Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 4 marca 2021 r.

// 04-03-2021

Gliwicki Budżet Obywatelski 2022. Zgłoś swój pomysł!

baner

Masz pomysł? Zgłoś go w Gliwickim Budżecie Obywatelskim. Teraz jest na to czas. 1 marca ruszył nabór wniosków do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają czas na składanie dokumentu do 19 marca.

Gliwicki Budżet Obywatelski to procedura, która pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w kształtowanie miasta, w rozwój dzielnic. To najbardziej bezpośredni sposób decydowania gliwiczan o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Pomysły mogą dotyczyć inwestycji i remontów, ale także miejskiej oferty kulturalnej, sportowej czy rekreacyjnej.

Milionowy budżet

Tegoroczna pula środków przeznaczonych na rzecz Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi  7 874 000 zł. W tym aż 6 974 000 zł przeznaczonych jest na projekty realizowane w dzielnicach miasta, najbliżej mieszkańców.

Łatwiej złożysz wniosek

Dla ułatwienia procesu składania wniosków w tegorocznej edycji wprowadzono elektroniczny, interaktywny formularz. Jest on dostępny pod adresem: gboprojekty.gcop.gliwice.pl. Jego integracja z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej umożliwia wnioskodawcy precyzyjne określenie lokalizacji projektu oraz pozwala na uniknięcie wielu błędów formalnych. Każdy mieszkaniec Gliwic może zgłosić jeden wniosek  dzielnicowy i jeden ogólnomiejski. Wnioski dzielnicowe może składać wyłącznie mieszkaniec danej dzielnicy. Natomiast do wniosków ogólnomiejskich wymagana jest lista 150 podpisów poparcia. Elektroniczny formularz, szczegółowe zasady i instrukcje dotyczące procedur Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: gliwice.eu/samorzad/gliwicki-budzet-obywatelski.

Istnieje także możliwość złożenia wniosku tradycyjnie, w wersji papierowej. Pobrany i wypełniony formularz należy złożyć w siedzibach Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Zwycięstwa 1, ul. Jagiellońska 21, ul. Studzienna 6) oraz w Urzędzie Miejskim w Gliwice (zarówno przy ul. Zwycięstwa 21, jak również przy ul. Jasnej 31A).

Pracownicy GCOP służą pomocą i wsparciem na każdym etapie procesu GBO 2022. Kontakt telefonicznie 32 238 24 55 lub 32 775 20 53 , e-mail: gbo@gcop.gliwice.eu.

HARMONOGRAM GLIWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2022

  • 1-19 marca // Nabór wniosków
  • 14 czerwca//  Publikacja wyników oceny wniosków
  • do 30 lipca // Publikacja wykazu projektów poddawanych pod głosowanie
  • 25 sierpnia – 15 września // Głosowanie
  • do 15 października // Ogłoszenie wyników głosowania

Nie przegap Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj o swoim otoczeniu. (GCOP)

 

Na rubieżach dawnej Polski

widok z wiezy lwowskiego ratusza na miasto

Kresy, dawne wschodnie pogranicze Rzeczypospolitej, źródło historycznej pamięci, a czasem – mitologii. Przeszło sto lat po odznaczeniu Lwowa Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami laureatów XI Przeglądu Twórczości Kresowej.

22 listopada 1920 roku Lwów był pierwszym (i jedynym!) polskim miastem, odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Na rynku stolicy Galicji dekoracji dokonał naczelnik państwa – marszałek Józef Piłsudski. Dlaczego najwyższe polskie odznaczenie wojskowe przypadło właśnie temu miastu? Historycy wskazują na wyjątkową odwagę mieszkańców, którzy w listopadzie 1918 roku włączyli się w walki o zachowanie polskości Lwowa oraz stanowczy opór wobec natarcia Armii Czerwonej w 1920 roku. Bohaterskie miasto do dziś nosi łacińską dewizę „Semper fidelis” (czyli „Zawsze wierny”).

Wydarzenia z 1920 roku były inspiracją dla uczestników tegorocznego Przeglądu Twórczości Kresowej. Wzięli w nim udział uczniowie klas I–III i IV–VI szkół podstawowych oraz grupy dziecięco-młodzieżowe instytucji edukacyjno-wychowawczych. Uczniowie przygotowali utwory muzyczne (piosenki), wiersze, skecze, scenki rodzajowe. Nagrane prezentacje oceniają organizatorzy konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach. Rozstrzygnięcie XI Przeglądu Twórczości Kresowej zaplanowano na czwartek 18 marca w aplikacji Google Classroom. Najciekawsze występy zostaną opublikowane na stronie internetowej SP nr 8: sp8gliwice.pl.

Przegląd jest objęty patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Mali pacjenci szybciej wrócą do pełnej sprawności

chirurdzy

14-letni Adam z Gliwic jest pierwszym pacjentem, u którego specjaliści z zakresu chirurgii dziecięcej oraz ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach zastosowali nową metodę stabilizacji złamania prętami śródszpikowymi elastycznymi, pozwalającymi na ominięcie ważnych stref wzrostowych kości, a także na ograniczenie do minimum czasu unieruchomienia złamanej kończyny.

- Dotychczas takich pacjentów jak Adam odsyłaliśmy do innych specjalistycznych placówek na terenie województwa śląskiego. Teraz takie zabiegi będzie można z powodzeniem przeprowadzać  w Gliwicach. Chłopiec jest wypisywany ze szpitala nie z ręką w gipsie, ale w znacznie bardziej komfortowej ortezie. Nie będzie unieruchomienia stawu łokciowego przez długi czas – wyjaśnia dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Czternastolatek marzy już o powrocie do pełnej aktywności po fatalnym upadku, którego skutkiem było złamanie ręki. Teraz przed nim egzaminy ósmoklasisty. W przyszłości chciałby zostać weterynarzem.

- Dla dziecka ma być łatwiej, a przede wszystkim bezpieczniej. Sama kwestia higieny oraz pielęgnacji w związku z brakiem takiego standardowego opatrunku gipsowego jest na pewno dużym krokiem do przodu, który właśnie wykonujemy z myślą o najmłodszych pacjentach po różnych wypadkach, których następstwem jest złamanie kończyny górnej – podsumowuje dr Krzysztof Solecki.

(materiały Szpitala Miejskiego nr 4)

 

Piast w półfinale Fortuna Pucharu Polski

Piast gliwice w akcji

Piast Gliwice w starciu z Legią Warszawa był ponownie do bólu skuteczny. Niebiesko-Czerwoni dwukrotnie wychodzili na prowadzenie i ostatecznie zwyciężyli Wojskowych na ich stadionie 2:1. Bramki dla gliwickiej drużyny zdobyli Jakub Świerczok oraz wprowadzony w drugiej połowie Tiago Alves.

Mocny początek w wykonaniu Legii, która wysoko zaatakowała Niebiesko-Czerwonych. Już w pierwszej minucie szansę dla kolegów wypracował Paweł Wszołek. Piast przetrzymał pierwszy ofensywny napór i sam wyprowadził skuteczny cios. Doskonałe wybory Jakuba Świerczoka pozwoliły napastnikowi Niebiesko-Czerwonych otworzyć wynik tego spotkania. Bramka najskuteczniejszego strzelca gliwiczan zaburzyła nieco pewność siebie podopiecznych Czesława Michniewicza, ale ci po chwili z powrotem przeszli do działań w ofensywie. Po warszawskiej stronie akcje były grane głównie przez aktywnych wahadłowych – Pawła Wszołka i Filipa Mladenovicia. Po stronie Piasta na słowa uznania poza strzelcem gola z pewnością zasłużyła defensywa gliwickiego zespołu. Na wiele prób wystawiana była dyspozycja bocznych obrońców. Ci w pierwszej połowie zagrali bezbłędnie, kilkukrotnie uniemożliwili rozwinięcie skrzydeł aktualnemu liderowi Ekstraklasy.

W grze Niebiesko-Czerwonych panował spokój, opanowanie i pomysł na neutralizowanie atutów Legionistów. Często podwajani piłkarze z Łazienkowskiej nie potrafili przebić się pod pole karne Frantiska Placha. Gliwiczanie w dużej części skoncentrowani byli na tytanicznej pracy w destrukcji. Ostatecznie Legioniści w 66. minucie znaleźli sposób na strzelenie gola. Na listę strzelców wpisał się rezerwowy Legii Rafael Lopez. Portugalczycy okazali się znakomitym wyborem, ponieważ na podobny manewr zdecydował się trener Waldemar Fornalik, który na plac gry wpuścił Tiago Alvesa. Ofensywny piłkarz, który zdobył zwycięskiego gola w lidze z Jagiellonią, powtórzył ten wyczyn także w pucharowym starciu z Legią. Zmiennik wykorzystał swoją szybkość i umiejętności techniczne podczas kontrataku i ponownie dał prowadzenie gliwiczanom. Gospodarze starali się odrobić straty, jednak dobrze dysponowany Frantisek Plach tego wieczora nie dał się już pokonać. Piast Gliwice dowiózł korzystny wynik do końca i zameldował się w półfinale Fortuna Pucharu Polski, w którym zmierzy się z Arką Gdynia.

