Aktualności | Młodzi z GTK wicemistrzami Polski!

Młodzi z GTK wicemistrzami Polski!

Publié: 15.09.2020 / Section: Miasto

Zespół U-18 GTK Gliwice w finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski został wicemistrzem kraju, oddając pola jedynie Nawrotowi Śląsk Wrocław. W najlepszej piątce turnieju znalazło się dwóch zawodników drużyny Andrzeja Bartosza: Norbert Maciejak i Mikołaj Adamczak.

Oba zespoły, docierając do finału, praktycznie nie miały problemów w żadnym ze wcześniejszych spotkań. Ze swoimi rywalami zazwyczaj wygrywały pewnie i wysoko. Niemniej duża intensywność całych finałów spowodowała, że w decydującym starciu więcej było błędów i twardej defensywy niż polotu i dynamiki w ofensywie. Dla gliwiczan był to piąty kolejny mecz z rzędu, a w nieco lepszej sytuacji byli wrocławianie, którzy po pierwszym spotkaniu mieli jeden dzień przerwy. Finał lepiej rozpoczął się dla GTK, a pierwsze punkty – jak się później okazało ostatnie – zdobył lider naszego zespołu, Norbert Maciejak. Na kolejną skuteczną akcję licznie zgromadzeni kibice musieli długo czekać, ale wynagrodził im ten czas Kacper Marchewka, który po przechwycie popisał się wsadem. W połowie tej kwarty na tablicy wyników widniał rezultat zaledwie 5:6, po tym jak akcją 2+1 popisał się Bartosz Chodukiewicz. Rezerwowy środkowy GTK okazał się skuteczny także w kolejnej akcji, a dobitka Dawida Pachowicza po zbiórce na atakowanej „desce” pozwoliła odskoczyć na cztery punkty przewagi (11:7). Jeszcze przed końcem tej części gry zawodnicy Nawrotu Śląsk zdołali doprowadzić do wyrównania, po skutecznych akcjach Kacpra Gordona i Jakuba Bereszyńskiego.

Po wznowieniu gry oba zespoły nadal szły łeb w łeb. W zespole Jacka Krzykały dominował Marchewka, ale „trójka” Chodukiewicza oraz skuteczne zagranie pod koszem po drugiej stronie parkietu spowodowały, że to GTK minimalnie prowadziło (17:16). Po kolejnej ofensywnej zbiórce prowadzenie podwyższył Pachowicz, ale Nawrot Śląsk miał szybką ripostę. Bohaterem ostatnich trzech minut był Mikołaj Styczeń, który najpierw obsłużył Wojciecha Siembigę, a następnie sam dwukrotnie wystąpił w roli egzekutora. Gliwiczanie? W ciągu ostatnich trzech minut tej połowy nie zdołali powiększyć swojego dorobku, a to oznaczało, że do szatni udali się ze stratą czterech „oczek” (19:23).

Nieudany był też początek drugiej połowy w wykonaniu GTK. Skuteczny na linii rzutów wolnych okazał się Gordon, a kolejne cztery punkty dołożył Wiktor Kania. Efekt? Trener Andrzej Bartosz po zaledwie dwóch minutach gry (19:29) już musiał poprosić o przerwę na żądanie. Efekt był zadowalający, bo najpierw skuteczną akcję zaprezentował Pachowicz, a potem raz jeszcze zza łuku trafił Chodukiewicz i gliwiczanie wrócili do gry (24:29). Bliżej jednak nie potrafili się już zbliżyć, bo wrocławianie grali długo i konsekwentnie. Kolejne akcje wykańczali: Gordon, Kania i Anton Azimka. Kiedy dodatkowo na koniec tej kwarty przechwyt zaliczył Siembiga, a akcję wykończył Marchewka było już 30:42 i trudno było liczyć, że w tym mocno defensywnym meczu GTK będzie jeszcze w stanie odrobić straty.

Każda skuteczna akcja gliwiczan w praktyce oznaczała także taką samą skuteczność po drugiej stronie parkietu. Po celnej dobitce Marchewki było już 34:50 i zaledwie siedem minut do końca meczu. Dobrym prognostykiem mogła być jeszcze „trójka” Dawida Treli, ale potem przez trzy kolejne minuty meczu żadna ze stron nie potrafiła trafić z gry. Po przechwycie Marchewki kontrę wykończył Gordon i na tablicy wyników pojawił się rezultat 38:54 na 180 sekund przed końcem czasu gry. Emocje się jednak nie skończyły, bo trener Bartosz dokonał trzech zmian, a GTK ruszyło ze skomasowanym atakiem. Pięć kolejnych punktów Treli, blok Chodukiewicza i akcja 2+1 Karola Korczyka pozwoliła zredukować straty do rezultatu 48:54 na 30 sekund przed końcem czasu gry. Końcowy rezultat przypieczętował Michał Mindowicz, a gliwiczanom zabrakło już czasu, by doprowadzić do szczęśliwego finału. Stanęło na 48:56.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Kacper Marchewka, a w pierwszej piątce turnieju znaleźli się dwaj koszykarze GTK: Norbert Maciejak i Mikołaj Adamczyk. Dla gliwiczan to drugie srebro w historii występów w rozgrywkach młodzieżowych. Poprzedni tytuł wicemistrza GTK wywalczyło w 2006 roku w kategorii młodzików.