Aktualności | Dzień dawcy szpiku

Dzień dawcy szpiku

Dzień dawcy szpiku

Publié: 09.01.2012 / Section: Miasto  Życie i styl 

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku kości od dawcy niespokrewnionego nie znajduje go! Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi organizuje cyklicznie „Dzień Dawcy Szpiku”.

Im więcej bowiem osób zarejestrowanych w bazie potencjalnych dawców szpiku, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
Najbliższy „Dzień Dawcy Szpiku” (dla Bożeny zmagającej się z ciężką białaczką szpikową i Innych) odbędzie się 11 stycznia. Tego dnia zdrowe osoby między 18. a 55. rokiem życia, ważące minimum 50 kg (bez dużej nadwagi), mające ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL, będą mogły dokonać rejestracji w Gliwicach i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców szpiku. Akcja pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic i rektora Politechniki Śląskiej zostanie zorganizowana na Wydziale Elektrycznym Pol. Śl. (ul. Akademicka 10, wejście B od strony ul. Akademickiej, dojazd od ul. Łużyckiej), w godz. 11.00 – 17.00.
Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi. Zajmie tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dojdzie do przeszczepu.
Przypomnijmy, że w Polsce zarejestrowanych jest ponad 230 tysięcy potencjalnych dawców, z czego 169 tysięcy to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. Co więcej, w przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska aż 110 osób oddało swoje komórki macierzyste, dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
Zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców to bardzo poważna decyzja – nie ukrywa Filip Rorant z Fundacji DKMS Polska. – Jeśli bowiem okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, to daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli jednak ze strachu i niewiedzy właśnie wtedy zrezygnuje z oddania komórek macierzystych, to odbiera komuś tę nadzieję. Prosimy o tym pamiętać.
Zainteresowanym przypominamy, że istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.
 pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – to zabieg około 3 – 4-godzinny, w Polsce stosowany w ok. 80% pobrań do przeszczepów. Na czym polega? Dawca otrzymuje przez 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi. Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
 pobranie szpiku kostnego z tzw. talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!) – w trakcie zabiegu dawca jest pod narkozą. Przyjmuje się go na od¬dział szpitalny zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2 – 3 dni. W trakcie zabiegu od dawcy pobiera się ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi. Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach. Jego szpik kostny ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni. (kik)

Informacje: Filip Rorant, Fundacja DKMS Polska, www.dkms.pl, e-mail: filip.rorant@dkms.pl, tel. 22/572-30-04