Biuro Prasowe Piast Gliwice SA

Punkt zwrotny

baner

„Punkt zwrotny” to projekt unijny, który pomoże osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym  i nieaktywnym zawodowo w odnalezieniu się na rynku pracy. Kto może być beneficjentem projektu i na co może liczyć?

Projekt „Punkt zwrotny” przeznaczony jest dla osób nieaktywnych zawodowo, bezrobotnych i osób niepełnosprawnych. Mogą wziąć w nim udział osoby zamieszkałe na terenie Gliwic lub w Gminie Toszek.

Osoby, które wezmą udział w projekcie będą mogły skorzystać bezpłatnej pomocy, m.in. szkoleń zawodowych, staży u pracodawców, doradztwa zawodowego, wsparcia pośrednika i trenera pracy oraz pomocy doradców prawnych i psychoterapeuty. Dla uczestników przewidziano też treningi rozwijające zainteresowania zawodowe i kompetencje społeczne, kurs języka angielskiego, szkolenie komputerowe oraz warsztaty przedsiębiorczość i poruszania się po rynku pracy. Uczestnicy projektu otrzymają też stypendia szkoleniowe i stażowe oraz zwrot kosztów dojazdu. By móc uczestniczyć w projekcie osoby które mają pod opieką dzieci do 7 roku życia oraz mamy opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi na czas zajęć otrzymają wsparcie opiekunek.

Do udziału w projekcie zaprasza MDS Centrum Wsparcia Biznesowego Mirella Doluk-Świerczek z Gliwic. Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie internetowej https://www.mdscentrum.pl, pod numerem telefonu: 501-944-977 lub pisząc na adres e-mail: punktzwrotny@mdscentrum.pl. (mf)

 

Sztuka ze smakiem

obrazy na sztalugach

Na kulturalnej mapie miasta pojawiła się nowa minigaleria sztuki. W Loopie można obejrzeć prace gliwickich artystów.

Od soboty 6 marca przy ul. Dworcowej 25 prezentowane  będą prace Haliny Matłosz, powiązane tematycznie z Dniem Kobiet. Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Prowadzi także zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W Loopie przez kilka tygodni będzie można oglądać jej obrazy.

Poza sztuką lokal oferuje także restauracyjne dania na wynos. To pomysł właścicieli na mierzenie się z pandemicznymi obostrzeniami dla lokali gastronomicznych: prezentacja dzieł gliwickich artystów. Warto wziąć Loopę pod kulturalną lupę!

W Muzeum w Gliwicach zdobimy jajka z Opolskimi Dziouchami

duża ilość jajek
Pierwsze z cyklu świątecznych w Muzeum w Gliwicach warsztatów, na które zaprosimy już w sobotę, 6 marca, będzie spotkaniem z Opolskimi Dziouchami. Fundacja Opolskie Dziouchy zajmuje się opolskim wzornictwem i wzorami ludowymi. W 2019 r. dzięki jej działaniom udało się wpisać kroszonkarstwo oraz umiejętność ręcznego malowania wzoru opolskiego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podczas zajęć, które odbywać się będą na platformie ZOOM, spotkamy się z twórczyniami ludowymi - Ewą Kropką i Magdaleną Poprawką. Opowiedzą one o historii oraz zasadach tworzenia opolskich wzorów ludowych, a także o zdobieniu nimi kroszonek. A potem... wzór opolski będziemy malować na drewnianych jajkach, które otrzyma (po jednym) każdy z uczestników warsztatów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by oprócz drewnianych ozdabiać także wydmuszki czy ugotowane na twardo jaja.
 
Zapisy telefoniczne: 783 560 006
 
Uwaga! Zapisani uczestnicy drewniane jajka mogą odbierać w Willi Caro od wtorku, 2 marca br.
 
Uczestników prosimy o przygotowanie materiałów do malowania:  farby akrylowe + pędzelek bądź pisaki akrylowe lub zwykłe (o kolorach: czarny, czerwony, zielony, żółty, niebieski, fioletowy, pomarańczowy, biały). Można też przygotować ugotowane jajka bądź wydmuszki jaj.
 
Uwaga! Potrzebne będą również papier i ołówek, do próbnych rysunków wzoru:) (MwG)