Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach

// 03-08-2021

Dowiedz się więcej o „Czystym Powietrzu"! Weź udział w otwartym spotkaniu online

logotyp ciepło

Miasto Gliwice zachęca do udziału w spotkaniu informacyjnym na platformie komunikacyjnej Teams, poświęconym szczegółom rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z pomocą fachowca będzie można sprawdzić, czy kwalifikujemy się do udziału w programie oraz zapoznać się z zasadami uzyskania dofinansowania.

Spotkanie online odbędzie się w środę 11 sierpnia. Poprowadzi je Olga Czyż z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Początek – godz. 16.00. Jak dołączyć? Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową na komputerze i kliknąć w link aktywacyjny dostępny pod adresem: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZWYwODU0N2YtYWMwNi00OGQwLThlMmUtOWIyM2FlMjQ5NmJl%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227869294d-5419-4734-b5d0-87cbaa41437e%22%2c%22Oid%22%3a%2225b7f122-fd7a-4ccb-a25d-3218767486ba%22%7d.

Dodatkowe informacje w sprawie spotkania można uzyskać pod nr. tel. 32/238-54-45, 32/239-12-78.

Uwaga na burze z gradem!

burza z piorunami

Synoptycy ostrzegają –  po południu i wieczorem mogą wystąpić  burze z ulewnym deszczem, a nawet gradem.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie obowiązujące do godz.  21.00 . Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

 

 

#Gliwice2040. Spotkajmy się w Szobiszowicach!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic!  4 sierpnia staną w Szobiszowicach, pod biblioteką (ul. Toszecka / ul. Bernardyńska).

Okazja do rozmów nadarzy się  między godz. 12.00 a 14.00. Czekamy na Was z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Gliwickie Gry Rodzinne – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.
W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.
Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze dwie rodzinne zabawy (14 sierpnia i 11 września) oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii. Trzymajcie rękę na pulsie – zapisy ruszą w poniedziałek, 2 sierpnia, o godz. 10.00!

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race. Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Od poniedziałku, 2 sierpnia będzie można zapisać się na Grę Rodzinną, która odbędzie się 14 sierpnia, cały czas można się zapisywać na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!
11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.
12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni.

W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana! (mf)

 

#Gliwice2040. Spotkajmy się dzisiaj na Os. Wojska Polskiego!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” odwiedza poszczególne dzielnice, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej części Gliwic!  2 sierpnia staną na Os. Wojska Polskiego, w Parku Starokozielskim (obok placu zabaw).

Okazja do rozmów nadarzy się między godz. 17.00 a 19.00. Czekamy na Was z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

Ruszyła Wyszukiwarka EkoDotacji

zdjęcie ekranu wyszukiwarki ekodotacji na białym tle

Ponad 100 programów finansowego wsparcia ekologicznych inwestycji – w tym oferty dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii w Gliwicach i dotacji do zmian sposobu ogrzewania w gliwickich domach i mieszkaniach – znajdziemy w nowej Wyszukiwarce EkoDotacji uruchomionej przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu przy Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym.

Wyszukiwarka działa pod adresem ekodotacje.ios.edu.pl. Zbiera informacje o wszelkich dostępnych, ogólnokrajowych i lokalnych, programach oferujących dotacje, preferencyjne pożyczki i wsparcie techniczne na działania ekologiczne, które ograniczają negatywny wpływ człowieka na klimat i środowisko oraz pomagają w adaptacji do zmiany klimatu. Są to programy oferowane zarówno przez instytucje publiczne (np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego, ministerstwa), jednostki samorządu terytorialnego, jak i przez firmy.

Schemat działania Wyszukiwarki EkoDotacji jest relatywnie prosty. Zaledwie trzy kliknięcia myszką wystarczą, by dowiedzieć się, o jakie rodzaje wsparcia dla danej inwestycji można się obecnie starać. Inwestor musi najpierw wybrać grupę, do jakiej należy – ma do wyboru biznes, różnego rodzaju instytucje, gospodarstwa domowe, organizacje, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, rolników i hodowców. Następnie określa typ inwestycji, np. inwestycje w budynkach (tu znajdzie wszystkie dotacje do odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji), wspierające gospodarkę wodną, badania czy edukację. Ostatnim krokiem jest wybór województwa, w którym inwestycja będzie prowadzona (albo w którym składający wniosek ma siedzibę). Efekt to lista programów odpowiadających wyborom inwestora. Po kliknięciu w dany program trafimy do zakładki zawierającej informacje o nim oraz link do strony operatora tego programu.

Wyszukiwarka EkoDotacji ma być aktualizowana na bieżąco.  Za jej pośrednictwem operatorzy programów sami mogą również przesyłać KOZK swoje oferty. Korzystanie z Wyszukiwarki oraz umieszczanie w niej ofert jest bezpłatne.

Centrum Kultury Victoria – trwa konkurs na dyrektora

ruiny teatru Victoria

W Gliwicach powstaje nowa samorządowa instytucja kultury – Centrum Kultury Victoria, które rozpocznie działalność 1 grudnia. Trwa konkurs na stanowisko dyrektora. Dokumenty aplikacyjne można składać w Urzędzie Miejskim w Gliwicach do 27 sierpnia.

Rada Miasta Gliwice na czerwcowej sesji powołała do życia nową samorządową instytucję kultury. Centrum Kultury Victoria otworzy nowy rozdział w gliwickiej kulturze.

Prezydent Miasta ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora nowo powstałej instytucji. Przed szefem Victorii rysują się bardzo ciekawe perspektywy zawodowe. Nowa instytucja przy al. Przyjaźni będzie między innymi zajmować się organizowaniem wydarzeń kulturalnych, edukacją artystyczną i współpracą z twórcami. Przy CK Victoria będzie działał punkt informacji turystycznej i kulturalnej, instytucja będzie także odpowiedzialna za opracowywanie analiz i raportów dotyczących kultury.

Jaki jest profil idealnego kandydata na to stanowisko? Szef Victorii powinien być menadżerem z pomysłem na nowe centrum kultury, który potrafi kierować zespołem i ma doświadczenie w zarządzaniu w sektorze kreatywnym. Do jego zadań będzie należało ustalenie organizacji pracy w nowej instytucji i opracowanie autorskiej koncepcji programowej. Dyrektor Victorii zaproponuje także swoją wizję zagospodarowania przestrzeni w otoczeniu siedziby instytucji, czyli alei Przyjaźni w Gliwicach. Poza tym osoba ta powinna umieć inspirować współpracowników do tworzenia w Gliwicach kultury przez duże „K”, aby stale proponować gliwiczanom różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu w naszym mieście.

Kandydaci mają czas na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych do 27 sierpnia. Informacje dotyczące konkursu (główne obowiązki dyrektora, niezbędne i dodatkowe wymagania, które muszą spełnić kandydaci na to stanowisko, wykaz wymaganych dokumentów i oświadczeń) można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej UM w Gliwicach.

„Przełomowy” weekend w kulturze

spektakl dla dzieci w parku Chopina

Masą atrakcji pożegnaliśmy lipiec i powitaliśmy sierpień w poprzedni kulturalny weekend w Gliwicach. Do najważniejszych atrakcji należało zakończenie 14 międzynarodowego festiwalu artystów ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach.

Spektakle odbywały się w sobotę i niedzielę w parku Chopina. Wystąpili: Pan Pedrro, Teatr KTO i Pjoter.

Przy Arenie Gliwice królowała Summer Arena. Tradycyjnie pojawiły się strefy EduZone i Funzone oraz koncerty. W Gliwicach zagrali Kortez i W Sam Raz. Z czytelnikami spotkała się także gliwicka pisarka fantasy Anna Kańtoch.

Na pl. Rzeźniczym Muzeum w Gliwicach współorganizowało grę miejską „Na szlaku Żydów w Gliwicach”.

Rynkiem niepodzielnie rządził Teatr Miejski w Gliwicach z imprezą Letni Rynek. Były występy na szczudłach i koncert Jacka Barana.

Niedziela zamknęła obfitujący we wrażenia weekend seansami Kina Plenerowego na pl. Grunwaldzkim. Do zobaczenia w następny weekend w Gliwicach!

Student Politechniki Śląskiej reprezentantem Polski w Szybowcowych Mistrzostwach Świata

Miłosz Gondek w samolocie

Miłosz Gondek, student III roku na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, w kadrze Biało-Czerwonych na 11. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w Lesznie! W podniebnej rywalizacji toczącej się do najbliższej soboty nad leszczyńskim lotniskiem startuje w klasie Advanced. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

W klasie zaawansowanych 11. MŚ w Akrobacji Szybowcowej występuje 24 zawodników, nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Rosji, Austrii, Rumuni, Czech i Francji. Przed uczestnikami nawet 6 konkurencji, jednak ich dokładna liczba jest ściśle związana z warunkami atmosferycznymi panującymi nad leszczyńskim lotniskiem. Pierwsza z konkurencji to tzw. wiązanka, którą student Politechniki Śląskiej ułożył z 5 figur obowiązkowych. W kolejnych dniach zawodnicy będą zmagać się programami: dowolnym, nieznanym i nieznanym dowolnym. Wszystkie muszą być wykonane w powietrzu, w niewidocznym sześcianie o wymiarach 1000 x 1000 x 1000 m. Sześcian znajduje się 200 metrów nad ziemią. Każde przekroczenie jego granic to punkty karne nałożone na zawodnika.

W czasie zawodów spodziewamy się wysokich temperatur, które niestety nie sprzyjają akrobacji. Człowiek wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych od razu ma gorszy performance, stajemy się mniej dokładni, a figury wykonywane są z mniejszą precyzją, co widać później w wynikach. Dodatkowym utrudnieniem może być termika, zjawisko, które dla szybowników przelotowych jest czymś porządnym, dla nas – akrobatów jest czymś, co przeszkadza, czasami bardzo. Kolejny aspekt to stres – coś czego nie można przewidzieć. Będą to moje pierwsze zawody tak wysokiej rangi jak Mistrzostwa Świata. Mam nadzieję, że stres nie pokrzyżuje moich planów zawodniczych, a sam dam z siebie wszystko i będę potrafił na czas lotu kompletnie się wyłączyć – mówi Miłosz Gondek.

Student Politechniki Śląskiej lotnictwem zaczął się interesować we wczesnym dzieciństwie. Kurs szybowcowy rozpoczął, mając lat 15, licencję SPL zrobił w wieku lat 18, natomiast rok później miał już także licencję PPL(A). W lutym tego roku dostał powołanie do Kadry Narodowej.

Wsparcie Politechniki Śląskiej oraz Aeroklubu Ziemi Lubuskiej umożliwiło mi start w najwyższej rangą imprezie, czyli Mistrzostwach Świata. Dziękuję za wiarę i pomoc – mówi Miłosz Gondek. Już niedługo rozpoczyna praktyki w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej. Dokładniej, będzie to szkolenie praktyczne do licencji liniowej ATPL (A). – Uczelnia posiada na wyposażeniu nowe samoloty AT3, nową bazę szkoleniową i doświadczonych instruktorów. Wszystko czego potrzeba, aby zostać pełno prawnym pilotem zawodowym! – zaznacza Gondek.

Niebiesko-czerwone zwycięstwo w Mielcu

Piast gliwice w akcji

Do bólu skuteczni piłkarze Piasta odnieśli w Mielcu zwycięstwo nad Stalą. Gole Kristophera Vidy i Arkadiusza Pyrki zapewniły gliwiczanom pierwsze zwycięstwo w sezonie. Ważną rolę przy obu bramkach dla Niebiesko-Czerwonych odegrał Patryk Lipski, który z Mielca wyjechał z dwoma asystami. 

Początek rywalizacji Piasta i Stali zwiastował, że gliwiczan będzie czekała trudna przeprawa. Mielczanie dobrze zorganizowani w grze stopniowo napierali na defensywę Niebiesko-Czerwonych, ale ta konsekwentnie, a co najważniejsze – skutecznie, odpierała ataki. Podopieczni Waldemara Fornalika odpowiedzieli konkretem w 19. minucie, kiedy to Patryk Lipski uruchomił Kristophera Vidę, a ten piękną podcinką pokonał Michała Gliwę. Na radość z gola trzeba było długo czekać, bowiem blisko cztery minuty trwała analiza w wozie VAR, który skrupulatnie sprawdzał, czy Węgier w momencie podania nie był na spalonym. Bramka dla Piasta nie ostudziła zapędów gospodarzy, którzy jeszcze mocniej pracowali w ofensywie. Ich starania stworzyły sytuację, po której piłka wpadła do siatki Františka Placha, jednak arbiter nie uznał bramki z powodu ofsajdu. Gliwiczanie poważnie potraktowali to ostrzeżenie i już w doliczonym czasie gry pierwszej odsłony Arkadiusz Pyrka podwyższył prowadzenie do dwóch goli.

Piłkarze Piasta, mając dwubramkową zaliczkę z pierwszej części, w drugiej połowie opanowali sytuację na boisku i z dużo większym spokojem prowadzili grę. Po godzinie rywalizacji zawodnicy Adama Majewskiego podkręcili tempo i znów pod bramką Placha pojawiało się niebezpieczeństwo. Każda z trzech sytuacji, jakie wydarzyły się w szesnastce Piasta, nie znalazła szczęśliwego finału dla gospodarzy. Gliwiczanie cierpliwie wyczekiwali końca rywalizacji. Grali odpowiedzialnie i nie popełniali błędów. Zmiennicy, którzy pojawili się w drugiej połowie, dorzucili swoje zaangażowanie i utrzymali stan posiadania z pierwszej odsłony. Piast wciąż zbiera pokaźne zdobycze punktowe na wyjazdach, bowiem w 2021 roku Niebiesko-Czerwoni przegrali tylko raz. W Mielcu zdobyli komplet punktów i pierwsza wygrana w nowym sezonie stała się faktem. 

Biuro Prasowe GKS Piast SA

Ludzie kultury – dajcie się poznać!

banner - symbol Radiostacji i napis Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury

Świat gliwickiej kultury jest bardzo zróżnicowany – tworzą go między innymi pisarze, plastycy, muzycy, animatorzy kultury. Jak co roku Prezydent Miasta Gliwice nagrodzi osoby, które w roku ubiegłym – dla kultury pełnym wyzwań – miały na koncie szczególne osiągnięcia artystyczne lub współtworzyły życie kulturalne naszego miasta. Zgłoszenia są przyjmowane do 13 sierpnia.

Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury przyznawane są w trzech kategoriach: twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. Laureatami mogą zostać osoby fizyczne zamieszkałe w Gliwicach lub osoby prawne i inne podmioty, których siedziba mieści się w naszym mieście. Nagrody są przyznawane zarówno za całokształt osiągnięć, jak i szczególne zasługi dla gliwickiej kultury w 2020 roku. Zgłaszać można zarówno uznanych artystów, jak i początkujących twórców.

Wnioski konkursowe mogą składać instytucje kultury, placówki oświatowe, szkoły wyższe, związki twórcze, stowarzyszenia kulturalne i społeczne oraz członkowie Rady Miasta Gliwice. Zgłoszenia są przyjmowane w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21). Termin zgłoszeń upływa 13 sierpnia. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Kultury i Sportu pod nr. tel. 32/239-12-84.

W ubiegłym roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał dwie nagrody za osiągnięcia twórcze w 2019 r. Otrzymali je fotograf Michał Patycki i architektka Katarzyna Rosłon. Nagroda w kategorii upowszechniania kultury powędrowała do Marka Niewiarowskiego, organizatora takich imprez jak Winter Reggae czy Punk Generation. Historyk dr Bogusław Tracz otrzymał nagrodę za ochronę kultury.

W gronie nagrodzonych przez prezydenta Gliwic ludzi kultury na przestrzeni lat było wielu artystów, których twórczość jest obecna w Polsce i na świecie. Wśród nich są między innymi kompozytorzy, muzycy, poeci, plastycy, fotograficy, etc. W gronie nagrodzonych znaleźli się także animatorzy i menażerowie kultury. Lista laureatów jest długa i chcemy ją stale poszerzać o kolejne nazwiska osób, które tworzą gliwicką kulturę. Zapraszamy do zgłaszania kandydatów w tegorocznym konkursie – mówi Stella Zaborowska-Nawrath, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu UM w Gliwicach.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie kultura.gliwice.eu w zakładce „Nagrody w dziedzinie kultury”. (mm)