Śląsk okiem artystów II Rzeczpospolitej

Added: 04.02.2021 / Section:
Plakat wystawy "Fedruje śląski krajobraz" mat. Muzeum w Gliwicach

„Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” to wystawa, którą możemy oglądać w Willi Caro do 21 lutego.

Rafał Malczewski zasłynął jako malarz i rysownik w okresie międzywojennym, a prezentowana wystawa to pierwsza po 1935 próba rekonstrukcji śląskiego okresu tego twórcy, którego utrzymane w prostej stylistyce krajobrazy ustanowiły swoisty archetyp „Czarnego Śląska”, który przez wiele dekad inspirował twórców z naszego regionu. Idealnym uzupełnieniem prac artysty jest fotoreportaż Antoniego Wieczorka, który sportretował pracę na terenie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie. Prace obu artystów są świadectwem burzliwych przemian i tworzenia się kulturowej tożsamości naszego regionu.

Kolejną pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników naszego regionu jest ekspozycja „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”, którą podziwiać można w Czytelni Sztuki do 21 lutego. Monograficzny zespół fotografii wykonanych w 1936r. portretuje efekt szerokiej akcji budowlanej Urzędu Województwa Śląskiego na terytorium całego województwa: od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice, czyli Śląsk Biały, górnośląskie zagłębie przemysłowe, tzw. Śląsk Czarny, jak i tereny leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Wiele fotografii ukazuje m.in. niepowtarzalny urok śląskiej moderny oraz śmiałe i nowoczesne projekty architektoniczne zrealizowane w okresie międzywojennym. Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Kuratorem obu wystaw jest Marek Meschnik, historyk sztuki. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

 

Hałda , R. Malczewski , 1934r.  Muzeum w Chorzowie
Hałda , R. Malczewski , 1934r. ze zb. Muzeum w Chorzowie
Zakłady w Łaziskach Górnych, fot. Jan Bułhak, 1936
Zakłady w Łaziskach Górnych, fot. Jan Bułhak, 1936, zb. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Hałda , R. Malczewski , 1934r.  Muzeum w Chorzowie Hałda , R. Malczewski , 1934r. ze zb. Muzeum w Chorzowie
Zakłady w Łaziskach Górnych, fot. Jan Bułhak, 1936 Zakłady w Łaziskach Górnych, fot. Jan Bułhak, 1936, zb. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking