Oko w oko z arapaimą

Ajouté: 06.04.2021 / Section:
ryba i nurek naprzeciw siebie Fot. materiały MZUK

Czy wiecie ile wody mieści się w największym zbiorniku Palmiarni Miejskiej? Czy ryby lubią brokuły? Jak czyszczone są gigantyczne akwaria? Czy mieszkańcy gliwickich akwariów się kłócą? Czy ryby rozpoznają ludzi?

Na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych dostępny jest kolejny podcast „Palmiarnia na wynos”. Tym razem dowiecie się wielu ciekawostek na temat mieszkańców zbiorników wodnych. W 2013 r. w gliwickiej Palmiarni zaaranżowano pawilon akwarystyczny z czterema ogromnymi zbiornikami wodnymi z rybami dorzecza Amazonki, rzek polskich, rzek południowo-wschodniej Azji i afrykańskiego jeziora Tanganika. Warto wiedzieć, że  zbiorniki nawiązują do dawnego wyposażenia Palmiarni – w 1925 r. w gliwickich tropikach był basen o pojemności 120 m3. Został zbudowany dla jednej z największych roślin wodnych na świecie – victorii reginy, w Ameryce Południowej nazywanej przez Indian talerzem wodnym. Pływające liście tej rośliny w naturalnych warunkach osiągają do 400 cm średnicy, w uprawie do 200 cm. Są tak mocne, że potrafią udźwignąć człowieka o wadze 75 kg.

Obecnie w akwariach pływają m.in. egzotyczne arapaimy, płaszczki słodkowodne, roślinożerne piranie pacu, sumy czerwonopłetwe, pstrągi, miętusy, okonie, karasie. Oczywiście ryby są umieszczone w akwariach tematycznych. Wszystko wskazuje na to, że w Gliwicach jest i całkiem dobrze – trzy lata temu w palmiarnianym zbiorniku przyszło na świat 11 płaszczek. Są bardzo towarzyskie, rozpoznają ludzi i chętnie reagują na ruch podejmując zabawę z osobą która np. macha do nich ręką.

W podcaście „Palmiarnia na wynos” o wodnych mieszkańcach opowiada Jakub Jagielski, akwarysta gliwickiej Palmiarni, który nie raz stanął oko w oko z arapaimą – największą z ryb w gliwickich tropikach. Udajcie się w podwodną podróż!

Podcastu można wysłuchać na www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać “Palmiarnia na wynos”. (mf)

ryby w akwarium
Fot. Z.Daniec/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking