Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 8 marca 2021 r.

// 08-03-2021

Obowiązujące zasady obsługi klientów Urzędu Miejskiego

rezerwacja baner

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

  1. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  2. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 142 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 142 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Zarejestruj się!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa warto zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

  • 9 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Sośnica i Ligota Zabrska - od godz. 17:00 do 19:00.
    • FORMULARZ NIEAKTYWNY – CZAS REJESTRACJI UPŁYNĄŁ
  • 12 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Szobiszowice, Zatorze i Baildona - od godz. 17:00 do 19:00.
  • 16 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Brzezinka, Stare Gliwice, Ostropa, Wilcze Gardło, Wójtowa Wieś oraz Bojków - od godz. 17:00 do 19:00
  • 18 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Trynek i Sikornik - od godz. 17:00 do 19:00
  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Autobusy z napędem hybrydowym w tym roku - elektryki w przyszłym

Podpisanie umowy na nowe autobusy

Nowość w Gliwicach – po raz pierwszy na ulice wyjadą nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym. W siedzibie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej podpisano umowę z wykonawcą – jeszcze w 2021 r. firma MAN Truck Sp. z o.o. z Nadarzyna dostarczy Gliwicom 15 nowoczesnych, ekologicznych pojazdów wyprodukowanych w fabryce w Starachowicach. Przy podpisaniu umowy obecny był prezydent Gliwic Adam Neumann. 

Gliwicki PKM od lat sukcesywnie modernizuje swój tabor i wymienia starsze autobusy na nowe, bardziej ekologiczne. Takie działania wpisują się w spójną wizję miasta nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom. Zdrowie i komfort życia gliwiczan są dla nas najważniejsze, dlatego cieszymy się, że na ulice naszego miasta wyjadą nowe, przyjazne środowisku autobusy hybrydowe, a flota gliwickiego PKM-u zostanie zasilona pojazdami nowej generacji – mówi prezydent  Adam Neumann.

Dotychczas autobusy z napędem hybrydowym były tylko testowane w Gliwicach i nie były na stanie taboru PKM. Teraz to się zmieni – za kilka miesięcy 15 nowoczesnych autobusów na stałe zagości w naszym mieście. To bardzo dobra wiadomość – autobusy będą nowoczesne, niskopodłogowe, przegubowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system oczyszczania spalin i napęd hybrydowy, który zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję szkodliwych spalin i hałasu. Będą wyjątkowo wygodne i przyjazne dla osób mających trudności z poruszaniem się i dla rodziców z małymi dziećmi. Pojazdy będą też spełniały rygorystyczne normy środowiskowe.

Pod koniec roku 2021 nastąpi dostawa piętnastu fabrycznie nowych niskopodłogowych przegubowych autobusów komunikacji miejskiej marki MAN Lion’s City 19C dla PKM Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach. Dla PKM jest to nowa jakość, gdyż autobusy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy, dodatkowe ekologiczne cechy: posiadają funkcję rekuperacji energii, czyli gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania tak zgromadzonej energii do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Zależy nam na zdrowiu mieszkańców, dlatego staramy się podejmować kroki minimalizujące emisję spalin do atmosfery. Zakup autobusów jest właśnie jednym z tego typu kroków w drodze do czystego środowiska mówi prezes PKM Gliwice Henryk Szary.

Nowe autobusy będą kosztować 23 mln zł i zostaną sfinansowane z środków własnych PKM. Każdy pomieści 147 pasażerów. Według planów mają wyjechać na gliwickie ulice jeszcze w grudniu 2021 r.

Należący do miasta PKM cyklicznie odświeża tabor. W trosce środowisko całkowicie wycofano z użytku wysokopodłogowe pojazdy starej generacji (m.in. ikarusy). Obecnie w zasobach PKM jest 185 autobusów.

Elektryki w przyszłym roku

To nie koniec inwestycji – w 2022 r. na ulice miasta wyjedzie 10 elektrycznych autobusów marki Volvo, które będą kursować na linii A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Dla ich obsługi zostaną wybudowane stacje ładowania. Pierwsza na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej, kolejne przy ul. Nowy Świat oraz Czapli. Dostawa pojazdów wraz z niezbędną infrastrukturą to koszt ponad 36 mln zł. PKM Gliwice udało się zdobyć unijne dofinansowanie tego projektu w kwocie 27 mln zł. (mf)

 

 

Będzie więcej zieleni na Rynku

Widok na Rynek

Szykuje się estetyczna metamorfoza na gliwickim Rynku. W zabytkowej przestrzeni pojawią się nowe rośliny i więcej ławek dla mieszkańców.

