Dzień Otwarty Notariatu

Added: 15.11.2021 / Section:
baner

W sobotę, 27 listopada, już po raz 12. notariusze będą udzielać bezpłatnych porad prawnych. Akcja będzie prowadzona zarówno telefonicznie, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych – na czacie i podczas streamingu.

Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna.
 – Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej. Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii – mówi Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
Już po raz drugi notariuszom towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.
Akcja odbędzie się pod hasłem  „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”, ale notariusze będą służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Akcja potrwa od godz. 10.00 do 16.00. Na pytania będzie czekało ponad 300 notariuszy.
O co pytać podczas Dnia Otwartego Notariatu?
Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości. Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego – np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych – mówi Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON.
Najczęściej zadawane pytania dotyczą spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba pytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.
Telefonicznie, na czacie, podczas streamingu
Konsultacje będą prowadzone:
– na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem
– telefonicznie: Katowice i okolice: 32/441-86-84. Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22/102-10-09.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.porozmawiajznotariuszem.pl. (mf)

 

plakat

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking