. (publikacja ogłoszenia) wszczęło kolejne postępowanie o udzielenie zamówienia.
  • Termin składania ofert upłynął 18.09.2012 r. W postępowaniu oferty złożyło 6 wykonawców. Jako najkorzystniejszą wybrano ofertę złożoną przez MIRBUD Spółka Akcyjna z siedzibą przy ul. Unii Europejskiej 11 w Skierniewicach z ceną: 321 413 476,45 zł. W postępowaniu nie wniesiono odwołań. 

Więcej na ten temat:

Polecamy galerie

 Sekap

Miejski Serwis Internetowy Gliwice ISSN 1734-5480 Projekt i realizacja: edirect - Tworzenie stron www