Do realizacji przedsięwzięcia przygotowuje się Zarząd Dróg Miejskich. Chce wymienić stare, podniszczone już ławki i donice na nowe, bardziej wytrzymałe i estetyczne elementy małej architektury. Specjalnie wykonane na potrzeby zagospodarowania zabytkowej przestrzeni gliwickiego Rynku powtarzalne moduły mogą pojawić się przy każdej pierzei.

Ławek i roślin ma być więcej niż obecnie, pojawi się wysoka, ale także niska zieleń, której dotąd nie było.  Nowe drzewa o wzniesionych koronach mają rosnąć w dużych donicach i w momencie sadzenia mogą mieć taką wysokość, aby od razu widoczny był ozdobny efekt. Mniejsze donice przewidziano na krzewy i byliny.

Wybrane gatunki roślin mają zachowywać atrakcyjność przez większą część roku.  Przykładowo drzewa mogą wiosną kwitnąć, w lecie prezentować ładne zielone ulistnienie, a w jesienią wybarwione liście. Krzewy powinny być zimozielone. Szczegóły znane będą po zakończeniu projektowania, które obecnie jest w toku.  

Zgodnie z założeniami, nowe elementy małej architektury mają być dobrze wpisane w charakter Rynku, a kolorystyka dopasowana do istniejących nawierzchni. Zaplanowano, że moduły będą ustawione tylko w pasie, gdzie obecnie na płycie Rynku znajdują się granitowe płyty w kolorze grafitowym, co pozwoli na swobodne poruszanie się pieszych i wjazd służb ratunkowych.  Zachowana zostanie również możliwość dojazdu do ratusza, miejsce na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i gastronomiczne ogródki. Pojawi się więcej stojaków rowerowych.

Projektowaniem zajmuje się gliwicka pracownia 44STO. Trwa też pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń i opinii, m.in. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zakończeniu tego etapu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na kompleksowe wykonanie inwestycji. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane przeszkody, efekt zmian będziemy mogli zobaczyć jesienią.

 

Wielki sukces gliwickich chirurgów

chirurdzy

Dzięki specjalistom z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach traumatyczny wypadek  39-letniej mieszkanki województwa łódzkiego ma swój happy end. Zespół chirurgów pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził u kobiety bardzo rozległy zabieg replantacji skalpu głowy i karku. To już trzeci taki wyczyn gliwickich fachowców od mikrochirurgii.

Nieszczęśliwy wypadek, do którego doszło w zakładzie produkcji kartonów, powinien być przestrogą dla każdej osoby obsługującej tego typu urządzenia. Składarko-sklejarka wciągnęła włosy pracownicy, zdzierając skórę głowy i karku. Kobieta trafiła najpierw do Szpitala Powiatowego w Radomsku, gdzie ja opatrzono i zabezpieczono jej skalp. Stamtąd przetransportowano ją karetką do Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Trafiła wprost na salę operacyjną, pod opiekę lekarzy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej kierowanej przez prof. Adama Maciejewskiego.

Przed podaniem narkozy była przytomna i świadoma, gdzie się znajduje. Nie pytaliśmy ją, co się stało, zdając sobie sprawę, jak bardzo traumatyczne było to dla niej przeżycie. Cały czas była z nami w kontakcie – mówi prof. Łukasz Krakowczyk, który operował pacjentkę wraz z prof. Adamem Maciejewskim.

Poszukiwanie naczyń pod mikroskopem

Zabieg, który przeprowadzono 24 lutego, był bardzo rozległy i trwał 6 godzin. Zerwany skalp obejmował bowiem całą owłosioną skórę głowy oraz skórę czoła, włącznie z brwiami, powiekami górnymi, częścią skóry nosa aż do linii uszu, a z tyłu głowy aż po linię karku. Profesorowie Maciejewski i Krakowczyk musieli najpierw znaleźć w skalpie naczynia tętnicze i żylne, żeby zespolić je potem z naczyniami głowy, natomiast drugi zespół lekarzy pobierał w tym czasie fragment żyły z przedramienia pacjentki, niezbędny do wykonania tzw. wstawki żylnej, umożliwiającej połączenie naczyń głowy i skalpu.

Na szczęście profesorom Maciejewskiemu i Krakowczykowi udało się znaleźć dwie tętnice i dwie żyły, co – jak zgodnie podkreślają – było ogromną zasługą Szpitala Powiatowego w Radomsku, w którym wykonano u pacjentki podstawowe badania wykluczające m.in. uraz kręgosłupa i mózgu, jednocześnie błyskawicznie kontaktując się z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach. Na pochwałę zasługuje ich zdaniem również zespół pogotowia, który odpowiednio zabezpieczył zerwany skalp (umieścił go w lodzie) oraz sprawnie i bezpiecznie przetransportował go wraz z pacjentką do Gliwic. – W przypadku zabiegów replantacji skalpu kluczowy jest czas od momentu urazu do przywrócenia ukrwienia – tłumaczy prof. Adam Maciejewski.

Pacjentka czuje się dobrze, za kilka dni wróci do domu

Pacjentka została wybudzona dopiero po dwóch dniach, a w tym czasie była utrzymywana w tzw. sedacji, która pomogła jej przetrwać największy kryzys. Jest cały czas pod opieką psychologa. – Pacjentka czuje się już dobrze i w najbliższych dniach wróci do domu. Skalp jest „żywy” i ładnie się goi. Nie ma na nim żadnych miejsc, które byłyby wątpliwe – ocenia kierujący oboma zespołami lekarzy prof. Adam Maciejewski.

W opinii lekarzy blizny pooperacyjne u tej pacjentki nie będą w przyszłości bardzo widoczne.

Zwycięstwo z ławki rezerwowych

Piast gliwice w akcji

W pierwszym niedzielnym spotkaniu 20. kolejki PKO Ekstraklasy Piast pokonał na własnym stadionie Stal Mielec (2:1). Niebiesko-Czerwoni zdołali odwrócić losy spotkania, przegrywali bowiem po bramce Aleksandara Koleva. Jednak znakomita druga połowa i trafienia dwóch rezerwowych, Patryka Lipskiego i Tiago Alvesa, pozwoliły gliwiczanom na zgarnięcie kompletu punktów. Nie byłoby to też możliwe, gdyby nie znakomita postawa w bramce Františka Placha.

Nie najlepiej rozpoczęła się rywalizacja Piasta Gliwice z beniaminkiem Ekstraklasy. Piast stracił bramkę przez błąd obrońcy. Piotr Malarczyk źle trafił w piłkę przy próbie podania do bramkarza, co otworzyło drogę do strzelenia gola Aleksandarowi Kolevowi. Podopieczni Waldemara Fornalika musieli szybko się pozbierać i spróbować znaleźć sposób na odrobienie strat. Zadanie nie było jednak proste. Zespół Stali, mając korzystny wynik po swojej stronie, cofnął się i czekał na ewentualny błąd Niebiesko-Czerwonych, licząc na szybkie kontry. Strategia mogła okazać się słuszna i przynieść gościom określone korzyści, bowiem w pierwszej części rywalizacji podopieczni Leszka Ojrzyńskiego mieli jeszcze dwie okazje, by przy Okrzei prowadzić wyżej. Rywalom gliwickiej drużyny zabrakło jednak skuteczności lub precyzji. Gliwiczanie do przerwy pozostali niestety bez sytuacji stuprocentowej, ale sympatykom pozostawało wierzyć, że obraz gry ulegnie zmianie w drugich czterdziestu pięciu minutach.

Drugą część spotkania Niebiesko-Czerwoni rozpoczęli dużo pewniej, stwarzając kilka groźnych sytuacji. Energii, której brakowało w pierwszej odsłonie, w drugiej było już dostatecznie dużo. Trzeba było jednak zachować czujność z tyłu, ponieważ podopieczni Leszka Ojrzyńskiego nie próżnowali i również próbowali zrewanżować się równie groźnymi sytuacjami. Przełomowym momentem był rzut wolny podyktowany dla Piasta Gliwice, który w stu procentach wykorzystał Patryk Lipski. Pomocnik precyzyjnie posłał piłkę pod poprzeczkę, a Rafał Strączek nie zdążył z interwencją. Gliwiczanie niewątpliwie nabrali wiatru w żagle. Niespełna dziesięć minut później podopieczni Waldemara Fornalika wyszli na prowadzenie po strzale Tiago Alvesa. Goście mieli jeszcze kilka okazji, by zdobyć w niedzielę chociaż punkt, ale w wybornej formie był Fero Plach. Słowacki bramkarz wybronił akcje, w których pozornie był bez szans. Dzięki niemu Piast cieszył się ze zdobycia pełnej puli.

Biuro Prasowe GKS Piast S.A.

Koniec marzeń o play off

GTK w  akcji

GTK Gliwice przegrywa na własnym parkiecie z HydroTruckiem Radom 75:83 i jednoznacznie przekreśla swoje szanse na wywalczenie miejsca w dalszej części sezonu. Zespół Matthiasa Zollnera fatalnie zaprezentował się w pierwszej połowie meczu i po przerwie nie potrafił już odrobić strat.

Goście od pierwszych minut pokazywali na parkiecie, że są bardziej zdeterminowani, by osiągnąć korzystny rezultat. Solidna gra w ataku oraz skuteczna defensywa spowodowały, że radomianie szybko uzyskali solidną zaliczkę. Trener Matthias Zollner zdecydował się przerwać tą hegemonię rywala i poprosił o przerwę na żądanie. Po niej gliwiczanie zaczęli się prezentować zdecydowanie lepiej i zredukowali straty. Niestety, po wznowieniu gry koszykarze HydroTrucka znów przeszli do ofensywy.

W drugą połowę lepiej weszli miejscowi. Odpowiednie wykorzystanie Delasa i Jordona Varnado w strefie podkoszowej pozwoliło znacząco zredukować przewagę przeciwnika. Z czasem stopniała ona do trzech „oczek”! Pogoń gliwiczan przerwał dopiero Hinds, na którego gospodarze nie mieli już, niestety, metody. Kiedy ten zakończył akcję wsadem po minięciu rywala, trener GTK raz jeszcze wykorzystał przysługującą mu przerwę na żądanie. Po niej akcją 2+1 popisał się Gołębiowski, ale na więcej miejscowych już nie było stać i po raz drugi w sezonie przegrali z zespołem z Radomia.

W kolejnym meczu GTK zagra na wyjeździe z Kingiem Szczecin.

Aktywny Samorząd

baner

Ruszyła kolejna edycja pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” wspomagającego osoby niepełnosprawne w uzyskaniu wykształcenia wyższego i eliminującego bariery utrudniające aktywizację społeczną i zawodową. Nabór wniosków już się rozpoczął.

Program „Aktywny samorząd” jest realizowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nabór wniosków odbywa się drogą elektroniczną, za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia.

Nowoczesna platforma dostarcza informacji na temat wsparcia dostępnego z PFRON, można też za jej pomocą wypełnić, podpisać i złożyć wniosek, a także dokonać ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień oraz podpisać umowę i rozliczyć dofinansowanie. Wystarczy dostęp do Internetu, bezpłatne konto w SOW i darmowy Profil Zaufany lub podpis elektroniczny. Program składa się z dwóch modułów. Wnioski do udziału w module I można składać do 31 sierpnia, a do udziału w II module do 31 marca w zakresie roku akademickiego/szkolnego 2020/2021 oraz od 1 września do 10 października – w zakresie roku akademickiego/szkolnego 2021/2022.

Moduł I dotyczy likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym:

  • likwidacji bariery transportowej (pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu oraz wsparcie w uzyskaniu prawa jazdy),
  • likwidacji barier w dostępie do społeczeństwa informacyjnego (pomoc w zakupie oprogramowania i sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz w utrzymaniu jego sprawności technicznej, a także  dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi tego sprzętu).
  • likwidacji barier w poruszaniu się (pomoc zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym oraz w utrzymaniu jego sprawności technicznej, wsparcie w zakupie nowoczesnej protezy kończyny oraz jej utrzymaniu, pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego) oraz
  • pomocy w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.

Moduł II dotyczy pomocy w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Adresowany jest do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, uczących się w szkole wyższej, policealnej lub kolegium, a także do osób mających przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2021 roku, dostępnym na www.pfron.org.pl, który określa warunki ubiegania się o pomoc.

Więcej informacji na temat programu można uzyskać na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach www.opsgliwice.pl oraz dzwoniąc na bezpłatną infolinię SOW: 800-889-777 (czynna w dni robocze, w godz. od 9.00 do 17.00). Informacje dostępne są również na stronie internetowej https://sow.pfron.org.pl/ (mf)