Aktualności | Szepty kamienic

Szepty kamienic

Szepty kamienic

Publié: 09.06.2011 / Section: Miasto  Nauka 

Architecture parlante (z franc. architektura mówiąca) to XIX-wieczna idea, której propagatorzy chcieli, by styl projektowanego budynku dopasowywać do jego funkcji i charakteru.

Dzięki temu, spoglądając na dany obiekt i jego charakterystyczne elementy, można było odgadnąć, z jakim miejscem mamy do czynienia. Z pozoru martwe budowle zdawały się przemawiać do przechodniów poprzez swoją formę.
Jakie przekazy zawarte są w gliwickich budynkach z przełomu XIX i XX wieku? Tego dowie się 60 gimnazjalistów biorących udział w projekcie „Szepty gliwickich kamienic”. Przygotowało go Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. Jego realizacja ruszyła w maju i potrwa do grudnia (z wyłączeniem wakacji). We współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej przeprowadzone zostaną m.in. wykłady z historii architektury oraz filozofii XIX i XX wieku − Naszym celem jest umożliwienie młodym ludziom bardziej świadomego obcowania z architekturą przełomu wieków, pogłębienie ich wrażliwości estetycznej i pokazanie im, że architektura nie służy tylko do podziwiania – oczywiście oprócz pełnienia funkcji użytkowej – ale także do rozumienia, że zawiera w sobie zespół znaczeń, które można odczytać. Proponowane zajęcia mają służyć nawiązaniu swoistego dialogu z kamienicami i odczytaniu ukrytych w budowlach kodów – informuje Ewa Chudyba, koordynator projektu i nauczyciel SAWRM.
Gimnazjaliści wezmą również udział w bezpłatnych warsztatach fotograficznych. Nauczą się robić dobre zdjęcia i dostrzegać architektoniczne walory miasta. Dopełnieniem całości będą zajęcia dziennikarskie, na których poznają zasady efektywnej komunikacji i podstawy warsztatu redaktorskiego. Kilkumiesięczna praca uczniów zostanie udokumentowana w specjalnym katalogu zawierającym fotografie najcenniejszych zabytków Gliwic. Efekty ich działań będzie można śledzić na specjalnie tworzonej stronie internetowej, a także oglądać na wystawie kończącej projekt. (sza)
Informacje: Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, tel. 32/775-18-37