„Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.”

Added: 19.06.2020 / pdf
czerwona kołdra i czerwona poduszka Aldona Mickiewicz - Wybebeszona - 1987, olej na płótnie, 85x135 cm
Czas wydarzenia: 
2020-06-23 10:00 to 2020-10-10 17:00
Miejsce wydarzenia: 
Ruiny Teatru Victoria (al. Przyjaźni 18)
Tematyka wydarzenia: 
wystawa plastyczna
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Celem wystawy „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” jest ukazanie zjawiska polityczno-artystycznego, jakim był niezależny ruch wystawienniczy, tworzony w latach 80. w ramach inicjatyw Komitetu Kultury Niezależnej. W murach gliwickiego teatru Victoria prezentujemy twórczość artystów, którzy w owym okresie, protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, bojkotowali politykę kulturalną komunistycznej władzy PRL-u.

Pretekstem do pokazania tej wystawy jest przypadająca w tym roku czterdziesta rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz trwające od 2018 roku obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W kontekście tych jubileuszy, ekspozycja „Oazy wolności” prezentuje 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich dziełach wyrażali ducha wolności.

Bojkotując państwowe instytucje kultury plastycy szukali alternatywnych miejsc wystawienniczych, w których można było manifestować niezależną postawę polityczną i artystyczną. Takimi „oazami wolności” były prywatne pracownie, mieszkania, a przede wszystkim kościoły. Kuratorem wystawy jest prof. Tadeusz Boruta, malarz i filozof.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zamiast wernisażu zapraszamy do obejrzenia rozmowy dyrektora Muzeum w Gliwicach Grzegorza Krawczyka z kuratorem wystawy – Tadeuszem Borutą. Zapis rozmowy dostępny będzie na muzealnym kanale serwisu You Tube od 23 czerwca. 
Kategorie wydarzenia: