Aktualności | Zbiornik na Wilczych Dołach. Zobacz relację ze spotkania

Zbiornik na Wilczych Dołach. Zobacz relację ze spotkania

Zbiornik na Wilczych Dołach. Zobacz relację ze spotkania

Publié: 02.10.2020 / Section: Miasto 

1 października w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego odbyło się spotkanie dotyczące projektu zbiornika retencyjnego na Wójtowiance.  Wzięli w nim udział prezydent Gliwic Adam Neumann, wiceprezydent Mariusz Śpiewok, pracownicy Wydziału Gospodarowania Wodami UM Gliwice, przedstawiciele projektanta zbiornika: Karol Ślisiński i Adam Nahalewicz, przedstawiciele osób protestujących przeciwko inwestycji: Dawid Pasieka, Adam Śmietański,Jolanta Zygmunt-Więzik, prof. Benjamin Więzik oraz radni Rady Miasta Gliwice: Leszek Curyło, Michał Jaśniok, Stanisław Kubit, Katarzyna Kuczyńska-Budka, Adam Michczyński, Janusz Szymanowski. Spotkanie prowadziła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krystyna Sowa.

Spotkanie było poświęcone omówieniu zarzutów prof. Więzika ze Stowarzyszenia Hydrologów Polskich pod adresem projektu zbiornika sformułowanych w kilkustronicowej opinii niezawierającej rozstrzygających dowodów i obliczeń. Mimo próśb przedstawicieli miasta stosowne wyliczenia nie zostały dostarczone ani przed, ani w trakcie spotkania. 

Podczas blisko 2,5 godzinnej dyskusji projektanci zbiornika wykazali, że projekt jest odpowiedzią na realne potrzeby zabezpieczenia powodziowego miasta. Parametry zbiornika uwzględniają docelowe zagospodarowanie wielohektarowego obszaru, z którego wody opadowe są i będą kierowane do potoku Wójtowianka. Odpowiednie współczynniki - założenia do projektowania - zostały dobrane zgodnie z rodzajem przepustowości gleb występujących w zlewni, przewidywanym spływem wód opadowych z terenów zurbanizowanych dziś istniejących i powstających zgodnie z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego miasta oraz przewidywaną intensywnością opadów, w szczególności deszczy nawalnych. Projekt bierze również pod uwagę ograniczone możliwości przepustowe znajdującego się pod śródmieściem Gliwic kanału Ostropki.

Prezydent Adam Neumann i bezpośrednio nadzorujący inwestycję wiceprezydent Mariusz Śpiewok w podsumowaniu podkreślili, że zabezpieczenia przeciwpowodziowe miasta muszą być przygotowywane perspektywicznie, z uwzględnieniem tego jak miasto będzie rozwijać się w przyszłości, biorąc pod uwagę powstającą i planowaną zabudowę zlewni. Konieczne jest również jak najlepsze zabezpieczenie miasta przed wzrastającym zagrożeniem powodowanym przez ekstremalne zjawiska pogodowe. W tym kontekście zarzut dotyczący przewymiarowania zbiornika nie dość, że obalony przez projektantów, jest całkowicie chybiony z uwagi na rolę, jaką ma pełnić ta konstrukcja na przestrzeni co najmniej kilkudziesięciu lat.

Poniżej odnośnik do zapisu spotkania. Przepraszamy za słabą jakość dźwięku.