Aktualności | Poznaj śląskie zwyczaje

Poznaj śląskie zwyczaje

Poznaj śląskie zwyczaje

Publié: 26.03.2012 / Section: Miasto  Kultura 

27 marca o godz. 12.00 w Galerii Perspektywa w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości (ul. Bojkowska 37) rozpocznie się wernisaż wystawy „Od wieńca adwentowego do dożynkowego, czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego”.

Ekspozycję, w ramach projektu pt. „W krainie utopków i wodzenia niedźwiedzia – promocja śląskiej kultury ludowej na przykładzie zwyczajów, obrzędów i legend powiatu gliwickiego” współfinansowanego przez Unię Europejską, organizuje Starostwo Powiatowe w Gliwicach.
Na fotografiach będzie można zobaczyć: barbórkę i karczmę piwną, betlyjki, sypanie owsa, wodzenie niedźwiedzia, babski comber, topienie marzanny, wierzbowe krzyżyki, stanickie fakle, kroszonki, szukanie zajączka, procesję konną, noc świętojańską, dożynki, polterabend i roczek.
W ramach projektu przygotowano także film obrzędowy pod takim samym tytułem, który zostanie wyemitowany (w dwóch częściach) na antenie TVP 3 podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych – 7 i 9 kwietnia o godz. 7.45, a także dwa albumy – „O dioble złośliwym i utopku życzliwym, czyli legendy i wierzenia powiatu gliwickiego” oraz „Od wieńca adwentowego do dożynkowego, czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego”. Pierwsze z tych wydawnictw prezentuje legendy, podania i wierzenia ludowe związane z terenem powiatu gliwickiego i zawiera teksty zapisane literacką polszczyzną oraz gwarą śląską wraz z tłumaczeniem skrótów podań na języki niemiecki i angielski. Drugi album zawiera szczegółowe opisy tradycji, obrzędów i obyczajów w powiecie gliwickim, podzielone na dwie części – rok obrzędowy i rok z życia ludzkiego.
Wystawę będzie można zwiedzać aż do września w różnych miejscach na terenie województwa śląskiego: w GWSP do 16 kwietnia, następnie w gliwickim Starostwie Powiatowym – od 16 kwietnia do 29 maja, w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach – od 29 maja do 6 czerwca, w Bytomskim Centrum Kultury – od 11 do 20 czerwca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach – od 2 do 16 lipca, w Rybnickim Centrum Kultury – od 18 lipca do 13 sierpnia, w Tarnogórskim Centrum Kultury w Tarnowskich Górach – od 13 do 27 sierpnia, w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej – od 27 sierpnia do 27 września. (bom)