Żydzi z Dubrownika

Added: 05.09.2017
Czas wydarzenia: 
2017-09-06 18:00
Tematyka wydarzenia: 
wykład
Organizator: 
Muzeum w Gliwicach

Podczas spotkań będziemy podróżować szlakiem społeczności żydowskich przez europejskie miasta. Przez stulecia diaspora żydowska stanowiła nieodłączny elementy nie tylko wielu metropolii na całym kontynencie europejskim.

Pozostałości po żydach sefardyjskich i aszkenazyjskich odnaleźć można zarówno w wielkich miastach, jak i maleńkich prowincjonalnych miasteczkach, w których wyznawcy judaizmu żyli obok chrześcijan tworząc mozaikę kulturową tych miejsc, a także,  dzięki swojej niezwykłej przedsiębiorczości, przyczyniając się do ich rozwoju gospodarczego.

Poprzez cykl spotkań chcemy odszukać nieliczne już ślady żydowskiej obecności w Europie i z ich perspektywy opowiedzieć o wielu ciekawych miejscach i historiach jakie wciąż kryją. Podczas najbliższego spotkania zapraszamy do Dubrownika.
 

Spotkanie poprowadzą Beata i Paweł Pomykalscy – podróżnicy z Gliwic, autorzy kilku przewodników po krajach i regionach europejskich, w tym pierwszego w Polsce przewodnika po Bośni i Hercegowinie. Podejmują także wiele inicjatyw na rzecz promocji dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska; są autorami albumów fotograficznych i artykułów w prasie podróżniczej.
 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Kategorie wydarzenia: