Odnaleźć obrazy

Added: 02.11.2017 / pdf
Czas wydarzenia: 
2017-11-19 18:00 to 20:00
Tematyka wydarzenia: 
seans filmowy
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach
Organizator kontakt: 
dompamieci@muzeum.gliwice.pl

 Bruno Schulz, znany w całym świecie pisarz i malarz, polski Żyd, przeżył koszmary niemieckiej okupacji w galicyjskim miasteczku Drohobycz w latach 1941-1942. Na początku okupacji przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi.

„Poezja to są krótkie spięcia sensu między słowami.” Bruno Schulz

Bruno Schulz został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r. Mimo aktywnych poszukiwań po II wojnie światowej, jego freski nie były odnalezione aż do 9 lutego 2001 r., kiedy odkrył je reżyser – dokumentalista Benjamin Geissler. W maju 2001 r. przedstawiciele Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Jerozolimy wywieźli fragmenty fresków z Ukrainy, co wywołało międzynarodowe spory.

Odnaleźć obrazy dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków Brunona Schulza, łącząc w całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach. Yad Vashem głosi własne moralne prawo do własności nad freskami. Ukraińskie i polskie władze określiły wywiezienie fresków jako sprawę kryminalną. A cóż mówią Żydzi z Drohobycza?

Ten film daje widzom możliwość towarzyszenia reżyserowi w jego próbach przedarcia się przez straszliwie zawikłane meandry zarówno opublikowanych, jak i wciąż jeszcze nieznanych świadectw o Brunonie Schulzu i ostatnich dniach jego życia.
Bruno Schulz urodził się w roku 1892 w Drohobyczu, małym miasteczku w Galicji, prowincji Austro-Węgierskiej. Mimo licznych propozycji wyjazdu pozostał w rodzinnym Drohobyczu, czując, że nigdzie indziej nie mógłby tworzyć, bo myślał i pisał po polsku. Zróżnicowany zarówno gospodarczo, jak i kulturowo Drohobycz był jednym z najważniejszych centrów kultury żydowskiej w przedwojennej Europie. Większość tamtejszych Żydów została zamordowana w obozie zagłady w Bełżcu i w lasach Bronicy. W Odnaleźć obrazy poznajemy tych nielicznych, którzy przeżyli i pamiętają Brunona Schulza. łącząc jego poetyckie i fantasmagoryczne wizje ze współczesnością.

Benjamin Geissler urodził się w r. 1964 w Niemczech. Zaczynał swoją karierę reżyserską biorąc udział w pracy nad filmami skali Broadway Bound Neila Simona, Simple Men Hala Hartleya, Bad Lieutenant Abla Ferrary. Później zajął się własnymi filmami dokumentalnymi, połączonymi z długotrwałymi projektami badawczymi. Jest reżyserem filmów Bussmanns im Wald (1989-1990), Vincenzo Floridia, or the last Rose of Noto (1994-1995), Skok Czasu (1997-1999) Odnaleźć obrazy (1999-2002), Lost Pictures ∞ Lost Memory? (2009) i Messina (2013 – 2016).

Z okazji Roku Brunona Schulza 2012 – ustanowionego w 70. rocznicę śmierci artysty, po wieloletnich staraniach, Benjamin Geissler rekonstruuje ostatnie dzieło geniusza w instalacji multimedialnej w skali zgodnej z oryginałem. Instalacja Pokoik z freskami Brunona Schulza został pokazany na 5 wystawach: Berlin, Martin-Gropius-Bau • Luxembourg, Institut Pierre Werner – Institut culturel européen – CCRN, Agora • Freiburg, EWerk• Hamburg, Sammlung Falckenberg/Deichtorhallen • Zittau, Światowa premiera – Gerhart Hauptmann-Theater.
Geissler mieszka i pracuje w Hamburgu.

Film został zrealizowany przez Benjamin Geissler Filmproduktion przy wsparciu finansowym Filmförderung Hamburg, kulturelle Filmförderung des Bundes (BKM), Mitteldeutsche Medienförderung, kulturelle Filmförderung Mecklenburg – Vorpommern przy współpracy z arte / mdr © MMII Benjamin Geissler Filmproduktion
Szczegółowe informacje w języku angielskim, niemieckim i włoskim: www.benjamingeissler.de

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

19 listopada 2017, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00
Odnaleźć obrazy
Projekcja filmu Benjamina Geisslera na podstawie pomysłu Christiana Geisslera o Bruno Schulzu w 125. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci pisarza z Drohobycza (Niemcy 2002 r., 106 min)
Projekcja filmu odbędzie się tego samego dnia w 100 kinach i instytucjach na świecie.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich - Oddział Muzeum w Gliwicach
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14
44-100 Gliwice
tel. +48 605 362 594
dompamieci@muzeum.gliwice.pl

www.muzeum.gliwice.pl
www.facebook.com/dompamiecgliwice

Muzeum w Gliwicach
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

Kategorie wydarzenia: