Aktualności | Gliwice wiceliderem samorządowych inwestycji

Gliwice wiceliderem samorządowych inwestycji

Gliwice wiceliderem samorządowych inwestycji

Publié: 23.09.2019 / Section: Miasto 

Gliwice w czołówce najnowszego rankingu Pisma Samorządowego „Wspólnota” w kategorii miast na prawach powiatu, ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita. Świetnie skomunikowane, nowoczesne i dynamiczne, z prężną gospodarką, przyjazną polityką samorządu wobec inwestorów i dobrą kondycją ekonomiczną. Takie właśnie są Gliwice, których rozwój napędzają m.in. wielkie miejskie przedsięwzięcia. Miasto znalazło się na 2. miejscu rankingu Liderzy Inwestycji 2016–2018.

Po latach zapaści (rok 2016 był najgorszy pod względem inwestycji w okresie ostatnich 10 lat) i lekkiego odbicia (2017) nadszedł rekordowy rok 2018. Nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo (ponad 50 mld zł). W 2018 roku trzeba było rzeczywiście się wykazać, żeby znaleźć się w inwestycyjnej czołówce i najlepszym to się udało  – komentuje wyniki autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełne wyniki rankingu Liderzy Inwestycji 2016–2018 można znaleźć TUTAJ.

W jaki sposób powstało to zestawienie? Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018). Wskaźnik jest średnią wydatków inwestycyjnych z trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie uwzględniono także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

Przypomnijmy, że w innym, kwietniowym zestawieniu – Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za rok 2018, zaprezentowanym podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie – Gliwice uplasowaly się na 13. pozycji w kategorii miast na prawach powiatu. To zestawienie przygotowała grupa ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przeanalizowali oni finanse ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów biorąc pod uwagę siedem wskaźników, tj. udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem (bez poręczeń), relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.