Aktualności | Rodzinom w potrzebie

Rodzinom w potrzebie

Rodzinom w potrzebie

Published: 22.06.2011 / Section: Miasto  Życie i styl 

Od końca kwietnia przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Gliwicach (ul. Świętokrzyska 5) działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

– Tworzy go grupa profesjonalistów, których łączy wspólny cel – szeroko rozumiane rozwiązywanie problemu przemocy w konkretnych rodzinach – informuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Policji, Prokuratury Rejonowej, Sądu Rejonowego, Ośrodka Interwencji Kryzysowej funkcjonującego w strukturze Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień, służby zdrowia, oświaty, Domu Dziecka nr 2 i Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie i Dziecku „Dom”. – Zespół ma pomagać rodzinom, w których dochodzi do przemocy wobec dzieci, współmałżonka bądź rodziców, w których używane są narkotyki lub nadużywany jest alkohol, w których są zaniedbywane dzieci, występują konflikty pomiędzy rodzicami a dziećmi, a także rodzinom z tzw. grupy ryzyka stosowania przemocy (szczególnie wobec małoletnich) – wyjaśnia Lucyna Woźniak, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM.
W konkretnych przypadkach w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego powoływane będą zespoły robocze. Oprócz standardowych działań zajmą się one m.in. opracowaniem i realizacją indywidualnego planu pomocy, monitorowaniem sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy (bądź zagrożonych jej wystąpieniem), a także dokumentowaniem podejmowanych działań i ich efektów. (kik)
- - - - - - - - - - - - - - -
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Gliwicach działa od 6 lat. Udziela bezpłatnej pomocy (psychologicznej, pedagogicznej i terapeutycznej) w różnego typu kryzysach i trudnych sytuacjach życiowych. Dotyczą one m.in. emocjonalnych problemów rodzin z przewlekle chorymi bliskimi, sytuacji utraty ukochanej osoby, przemocy w rodzinie, uzależnień od alkoholu, narkotyków, leków czy hazardu, przypadków prób samobójczych, molestowania seksualnego, gwałtów i napadów. Specjaliści OIK prowadzą psychoterapię indywidualną i grupową, zajęcia warsztatowe i treningowe. Przeprowadzają ponadto interwencje środowiskowe oraz udzielają porad prawnych i medycznych. Placówka jest czynna całą dobę, we wszystkie dni w roku. Pomoc w formie wsparcia, porady, konsultacji czy terapii jest udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.
Najlepszą formą kontaktu z OIK jest umówienie się na dzień i godzinę osobiście lub telefonicznie (32/335-53-40, 32/335-53-59) z wybranym przez siebie specjalistą. Jeżeli potrzebujesz pomocy natychmiast, to zgłoś się od razu! Jeśli istnieje taka potrzeba, pracownicy OIK przyjdą do Ciebie. Ośrodek udziela również pomocy w formie schronienia w Hostelu (całodobowo, a także w soboty, niedziele i święta w godzinach nocnych – od 20.00 do 8.00). W późnych godzinach wieczornych i godzinach nocnych osoby do Hostelu przyjmowane są tylko w asyście Policji.