Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 10 listopada 2020 r.

// 10-11-2020

11 Listopada świętujmy w domu

pomnik marszałka Piłsudkiego z flagą Polski w tle

W czasie pandemii COVID-19 Miasto Gliwice nie zorganizuje uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Decyzja została podjęta na skutek szybko rosnącej w ostatnich tygodniach liczby zakażeń koronawirusem. Zachęcamy jednak do wspólnego odśpiewania hymnu.

Organizowanie zgromadzeń w panującym obecnie reżimie sanitarnym nie jest  możliwe, dlatego nie odbędzie się w tym roku ani uroczystość na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, ani wieczorny koncert w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Mieszkańcy będą świętować odzyskanie przez Polskę Niepodległości w rodzinnym gronie.

Zachecamy do udziału w akcji "Niepodległa do hymnu" i rodzinnego odśpiewania hymnu w południe 11 listopada. Wówczas Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi również na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.

Warto pamiętać, że Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Niemcy w okolicach Compiègne podpisały zawieszenie broni. Dobiegła końca I wojna światowa, a Polska wróciła na mapę świata. Rozpoczęła się historia II Rzeczypospolitej.

Nagrody w dziedzinie kultury przyznane

kolaż czterech zdjęć portretowych

Katarzyna Rosłon, Michał Patycki, Marek Niewiarowski i Bogusław Tracz – to laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2019 rok. W tym roku nagrody zostały przyznane już po raz 27, jednak ze względu na epidemię koronawirusa uroczysta gala w Teatrze Miejskim w Gliwicach nie odbyła się. Poznajcie mocną gliwicką czwórkę, której zawdzięczamy wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych.

Katarzyna Rosłon otrzymała nagrodę za całokształt twórczości artystycznej. Jest plastyczką, architektką, projektuje scenografię, fotografuje. Droga do sztuk plastycznych wiodła w jej przypadku przez słowo – chciała zostać dziennikarką. Jak sama mówi nie chce być modna, a jej projekty architektoniczne są ponadczasowe. Gdy wszechobecne są komputery, ona docenia umiejętność szkicowania i rysunku. Dr Katarzyna Rosłon spełnia się w pracy dydaktycznej jako wykładowczyni w Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Michał Patycki został nagrodzony za osiągnięcia twórcze w 2019 roku –  jego prace zostały zaprezentowane na wystawach w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Pradze. Jest młodym gliwickim fotografem. Żartuje, że robi zdjęcia, bo nie chciało mu się uczyć anatomii w malarstwie. Fotograficznego bakcyla połknął w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Obecnie studiuje w Instytucie Fotografii Twórczej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie.

Marek Niewiarowski został nagrodzony za całokształt twórczości w dziedzinie upowszechniania kultury. W Gliwicach zna go każdy fan muzyki alternatywnej – to między innymi jego zaangażowaniu zawdzięczamy imprezy takie jak festiwal Winter Reggae czy Punk Generation. Pracuje przy organizacji miejskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działał także w zespole Branżowym ds. Kultury w Gliwicach. Jako wydawca ma na koncie blisko setkę tytułów muzycznych. Dobrze pamięta też swoją pierwszą płytę winylową – w sklepie przy ul. Zwycięstwa dostał od mamy „Śmierć w dyskotece” zespołu Lombard.

Czwartym nagrodzonym w tok roku jest historyk Bogusław Tracz. Naukowiec otrzymał nagrodę w dziedzinie ochrony kultury za całokształt działalności. Gliwiczanin od urodzenia, dla którego Gliwice to nie tylko miejsce zamieszkania, ale i obiekt zawodowej ciekawości. „Gliwice. Biografia Miasta” to bestseller wydany przez Muzeum w Gliwicach. Blisko 600-stronicowe wydawnictwo ma niewątpliwą wartość historyczną, jednak przede wszystkim jest to pasjonująca lektura dla gliwiczan. W bogatym dorobku pisarskim Bogusława Tracza poza książkami o historii Górnego Śląska jest także książka o... hippisach. Dr Bogusław Tracz pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Nowe sprzęty od miasta, wdzięczność od pacjentów

lekarze w specjalnych strojach antycovidowych

Na oddział intensywnej opieki medycznej w Szpitalu Miejskim nr 4 dotarło 6 nowych pomp infuzyjnych wraz ze stacją dokującą. Sprzęt zakupiony przez Miasto Gliwice jest niezbędny w nierównej walce o życie pacjentów w warunkach pandemii COVID. Ułatwia specjalistyczną opiekę nad osobami w najcięższych stanach. Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej w lecznicy pojawiły się 3 materace przeciodleżynowe dla pacjentów oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

Na niezbędne zakupy dla Szpitala Miejskiego nr 4, kluczowe w walce z COVID, gliwicki samorząd przeznaczył już blisko 3,3 mln zł. Dodatkowo miasto wsparło szpital kwotą 29,5 mln zł na bieżącą działalność. Dzięki temu do „4” systematycznie trafiają środki ochrony osobistej i aparatura medyczna. Zakupiono m.in. 9 respiratorów, defibrylator i nowe analizatory parametrów krytycznych, diatermię elektrochirurgiczną, wydajne i ciche ssaki elektryczne, nowe pompy infuzyjne, oczyszczacze powietrza, generatory ozonu, urządzenie do ogrzewania płynów, elektrokardiografy, aparaty do hemodializ i do USG oraz pozycjonery zapewniające pacjentom zakażonym koronawirusem, przebywającym na oddziale OIOM, optymalne ułożenie. Kupiony z miejskich środków nowy tomograf komputerowy jest, w przypadku podejrzenia o zarażenie pacjenta wirusem SARS-CoV-19, źródłem obrazów diagnostycznych różnicujących choroby płuc, a badanie nim to skuteczne narzędzie do monitorowania przebiegu leczenia oraz oceny skuteczności wdrożonej terapii.

Z myślą o pacjentach zakażonych koronawirusem zakupiono kolejne aparaty do hemodializ, które trafiły do nowej szpitalnej stacji dializ zlokalizowanej w budynku przy ul. Zygmunta Starego 20. Dofinansowany przez miasto zakup tych urządzeń pozwolił zwiększyć liczbę obsługiwanych stanowisk i zabezpieczyć dokończenie dializy w przypadku awarii. W nadchodzącym czasie, z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną, kupowane będą również 3 komplety aparatów do terapii wysokoprzepływowej tlenem.

Na zakupy sprzętu i wyposażenia pomagającego w walce z COVID-19 Gliwice przeznaczyły także środki pozyskane z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki wsparciu G-ZM gliwicka lecznica zyskała m.in. analizator immunochemiczny, sterylizator parowy wraz z wózkiem transportowo-załadowczym i wózkiem wsadowym, myjnię-dezynfektor wraz z wózkiem wsadowym 5-poziomowym, wózkiem wsadowym do mycia narzędzi chirurgicznych i wózkiem wsadowym do mycia wyposażenia endoskopów, aparat USG Mindray TE7 z dwoma głowicami oraz 2 respiratory.

Walka z pandemią koronawirusa wymaga zaangażowania wielu osób. Wie o tym najlepiej personel medyczny Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego. Brak słów, by wyrazić im wdzięczność za codzienne narażanie własnego zdrowia.

„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” – napisała pani Katarzyna w liście skierowanym do personelu medycznego Szpitala Miejskiego nr 4. Do niezwykłej przesyłki dołączony był rysunek od jej córki, a tym samym wnuczki pacjenta, który w gliwickiej placówce walczył z COVID-19 przeszło dwa tygodnie. Wygrał. Takich podziękowań, kartek, rysunków, a nawet... statuetek w „czerwonej strefie” przy Zygmunta Starego 20 w Gliwicach jest coraz więcej.

Dla personelu medycznego są szalenie ważne – stąd jedno, wyjątkowe miejsce w lecznicy, w którym są gromadzone. To dyżurka, w której spędza się dużo czasu ze względu na konieczność uzupełniania dokumentacji. Są też laurki, które od razu wywołują uśmiech na twarzy, jak ta od maluchów z Przedszkola z Oddziałami Specjalnymi i Integracyjnymi nr 48 w Zabrzu. W gliwickich „zbiorach” są oczywiście... superbohaterowie na rysunkach od dzieci czy wnuków pacjentów placówki.

„Podziwiam Wasze oddanie dla chorego, Waszą ciężką pracę, umiejętności i Wasz profesjonalizm. Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość, serdeczność i dodawanie sił w walce z chorobą” – napisał jeden z pacjentów, który opuścił szpital prawie dwa miesiące temu. Na początku września, po szczęśliwie zakończonym leczeniu, do Gliwic trafił list od pana Pawła: „Gdy Zegarmistrz Światła postanowił wcisnąć kij w moje szprychy, Wasz trud, poświęcenie i praca w tych nieludzkich warunkach, pozwoliły mi pozostać po tej jasne stronie życia. (...) Jesteście wielcy!”.

W obliczu takiej fali hejtu, agresji, gorzkich słów wywołanych z pewnością frustracją związaną z rozwojem pandemii, warto zwracać szczególną uwagę na to, że są jeszcze osoby, które potrafią po prostu powiedzieć „dziękuję”, wyrazić to, co dobre, okazać serce medykom w tym piekielnie trudnym czasie. Za każde słowo, gest, które udowadniają, że ten ogromny wysiłek ma sens, my również dziękujemy – podkreśla Justyna Soroka, psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Pomaga w walce

uzależnienie

To działający przy Poradni Zdrowia „MEDYK” (ul. Kozielska 16) Punkt Informacyjno-Konsultacyjny gliwickiego Stowarzyszenia „Rozwój”. Niesie bezpłatną pomoc terapeutyczną wszystkim osobom zaniepokojonym swoim sposobem korzystania ze środków psychoaktywnych, m.in. alkoholu i narkotyków. Pomaga także uzależnionym i ich rodzinom. W warunkach epidemii sesje psychoterapii i konsultacje dla dorosłych, dzieci i młodzieży udzielane są telefonicznie.

Psychoterapeutki – mgr Marzena Rębisz i mgr Edyta Laskowska-Pyzik – dyżurują pod nr tel. 797-318-241. Niosą zainteresowanym potrzebne wsparcie, także w ramach ewentualnej dalszej specjalistycznej terapii w regionalnych Ośrodkach Psychoterapii Uzależnień lub Poradni Zdrowia Psychicznego. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Warto korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej!

kobieta z laptopem

Dlaczego? Bo na co dzień zmagamy się z rozmaitymi trudnościami życia zawodowego lub prywatnego. Komornik puka do drzwi, rosną odsetki od „chwilówki”, małżonek grozi rozwodem, a pracodawca wręczył wypowiedzenie. Zmienność prawa, niejasno sformułowane przepisy, konieczność odwołania się od otrzymanej decyzji lub sformułowanie pozwu to uciążliwy problem dla wszystkich, którzy samodzielnie szukają rozwiązań. Naprzeciw wychodzą specjaliści działający w Gliwicach w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Niosą pomoc bezpiecznie, bo telefonicznie lub mejlowo.

Przypominamy, że...

...nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1. poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sadowym lub sądowo-administracyjnym,
2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
3. sporządzenie projektu pisma w w/w sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
4. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz informacje o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

...nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
1. działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
2. wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów, w tym – w razie potrzeby – sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji,
3. porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

...nieodpłatna mediacja obejmuje:
1. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów;
2. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
3. przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
4. udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody.

Komu przysługuje bezpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz mediacje?

1. Przysługują każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa osobie udzielającej pomocy pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

2. Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową z terenu Gliwic, które nie mogą stawić się osobiście, istnieje możliwość udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego telefonicznie lub w miejscu zamieszkania po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty.

3. Z pomocy mogą skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Z tej formy pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy.

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ I MEDIACJI

Punkty obsługiwane przez radców prawnych i adwokatówwskazanych przez właściwe samorządy zawodowe

  • Ośrodek Pomocy Społecznej (Zespół Pracy Socjalnej), ul. Sikorskiego 134 (radcy prawni) poniedziałek-piątek: 11.00-15.00
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Górnych Wałów 9 (adwokaci) poniedziałek-piątek: 14.00-18.00
  • Gliwicki Ośrodek Integracji Niepełnosprawnych, ul. Zwycięstwa 34 (radcy prawni i adwokaci) poniedziałek-wtorek 8.00-12.00, środa- czwartek-piątek 12.30-16.30

Kontakt: npp_gliwice@ops.gliwice.eu, tel. 517-081-054.

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA (punkty prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma”, obsługiwane przez adwokatów, radców prawnych)

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Partyzantów 25
    poniedziałek-piątek: 13.15-17.15
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Kopernika 63
    poniedziałek –piątek: 15.00-19.00

Kontakt: zd@um.gliwice.pl, tel. 32/239-12-59.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE i MEDIACJE (punkty prowadzone przez Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma”, obsługiwane przez adwokatów, doradców obywatelskich)

  •  Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7, ul. Gierymskiego 7, poniedziałek-piątek: 15.00-19.00
  • 2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Partyzantów 25, poniedziałek-piątek: 9.00-13.00

Kontakt: zd@um.gliwice.pl, tel. 32/239-12-59.

Powstały murale Politechniki Śląskiej

murale na Politechnice Śląskiej

Na terenie kampusu Politechniki Śląskiej, tuż przy placu Krakowskim, powstały murale z fotografiami prezentującymi uczelnię w dwóch ujęciach czasowych. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, pozwalając przechodniom poznać wybrane momenty z jej ponad 75-letniej historii.

Tradycja i potencjał dwóch odmiennych kulturowo, ale bogatych w doświadczenia, wartościowe wzorce i dorobek kulturowy regionów – Kresów Wschodnich i Górnego Śląska – łączą się w murach Politechniki Śląskiej. To tutaj swoją dydaktyczną i badawczą misję kontynuowali profesorowie przedwojennej Politechniki Lwowskiej. To na Politechnice Śląskiej wiedzę i kompetencje od pokoleń zdobywa wielu młodych ludzi. To tutaj trwają prace badawcze nad najbardziej naglącymi zagadnieniami z otoczenia społeczno-gospodarczego lub obserwowanymi w społeczeństwie, tak jak w przypadku wirusa SARS-CoV-2.

Od 8 listopada Politechnikę Śląską można poznawać dzięki muralom przy ul. Akademickiej w Gliwicach. Galeria wielkoformatowych zdjęć ukazuje początki, rozwój i współczesność jedynej uczelni badawczej na Śląsku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Murale to jeden z elementów refleksji na 75-lecie Politechniki Śląskiej, które świętujemy. Epidemia SARS-CoV-2 spowodowała, że nie mogliśmy przeprowadzić uroczystości tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Zależało nam, by mimo utrudnień pokazać społeczeństwu, jak Politechnika rozwijała się na przestrzeni lat. Mieszczące się przy ul. Akademickiej murale, stanowią symbol otwarcia Uczelni na społeczeństwo. Mają przyciągnąć uwagę przechodniów. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia murali i zapoznania się z prezentowanymi na nich scenami z życia Uczelni. Zobaczyć można zarówno te pierwsze kroki, które czynili profesorowie lwowscy, wkraczając na teren przyszłej Politechniki, jak i samolot, który symbolizuje ostatnie osiągnięcia Uczelni w zakresie rozwoju kształcenia i technologii – wyjaśnia prof. Mężyk.
Kompozycja każdego z murali składa się z warstwy wizualnej i tekstowej. Krótkie opisy towarzyszące poszczególnym obrazom pomagają w rozpoznaniu przedstawianych scen, osadzając fotografię na osi czasu. Murale zaprojektował prof. Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. (Pol.Sl.)

Aleksander Nowak z ważną nagrodą

mężczyzna w koszuli

Gliwicki kompozytor Aleksander Nowak został laureatem 10. edycji nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020. Uroczysta gala odbyła się w sobotę 7 listopada.

Nowak triumfował w prestiżowej kategorii Wydarzenie Roku z premierą opery „Drach”. Dzieło Aleksandra Nowaka zostało wykonane podczas Festiwalu AUKSODRONE. W uzasadnieniu zaakcentowano „podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura.

Dramat muzyczny Aleksandra Nowaka „Drach. Dramma per musica" powstał na kanwie powieści Szczepana Twardocha, pisarza związanego z Gliwicami. Twardoch napisał także libretto operowe. Trzyaktowe dzieło wykonano po raz pierwszy w tyskiej Mediatcece od 4 do 6 października 2019 roku. Partie solowe zaśpiewali Joanna Freszel, Jan Jakub Monowid i Sebastian Szumski.

Aleksander Nowak jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Nowak jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, między innymi opery „ahat-ilī - Siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele.

Puchar Ziem Północnych dla szpadzistek Piasta

podium z uczniami

W miniony weekend w  Szczecinie rozegrano turniej szpadowy „O Puchar Ziem Północnych”. Choć wyprawa była daleka, to zakończyła się sukcesem gliwickiej szpady.

Z tego turnieju młodzi szermierze Piasta i Muszkietera przywieźli aż 6 medali we wszystkich kolorach.

W kategorii wiekowej U-14 ten najcenniejszy, bo złoty wywalczyła Wiktoria Jędrzejec. Szpadzistka Piasta w finale pokonała Michalinę Szymczyk z Muszkietera Gliwice 12:9. Po drugie złoto tyle, że w kategorii U-10 sięgnęła Hania Szczurowska, która w decydującej walce pokonała Zuzannę Celmer z Toruńskiej Szkoły Szermierki 8:3.

Do finału, ale już w kategorii wiekowej U-12 dotarła starsza siostra Hani – Marysia Szczurowska. Do zwycięstwa w całym turnieju zabrakło jednego trafienia, bo zawodniczka Piasta przegrała ostatnią walkę 7:8 z Emilią Szczygieł z KS Olimp Lubin. Dwa złote i jeden srebrny medal przełożył się na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej „Pucharu Ziem Północnych”.

Dzielnie też bili się chłopcy. W kategorii wiekowej U-14 drugie miejsce zajął Seweryn Gusta, a w roczniku do lat 12 trzeci był Michał Jędrzejec. W klasyfikacji drużynowej zawodnicy Piasta zajęli drugie miejsce. Tak dobre wyniki młodych adeptów szermierki świadczą o dobrym przygotowaniu i wysokiej formie gliwiczan, mimo trudnych warunków, jakie panują w związku z epidemią. 

Zadyszka liderek w meczu z Wrocławiem

szczypiornistki w akcji

Liderki z Sośnicy nie zdołały utrzymać dobrej passy zwycięstw i niespodziewanie uległy u siebie w Gliwicach AZS AWF Handball Wrocław 29:34.

Do tej pory zespół z Wrocławia rozegrał 3 spotkania, w których przegrał z  MKS Karkonosze Jelenia Góra oraz UKS Dziewiątka Legnica tylko jedną bramką, a także wysoko wygrał z SPR Olkusz.

Początek meczu to szybki atak młodej, ale ambitnej  drużyny z Wrocławia, która po 7 minutach prowadziła już 5:1. Taki scenariusz nie dziwi fanów gliwickiego szczypiorniaka, bo drużyna Michała Boczka już przyzwyczaiła kibiców do pozytywnej dawki adrenaliny do ostatnich sekund meczu.

Tym razem  gliwiczanki z SPR-u Gliwice były osłabione absencją zdrowotną dwóch czołowych zawodniczek (Olejarczyk i Ciesiółki), więc ciężar gry wzięła na siebie bramkostrzelna Drażyk (7 bramek). Mimo to gospodynie nie zdołały odrobić strat w pierwszej odsłonie meczu, przegrywając 15:18.

Druga połowa to mozolne odrabianie strat gliwiczanek po skutecznych kontratakach bardzo dobrze dysponowanych w tym meczu skrzydłowych Golec i Walus. W 34. minucie przewaga wrocławianek stopniała już tylko do dwóch bramek i wydawało się, że wszystko wraca do normalnego scenariusza, gdzie szczypiornistki z Sośnicy  w ostatnich minutach doprowadzają do szczęśliwego zakończenia. Tak się jednak nie stało. Do lepszej skuteczności w ataku zabrakło nie tylko precyzji rzutów, ale też zespołowej odpowiedzi na podwyższoną obronę przeciwniczek.

Mimo pierwszej porażki na własnym parkiecie, gliwiczanki utrzymują pierwsze miejsce w tabeli  i mają nadzieję na utrzymanie pozycji lidera. 15 listopada zmierzą się z ChKS PŁ Łódź.

Remont zakończony, koniec objazdów

ul. Kilińskiego

Zakończył się remont ul. Kilińskiego. Na blisko 500 m odcinku ulicy wymieniono nawierzchnię jezdni, przeprowadzono częściowy remont kanalizacji deszczowej i wodociągu. W najbliższych dniach pojawi się jeszcze oznakowanie poziome.