Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 20 lipca 2021 r.

// 20-07-2021

#Gliwice2040. Spotkajcie się z nami na Trynku!

baner

Zespół opracowujący nową strategię miasta „Gliwice 2040” ruszył w teren, by porozmawiać o jakości życia w mieście, oczekiwaniach na przyszłość, działaniach społecznych, szeroko rozumianej aktywności czy ekologii. Do końca września charakterystyczne granatowe namioty pojawią się w każdej dzielnicy! W środę 21 lipca wypatrujcie takiego na Trynku.

Okazja do rozmów nadarzy się w czasie popołudniowego pikniku sąsiedzkiego na skwerze przy ul. Szybowcowej, w godz. od 14.00 do 16.00. Czekamy na Państwa z niecierpliwością!

Zapowiedzi kolejnych spotkań warto szukać na stronach gliwice.eu i gliwice2040.gliwice.eu, na miejskim profilu Fb oraz na tablicach ogłoszeniowych Rad Dzielnic. Dodatkowych informacji udziela Biuro Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Gliwicki Rajd Przygodowy – zapisy czas start!

rodizny na starcie

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, czyli prawdopodobnie najfajniejsze tego typu wydarzenie w Polsce, wraca w tym roku do naszego kalendarza imprez. Mamy dla was supergry rodzinne i oczywiście – na finał – sportową rywalizację pełną niespodzianek. Jakich? Na razie nie zdradzamy, ale gwarantujemy – można się zapisywać w ciemno! Miasto Gliwice zaprasza!

Z dużą przyjemnością rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami kolejnych już gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk głównie na to, żeby uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze zapewnienie interesującej rywalizacji, oraz atrakcyjnych zadań specjalnych – choćby takich, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut.

Igor Błachut jest dziennikarzem telewizji Eurosport. Pochodzi z Gliwic, a z naszym Rajdem jest związany od samego początku.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowujemy dla was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda będzie się odbywać się pod innym hasłem przewodnim i rozpoczynać się w innym miejscu. Pierwsza gra wystartowała 3 lipca z parku Chopina, a następna odsłona zaplanowana jest na 14 sierpnia.

Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy. Obecnie trwają zapisy na Gliwicki Rajd Przygodowy (12 września).

Pospieszcie się, bo liczba miejsc jest ograniczona!

Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni odbędzie się 12 września. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba trochę się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochęczasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy dociera w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Kolejne Gliwickie Gry Rodzinne odbędą się 14 sierpnia i 11 września. O rozpoczęciu zapisów będziemy was informować na bieżąco na stronie Gliwice.eu. (mm)

Odkryj kulturalną stronę miasta

napis kultura.gliwice.eu, w tle koncert operowy w ruinach teatru

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez organizatorów wydarzeń, na przykład (ale nie tylko!) – instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje.

Strona Kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć Dodaj wydarzenie na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw (w zakładkach Konkursy i Małe granty).

Po co nam drony? Wypełnij ankietę i pomóż zdecydować

grafika z gry

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w grze „Drone Deliveries Game”. Jest to badanie preferencji mieszkańców miast w zakresie możliwości wykorzystywania dronów w miejskiej mobilności powietrznej.

Drony mogą dostarczać przesyłki, żywność, korespondencję, lekarstwa lub służyć do nadzoru. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, lecz to, jak faktycznie te urządzenia będą w przyszłości wykorzystywane w dużej mierze zależy od tego, jakie będą preferencje mieszkańców w tym zakresie.

Badanie „Drone Deliveries Game”, współtworzone jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, prowadzone jest w kilku miastach europejskich, w ramach międzynarodowego projektu H2020 HARMONY.  Ankietę przygotowano w kilku językach: polskim, angielskim, greckim, hiszpańskim i chińskim. Jest dostępna na stronie: harmony-h2020.eu/harmony-survey-the-drone-deliveries-game. Udział jak największej liczby osób w badaniu pozwoli zgromadzić wiedzę na temat preferencji mieszkańców w tym perspektywicznym obszarze.

 

Summer Arena – aby wakacje były niezapomniane

Arena Gliwice z lotu ptaka

W sobotę, 24 lipca, w godz. 16.00-19.00 zapraszamy na vinylową prywatkę, o którą muzycznie zadba zespół Prywaciarze. Chłopaki wiedzą, jak kręcić vinylami, żeby każdy pozytywnie się nastroił!

W niedzielę 25 lipca o godz. 16.00 naszym gościem na malej scenie będzie Tomaszem Duszyńskim - dziennikarz, pisarz i scenarzysta gier komputerowych, który debiutował zbiorem opowiadań "Produkt uboczny" i od tamtej pory opublikował kilka powieści oraz kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki.

W strefie FUNZONE ponownie duża dawka artystycznych wrażeń! Młodzież i dorośli wykonają przepiękne makramowe torebki ze sznurków i koralików i wezmą udział w warsztatach "czym jest architektura", gdzie stworzą makiety własnych obiektów, poznając przy tym rodzaje rysunków architektonicznych. Najmłodsze dzieci nauczą się tworzyć biżuterię z koralików, zwierzątka z balonów i zagrają w wieeeelkie gry!

W strefie EDUZONE odbędą się fantastyczne zajęcia z Legorobotyki i neuoredukacji, czyli nauka połączona z zabawą. Na stoisku Biblioteki, w sobotę zdobyć będzie można perełki vinylowe - nagrodami za zagadki i quizy literackie będą płyty vinylowe!

Do stref FUNZONE i EDUZONE zapraszamy w godz. 15.00-19.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne i przygotowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Gliwicach w ramach wydarzenia Summer Arena. (materiały organizatora)

J&J w Gliwicach. #SzczepimySię!

baner

Od 21 lipca  w punkcie prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przy Akademickiej 29 (hala Lodowiska TAFLA) będą dostępne szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson. Tylko jedna dawka, bez rejestracji, bezpiecznie! 

Punkt szczepień przeciw COVID-19 na "TAFLI" działa od 8:00 do 17:00.  Nad szczepieniami czuwaja medycy. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinie: 603-505-257, 661-468-441, 508-801-692, 508-801-524. (SM4)

#SzczepieniewGliwicach

Mój deszcz dla gliwiczan. Dziękujemy za odzew!

baner

W ramach tegorocznej, pierwszej edycji nowego gliwickiego programu dotacyjnego związanego z łapaniem deszczówki do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 200 wniosków.

Pierwsze umowy z gliwiczanami już podpisane - zbiorniki podziemne i nadziemne(w tym dekoracyjne)służące gromadzeniu i wykorzystaniu wód deszczowych w miejscu opadu zaczynają powstawać i miejmy nadzieję, że niczym w przysłowiu ich liczba będzie rosnąć w Gliwicach jak grzyby po deszczu.

Miasto miało do rozdysponowania na ten rok pulę środków w wysokości pół miliona złotych. Umowy z wnioskodawcami będą na bieżąco podpisywane. Wszelkich informacji udziela Wydział Gospodarowania Wodami Urzędu Miejskiego w Gliwicach, tel. (32)239-11-14.

Nasze Muzeum wśród najlepszych

obrazy zawieszone na muzealnej ścianie

Muzeum w Gliwicach zostało nagrodzone w konkursie Marszałka Województwa Śląskiego na Wydarzenie Muzealne Roku 2020. Wystawa „Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek – Jan Bułhak” okazała się najciekawsza w regionie i zdobyła nagrodę główną w kategorii „Wystawy”. Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało także do Muzeum za wystawę „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Brawo, muzealnicy!

Kapituła konkursu doceniła gliwickie muzeum za  dwie wystawy tematycznie związane z naszym regionem. Kuratorem obu ekspozycji był Marek Meschnik.

W Willi Caro prezentowane było malarstwo Rafała Malczewskiego i fotografie Antoniego Wieczorka oraz Jana Bułhaka. W ramach wystawy „Fedruję śląski krajobraz... Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” były to obrazy z cyklu „Czarny Śląsk” i fotografie reportażowe Antoniego Wieczorka. Przygotowana przez Muzeum w Gliwicach wystawa była wyjątkowa, stanowiła bowiem pierwszą (po pokazach kompozycji Malczewskiego w 1935 roku) próbę całościowej rekonstrukcji śląskiego cyklu. Obrazy olejne, akwarele i szkice ukazujące Śląsk uzupełniały wykonane przez Antoniego Wieczorka fotografie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie.

Druga śląska wystawa prezentowana była w Czytelni Sztuki w Willi Caro. To fotografie Jana Bułhaka. W 1936 roku powstał przekrojowy obraz podróży autora na Śląsk, od górnośląskiego zagłębia przemysłowego na Śląsku Czarnym, przez Śląsk Zielony na południu, po Śląsk Biały na północy województwa.

Muzealnikom z Gliwic należą się gratulacje, zwłaszcza że często sięgają po nagrody za swoją pracę. W 2019 roku konkurs Marszałka Województwa Śląskiego wygrała wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”, prezentowana w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. W tej samej edycji Marszałek wyróżnił także muzealną publikację książkową: „Gliwice. Biografia miasta” dr. Bogusława Tracza. (mm)

Wyższe kwalifikacje – to się opłaca!

baner

Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej zachęca firmy i instytucje z Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego do organizacji staży na stanowiskach księgowych. Akcelerator oferuje profity zarówno dla stażystów, jak i organizatorów staży.

W ramach trzymiesięcznych staży GAPR zapewnia stażystom stypendia, badania lekarskie, ubezpieczenie NNW i zwrot kosztów dojazdu. Pracodawcy mogą liczyć na refundację części wynagrodzenia lub dodatku dla opiekuna stażysty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.gapr.pl. (mf)

 

To był kulturalny weekend

Teatr Delikates w parku Chopina

To był pełen atrakcji weekend w kulturze. W Czytelni Sztuki została otwarta wystawa fotograficzna Bogdana Krężela, parkiem Chopina rządzili „Ulicznicy”, a Summer Arena przyciągnęła wielu mieszkańców.

Muzeum w Gliwicach na wakacje, obok dużej wystawy „Młoda Polska”, przygotowało także ekspozycję fotograficzną „Początki (Gliwice i dalej)” Bogdana Krężela. Obie można oglądać w Willi Caro. Poza wystawami w ogrodzie przy głównej siedzibie gliwickiego muzeum w ten weekend obyły się warsztaty haftowania secesyjnych monogramów.

Jak co tydzień działo się w Arenie Gliwice. Wystąpiły dwa rockowe zespoły: Lady Pank i Lao Che. W sobotę i niedzielę na terenie Areny odbywała się także Summer Arena – było spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, koncert TopDaDok, warsztaty kreatywne w FunZone i zajęcia w EduZone.

14. międzynarodowy festiwal artystów ulicy „Ulicznicy” trwa w najlepsze. W parku Chopina wystąpił Teatr Delikates i Pan Li.

W niedzielę rozpoczął się cykl koncertów plenerowych Zespołu Muzyki Salonowej Eleganza. Pierwszy koncert odbył się na tarasie Willi Caro.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Właścicielu! Zarządco budynku! 1 lipca wystartował obowiązkowy ogólnopolski rejestr źródeł ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).  CEEB będzie m.in. narzędziem wspierającym wymianę nieekologicznych kotłów grzewczych, z których najstarsze – zgodnie ze śląską uchwałą antysmogową – muszą zniknąć z naszych domostw do końca tego roku. Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu zone.gunb.gov.pl . Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

KIEDY PODLEGAM OBOWIĄZKOWI REJESTRACJI?

Gdy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, zarządcą budynku wielorodzinnego lub właścicielem mieszkania, w którym na własną rękę zainstalowałeś dodatkowe źródło ciepła (np. kozę, piec czy kominek) o mocy do 1 MW.

ILE MAM CZASU NA ZŁOŻENIE DEKLARACJI?

  • 12 miesięcy – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni – od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

JAK ZROBIĆ TO NAJSZYBCIEJ?

Najlepiej online na komputerze , za pośrednictwem serwisu zone.gunb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

KROK 1. BUDYNEK I ADRES

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

KROK 2. ŹRÓDŁA CIEPŁA

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku.
Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku. Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku tych kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba też zarejestrować kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, jego mocy, ani typu kotła. Co ważne, ma znaczenie, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić odpowiednio zaznaczając czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie zone.gunb.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

KROK 3. ZŁOŻENIE DEKLARACJI

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq. (kik)

 

Granty do wzięcia

4 dziewczymy skaczą do góry

Instytut Pracy i Edukacji, operator konkursu Śląskie Lokalnie 2021- 2023, zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące nowego naboru wniosków w ramach programu FIO, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności. Konkurs kierowany jest do grup nieformalnych oraz młodych organizacji pozarządowych i patronackich, które mogą zyskać od 1000 do 5000 złotych dofinansowania.

Wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć przez formularz dostępny na stronie: fioslaskie.com. Data rozpoczęcia naboru zostanie ogłoszona już niebawem. Spotkanie informacyjne, na którym będzie można poznać szczegóły konkursu, dbędzie 21 lipca 2021 roku w godzinach od16.00 do 19.00 przy ul. Studziennej 6. Dodatkowo w ramach Akademii Dobrego Projektu będzie można wziąć udział w
darmowych warsztatach z pisania, promowania i rozliczania projektów.  Wszelkie pytania prosimy kierować pod numer telefonu: +48 732 259 513 lub mailowo na adres: kontakt@fioslaskie.com.